VIDEO: Automatizace v potravinářství. 10 ukázek toho, co umí roboty

od | 24. března 2015 | Průmyslové roboty

FOTO: Roboty v potravinářství

Robotizace a průmyslová automatizace ve výrobním procesu je nyní evergreenem úspěšných společností a automatizace v potravinářství není žádnou výjimkou. Podívejte se, co průmyslové roboty umí!

FOTO: Roboty v potravinářství

Robotický pracovník v potravinářství má nejednu výhodu. Nejen, že je velice rychlý a přesný, ale navíc ani neujídá!
Zdroj: YouTube

Robotizované pracoviště má nesčetně výhod, které jsme se snažili uvést v minulých příspěvcích, stejně jako jsme se snažili vyvrátit argumenty brojící proti robotům beroucím lidem práci. Co se týče robotizace v potravinářském průmyslu, je také třeba brát v úvahu jednu důležitou výhodu: u robotů nehrozí, že by produkty z výrobní linky záhadně mizely v kapsách a jiných útrobách. A jak sami uvidíte, roboty jsou schopny obstarávat i výrobky, na které se sbíhají sliny.

Karlík a továrna na čokoládu

Není sporu o tom, že roboty jsou v mnoha činnostech daleko efektivnější, než lidští pracovníci. Důkazem budiž způsob, jakým si se svou pracovní náplní poradil robot s označením M-430iA. Rychlost a přesnost, s jakou manipuluje s čokoládovými výrobky je pozoruhodná. Škoda jen, že čokoláda míří bezpečně do plastových obalů a ne do našich nedočkavých úst.

Práce pro Homera

Na sladkosti z předchozího videa navazuje spolupráce dvojice robotů ve složení M-3iA a již zmiňovaného M-430iA. Jejich úkolem je blesková manipulace s čerstvě upečenými pekárenskými výrobky. Podle všech údajů, jsou roboty schopny manipulovat se sladkými pamlsky frekvencí, dosahující až 220 přesunutých jednotek za minutu. Neboli hezky po-lopatě: jsou jich za minutu schopny přesunout víc, než jich Homer za minutu sní. A to už je co říct.

https://www.youtube.com/watch?v=kMJgtmUKmN8

Robot řezník

Pořádné maso nabízí další ukázka, která demonstruje, jakým způsobem lze vypomoci lidské pracovní síle s takovou únavnou a nezáživnou činností, jako je vykostění vepřového boku. Robot s označením M-710iB sám rozezná kost od svalové tkáně a jedním ladným pohybem oddělí libové maso od žeber na dva produkty, které je možno dále zpracovat. Tomu se říká efektivita.

Maso po druhé

V závěsu porcování vepřového masa pochází šikovný a spolehlivý robot, jehož úkolem je přesné, rychlé a tedy efektivní vykostění celého kuřete. Úkol, na který je ve výrobních linkách potřeba dvacet lidí, zvládne jeden sofistikovaně nastavený robot a šetří tak lidský čas a talent na mnohem záživnější a také důležitější činnosti.

Když jsou housky nuda

Když už se bavíme o nezáživných činnostech, představte si, že byste museli každý den udělat požadovanou monotónní rýhu do tisíců housek, pohybujících se po výrobním pásu. Přesně takovou práci má totiž robot M-2iA/3SL a navíc je schopen podobných rýh vytvořit během minuty až 240.

Robotický Polreich

Z výrobního procesu v továrních komplexech se můžeme ladně přesunout do výrobního procesu v prostředí, jež je každému z nás bližší, tj. do kuchyně. Zde robot předvádí své schopnosti v oblasti kuchařské. Co říkáte, byli byste si v budoucnu ochotni nechat vařit od robota?

Japonský robotický Polreich

U vaření ještě zůstaneme s další ukázkou, kde se kuchařské robotické umění týká tradičního japonského pokrmu (nyní již dostatečně oblíbeného u nás), jménem sushi. Pokud vás nebaví zdlouhavá a pečlivá příprava syrových mořských a jiných plodů, možná byste ocenili pomoc od robota specialisty.

Palačinkový skoro-mistr

Také blednete závistí, když vidíte, jak profesionální kuchaři v televizních pořadech umně pohazují pánví a její obsah se ladně vznáší do vzduchu a s požadovanou přesností se vrací na kuchařovu pánvičku? Tak se s další ukázkou připravte na další nával závisti, neboť demonstrace kinetické výuky robota ukazuje, jak rychle se je robot schopen naučit daný úkol. Připadá-li vám 50 pokusů robotického učně mnoho, vzpomeňte si, kolik let vám trvalo, než jste začali chodit.

Chytrost a rychlost

Vedle zmíněné chytrosti a rychlosti, disponuje trojice robotů s označením M-1iA také vytříbenou přesností. Jejich úkolem je plnit výrobní šálky připraveným obsahem. Zatímco první robot plní všechny šálky, které může, druhý robot plní ty, které jeho kolega nestihl naplnit a poslední ze zmiňované trojice jen hlídá, aby žádný ze šálků neunikl bez obsahu. Tomu se říká trojstupňová spolupráce.

https://www.youtube.com/watch?v=6GJGYcvUiKk

Ukaž salát!

Počítačovou přesností a důmyslností disponuje i robotická sestava z posledního videa, ve složení robot R-2000iB a LR Mate 200iB, kteří jsou schopni vyložit, očistit, roztřídit a především změřit hlávkové saláty tak, aby produkty, které neodpovídají požadovaným rozměrům. Především díky tomu se dostane zákazníkům do ruky zboží té nejvyšší kvality.

 

Nechali byste si líbit tak výkonné pracovníky? 

 

Sdílet příspěvek: