Má na cenu průmyslových robotů vliv jejich velikost? Jak se cena průmyslových robotů za poslední roky změnila? A jaký dopad na ni měla ekonomická krize? Nejen o tom jsme si povídali s Michalem Žáčkem, který ve firmě FANUC Czech jako Sales Engineer zodpovídá za technickou podporu prodeje robotů.  

 

Bude cena průmyslových robotů v budoucnu stoupat, nebo naopak klesat?
Foto: koláž Miroslavy Blaškové


Na čem může záviset cena průmyslových robotů?

Cena samotného průmyslového robota bez linky je přímo úměrná jeho velikosti. To znamená, čím větší průmyslový stroj, tím je cena průmyslového robota vyšší. Ta je dána větší spotřebou materiálu na výrobu průmyslového robota, většími motory, silnějšími servozesilovači a podobně.

Je tedy cena menších průmyslových robotů vždy nižší?

Cena menších průmyslových robotů může být někdy dokonce vyšší než u větších strojů, nicméně to je dáno technologií. Když máte malého průmyslového robota, který je mnohem přesnější, rychlejší a technologicky vyspělejší než ekonomická verze o něco většího průmyslového robota, pak bude cena menšího stroje samozřejmě vyšší. Obecně však platí, že čím větší průmyslový robot, tím dražší.

Co jsou to softwarové či hardwarové opce k průmyslovým robotům? A jaký mají vliv a podíl na ceně?

Softwarové a hardwarové opce je laicky řečeno výbava průmyslového robota navíc. Průmyslový robot má schopnost pohybu, základní programovací rozhraní, bezpečnostní vstupy a tak dále. Ale k tomu například potřebujete speciální typ komunikace s dalším zařízením, pro který je zapotřebí karta, aby se vám tato funkce objevila v menu robota, a právě to už znamená opce. Stejně tak jako když průmyslovému robotu nainstalujete kamerový systém iRVison.

Jde si od FANUCu průmyslové roboty a CNC obráběcí stroje například jen pronajímat?

Průmyslové roboty FANUC a CNC systémy nepronajímáme. Máme však pokročilý systém podpory prodeje. Pokud má zákazník o robota či CNC stroj zájem, avšak není si stoprocentně jistý, zda je přímo vhodný pro jeho aplikaci, jsme schopni mu robota zapůjčit k testování, aby si to ověřil.    

Jak se vyvinula cena průmyslových robotů za poslední roky? Měla na ni vliv například ekonomické krize, která přišla v roce 2008/2009?

Ekonomická krize na cenu průmyslových robotů dopad určitě měla. Ceny robotů klesly. Vliv na pokles cen má ale i to, že společnost FANUC neustále modernizuje svůj závod a je nejvíc automatizovaným výrobcem průmyslových robotů na světě. Roboty vyrábějí roboty, takže i díky této efektivitě a rychlosti může cena průmyslových klesat i nadále. Rozhodně není pravděpodobné, že by cena začala stoupat.

Podle Michala Žáčka z FANUC zakazníci hledí na to, aby návratnost investice do robotů byla do dvou let.
Foto: Jan Holeček


Existují nějaká data o tom, kdy se obvykle investice do robotů zákazníkům vrací?

Oficiální data nemáme. Většinou se to dozvídáme úryvkovitě, jelikož mnoho našich zákazníků tyto informace tají. Často však hledí na to, aby návratnost investice do průmyslových robotů i s veškerou výbavou, která je k nim potřeba, byla do dvou let.

Máte zpětnou vazbu od zákazníků, že díky zařazení robotů do výroby zlevnily v konečném důsledku i samotné produkty, respektive snížila se výrobní cena?

Přesná data k dispozici nemáme ani k tomuto. Obecně však samozřejmě platí, že náklady na výrobu díky průmyslovým robotům klesají. To samé tak lze tvrdit i o ceně produktů. Když se podíváte například na automobilový průmysl, ceny aut za posledních 7 let díky automatizaci výroby velmi klesly.

Můžete prozradit, jaká je průměrná cena objednávky průmyslových robotů u FANUC Czech?

Rozmezí, mezi kterým se průměrná cena objednávky pohybuje, je přibližně 675 000 až 1 000 000 Kč. To je cena samotného průmyslového robota. Většinou však celková cena objednávky bývá o něco vyšší, jelikož průmyslový robot jde ještě přes našeho systémového partnera, který k němu dodá periferie, jako je například zabezpečení a podobně.

Je možné si u FANUC pořídit i použité průmyslové roboty? Pokud ano, je jejich výhodou jen nižší cena, nebo je ze strany FANUCu zajišťováno prakticky totéž, co v případě zakoupení nových robotů?

Japonský výrobce průmyslových robotů FANUC není second hand. Na to se specializují jiné firmy, které průmyslové roboty překupují, repasují a prodávají je dál. Avšak vzhledem k tomu, že jsme přímým distributorem a máme velké sklady, si od nás zákazníci za zvýhodněnou cenu někdy pořizují skladové roboty nebo předváděcí průmyslové roboty z veletrhů, které jsou prakticky nové. Vyloženě se však na prodej použitých průmyslových robotů nezaměřujeme.