Víte, proč jsou roboty FANUC žluté? Jak vznikl název FANUC? Kam se chodí bavit zaměstnanci hlavní japonské pobočky, která leží pod horou Fuji? Odpovíme na tyto i další otázky ze zákulisí předního výrobce průmyslových robotů a NC zařízení!

FOTO: Co jsme nevěděli o společnosti FANUC

Věděli jste, proč jsou roboty FANUC žluté? Přinášíme vám odpovědi na tuto i další zajímavé otázky ze zákulisí světové robotické firmy!
Zdroj: Koláž Martina Ambrože

1. Žlutá je barvou císařů

Vše, co je spojeno s roboty FANUC, je žluté jako čmelák. Auta a vrtulníky jsou natřená žlutou barvou, sekretářky v kancelářích přinášejí návštěvníkům kávu ve žlutých kostýmech. Důvod? Žlutá je barva císařů, proto je také nejoblíbenější barvou čestného předsedy a zakladatele společnosti Inaba Seiuemona. On sám vládne svému impériu ve světě továrních robotů a číslicově řízených strojů jako císař.

2. Roboty FANUC zvládnou i vrtule do supertankeru

Roboty FANUC zvládnou téměř cokoliv. Mohou dělat vše od svařování nových dveří, přes manipulaci s výrobky vysokých hmotností například v automobilovém průmyslu, až po vyřezávání vrtulí supertankeru.

3. Lví podíl na trhu průmyslových robotů

FANUC se i díky svému širokému záběru může pochlubit 50% podílem na světovém trhu s NC zařízeními a CNC stroji. Na území Japonska je jeho podíl dokonce 70%, japonské roboty jsou přitom nejvyspělejšími na světě.

4. Nejziskovější firma v historii Japonska

V celé historii Japonska je FANUC jednou z nejziskovějších společností, která dokázala vydělat peníze i během dlouhodobé japonské recese. Velké důvěry investorů se proto těší i v současné oživené ekonomické situaci. Akcie společnosti rok od roku rostou. V poslední době zaznamenaly 13% růst poté, co firma oznámila plánované zvýšení dividend.

5. Co znamená zkratka FANUC?

Pod názvem FANUC se skrývá zkratka slov Factory automation numeric control.

6. Čestný předseda: Říkejte mi Dr. Inaba

Zakladatel společnosti FANUC a její čestný předseda Inaba Seiuemon se narodil v roce 1925 v prefektuře Ibaraki severně od Tokia. Během druhé světové války studoval na univerzitě v Tokiu, kde se zabýval návrhem vojenského děla. Později získal titul Ph.D. na Technologickém Institutu v Tokiu. Nejraději má oslovení Dr. Inaba.

7. Do vedení se dostal přes příbuzného

V roce 1946 nastoupil Dr. Inaba do společnosti Fuji Tsushinki Seizo, předchůdce společnosti Fujitsu. Pracoval v továrně na venkově až do roku 1955, kdy byl ve 30 letech přeložen do čela nové divize. Pomohlo mu doporučení vzdáleného příbuzného, který seděl na představenstvu. Jak se později ukázalo, společnost nemohla vybrat lépe.

8. První japonské NC zařízení produkoval FANUC

Ponořen do výzkumu se Inaba rozhodl, že jeho budoucnost leží v číslicově řízených strojích. Automatické obráběcí stroje ho pohltily a brzy se dostavily první úspěchy. Již rok od začátku svého působení v nové divizi, v roce 1956, produkoval FANUC první číslicově řízený stroj v Japonsku.

9. Posunul japonské společnosti na světovou úroveň

Jakmile se na trhu objevily mikroprocesory, zapálený výzkumník je okamžitě vyzkoušel u svých strojů. Nové výrobní stroje se staly odpovědí na nedostatek kvalifikovaných pracovníků v továrnách a zároveň umožnily japonským společnostem dosáhnout světové úrovně produktivity a kvality.

10. Spolupráce s General Motors znamenala revoluci ve výrobě

V roce 1982 vytvořil FANUC společný podnik s firmou General Motors. Průkopník mezi výrobci automobilů v zavádění robotů do továren, General Motors, otevřel společnosti FANUC cestu k nové technologii z dílen amerických výrobců. Pro FANUC to znamenalo revoluci ve výrobě.

11. Třetina zaměstnanců FANUC jsou výzkumníci

Inaba je hrdý na vysoký podíl výzkumníků ve své společnosti. Celá třetina zaměstnanců FANUC pracuje ve výzkumu, 10 % z příjmů jde na výzkum a vývoj. Podle jeho slov nemohou vědci zkonzumovat více. Kdyby mohli, klidně by procento ještě zvýšil.

12. FANUC zná mozek i svaly svých strojů

Náskok před soupeři si drží FANUC především dobrou znalostí servomotorů i počítačů. Rozumí tedy jak mozku, tak svalům svých výrobků.

13. Sedět na více židlích se nevyplácí

Pokud chcete dělat věci pořádně, je třeba zaměřit své schopnosti na jeden konkrétní obor. To vedení FANUC dobře ví a ctí. Společnost nikdy neodhlédla od dvou základních produktů: průmyslových robotů a NC zařízení. I díky tomu je špičkou ve svém oboru.

14. Předseda FANUC je mužem činu

Inaba vždy vedl svou společnost s téměř vojenskou přesností. Když se pro něco rozhodl, bylo téměř nemožné mu to rozmluvit. Na nic nečeká a je vždy připraven k realizaci všech nápadů, které podle něj mají smysl.

15. Zaměstnanci mají vlastní „Drinking places“

Jedním z takových nápadů bylo přestěhování hlavního sídla společnosti pod horu Fuji, do malé vesničky s názvem Oshino. Inspirován nejnovějším trendem stěhování z města na venkov postavil Inaba pro své zaměstnance komfortní bydlení a vybudoval také veškeré kulturní zařízení. Lidé se po práci mohou chodit bavit do takzvaných „Drinking Places“, tedy míst, určených k pití.

16. Inaba se stal „císařem“ robotiky

V roce 1972 se oddělila dceřiná společnost FANUC od Fujitsu. Inaba v té době působil jako generální ředitel, potom prezident a následně jako čestný předseda. FANUC měl slibné vyhlídky na zavedení nových strojů na evropské a americké výrobní linky a Inaba se ve věku 74 let stal „císařem“ robotiky.

17. FANUC investuje v příštím roce miliardu eur do výroby

FANUC oznámil svůj záměr investovat v příštím roce celou miliardu eur do zvýšení výroby. V Japonsku by se měly rozšířit především výrobní kapacity v oblasti CNC systémů, servomotorů a servozesilovačů.

18. Nejpřesnější CNC stroj na světě? Představujeme Robonano

FANUC se může pochlubit nejpřesnějším CNC strojem na světě. Nazývá se Robonano a je schopen dosáhnout na osách X, Y a Z přesnosti 1 nanometr. Pro představu, například molekula DNA měří na šířku 2,2 až 2,6 nanometrů. Je tedy opravdu přesný!

19. Největší silák světa pochází z dílny FANUC

Nejen nejpřesnější stroj, ale také největší silák světa pochází z dílny společnosti FANUC. Robot M-2000iA/1200 dokáže bez problémů pracovat se zatížením až 1200 Kg a šetří tak náklady za automatizační techniku.

20. FANUC vyrábí čistotné roboty

Roboty FANUC našly uplatnění i v tak významném oboru, jakým je medicína. Například robot s označením M-430iA/2F může pracovat s léky nebo potravinářskými výrobky bez toho, aby hrozila jejich kontaminace.

21. Roboty FANUC si zahrály s držitelem Oscara

FANUC dodal 18 robotů do filmu Terminator Salvation. Kromě famózního Arnolda Schwarzeneggera si roboty zahrály také s držitelem Oscara. Victor Zolfo se ve filmu představil v roli architekta. Film získal skvělou kritiku za realistické pojetí scénografie, kterému významně dopomohly reálné roboty FANUC.

22. Fax je hlavním komunikačním nástrojem

Business a komunikace je v továrnách FANUC obvykle prováděna faxem. E-mail je na většině míst zakázán. Zdá se vám tento způsob zastaralý? Pravdou je, že se jedná o nejbezpečnější komunikaci, díky které FANUC úspěšně brání své počítače před případnými viry.

23. Akcionář, který chtěl ovládat FANUC

V nedávné době se stal akcionářem FANUC Daniel Loeb, který ihned poslal dopis akcionářům FANUC. Obsahem byla informace o tom, že koupil podíl ve společnosti a žádá změnu. Zatímco ocenil inovace FANUC v technologiích, v rozdělování kapitálu podle jeho názoru nefunguje efektivně. Příběh o tom, jak malý akcionář kritizuje společnost, do níž se rozhodl investovat, však FANUC odmítl vůbec komentovat. Což bylo pro aktivistu velkým překvapením. Leob je přitom v USA už známou firmou. V minulosti se stal například akcionářem Sotheby a ihned požádal výkonného ředitele, aby odstoupil, protože aukční dům trpí nedostatkem vedení a strategické vize na nejvyšší úrovni.

24. Neuvěřitelný kapitál v rukou jedné rodiny

Ve společnosti FANUC neexistuje žádné oddělení vztahu s investory. Samotná rodiny zakladatele Inaby drží v rukou celých 46 miliard dolarů z kapitálu společnosti a nemá proto konkurenci v žádném ze svých akcionářů.

25. FANUC v číslech z posledního roku

Jako světová jednička v oblasti průmyslové automatizace zveřejnil FANUC oficiální čísla, týkající se produktů po celém světě. Společnost instalovala do listopadu 2014 celých 15 milionů servo motorů, 3 miliony FANUC CNC a 350 tisíc robotů. Za zmínku stojí také 160 tisíc Robodrillů, 45 tisíc Roboshotů a 25 tisíc Robocutů.

 

Která ze zákulisních zajímavostí je pro vás tou nejzajímavější?