Společnost FANUC, největší světový výrobce CNC systémů, robotů a obráběcích strojů, oznámil své plány na rozšíření výrobní kapacity. Za tímto účelem investuje 695.000 metrů čtverečních pozemků v Japonsku, na nichž má vyrůst nová továrna a laboratoře.

 

Společnost FANUC CORPORATION JAPAN investuje do výroby 27 miliard korun. Díky nové továrně by mělo dojít k rozšíření výrobní kapacity v oblasti CNC systémů, servomotorů a servozesilovačů.
Zdroj: Koláž Martina Ambrože

„FANUC CORPORATION JAPAN uzavřela základní dohodu s vládou prefektury Tochigi na pořízení 695.000 metrů čtverečních stavebních pozemků v Mibu-Hanyuda Industrial Park,“ potvrdil pro FactoryAutomation.cz Daniel Havlíček z FANUC Czech, který podotýká, že 377.000 metrů čtverečních pro první fázi výstavby již společnost zakoupila v září loňského roku.

Díky nové továrně by mělo dojít především k rozšíření výrobní kapacity v oblasti CNC systémů, servomotorů a servozesilovačů.

Celková investice se očekává ve výši 130 miliard jenů, což je asi 27 miliard korun. Částka představuje náklady na pozemky i na výbavu a strojní vybavení.

Výroba v nových závodech začne už příští rok

Samotné stavební plány jsou rozděleny do několika etap a dvou fází. První čtyři budovy o celkové podlahové ploše 254.000 metrů čtverečních by měly stát již za rok. Má se jednat o výrobní závod pro servomotory, výrobní závod pro elektroniku, slévárna a expediční centrum.

„Jednotlivé závody by nejpozději v říjnu 2016 měly být vybaveny výrobními zařízeními, tak aby se v nich mohlo začít produkovat,“ doplňuje Havlíček.

Měsíčně by se v nových závodech mělo vyrobit 10.000 jednotek CNC, 60.000 servomotorů a 35.000 kusů servozesilovačů. Celková výše investice pro tuto fázi se očekává ve výši zhruba 100.000.000.000 jenů, což představuje jak náklady na pořízení pozemků, tak samotnou výstavbu a strojní vybavení.

V druhé fázi FANUC počítá s rozšířením výzkumných laboratoří. V hlavním sídle společnosti FANUC pod posvátnou japonskou horou Fuji je počítáno se stavbou dalších čtyř budov o celkové podlahové ploše 66.000 metrů čtverečních. Plánovaný termín dokončení je stanoven na květen 2016.

„V rámci tohoto rozšíření budou do praxe zavedena nová testovací zařízení pro rychlé a přesné vyhodnocování a know-how pro zajištění spolehlivosti FANUC produktů bude prohloubeno, aby FANUC mohl dodávat ještě lepší výrobky,“ uzavřel Havlíček.