Už přes deset let dominují trhu s nejkvalitnějšími CNC stroji ty původem z Japonska. Proč je tomu tak? Podívali jsme se na nejdůležitější faktory, které zákazníci zvažují při výběru vhodného CNC stroje. Těm japonské stroje jednoznačně kralují.

„Japonské stroje jsou pověstné svou spolehlivostí a dlouhou životností. Z toho plyne vysoká produktivita při rozumných celkových provozních nákladech,“ uvedl Jan Loos, Application enginner FANUC. Japonští výrobci se navíc zaměřují hlavně na export. Až 70 % jejich CNC strojů putuje do světa. A sklízí v něm úspěch.

Japonské CNC stroje pracují s přesností na nanometry

CNC stroje začínaly před čtyřiceti lety s přesností na setiny milimetrů. Od té doby už ale uběhlo hodně vody a setiny milimetrů nepředstavují pro výrobce CNC strojů již žádnou metu.

Běžné stroje dnes pracují s přesností na 0,001 mm. Ty nejpřesnější jdou ale až za hranice těchto možností a pracují s přesností až 0,000001 mm. A všem těmto géniům přesnosti s přehledem kraluje FANUC ROBONANO α-0iB, nejpřesnější CNC stroj na světě.

Nanometry jsou jednotka, kterou si člověk obvykle dokáže jen těžko představit. Abychom to však alespoň nastínili, tak do jednoho nanometru poskládáte téměř 10 atomů vodíku. Mezi 2 a 3 nanometry na šířku měří molekula DNA. A běžné viry mají rozměry v řádu desítek až stovek nanometrů. Japonské CNC stroje si však i s těmito velikostmi hravě poradí.

Rychlost, ze které vás bude přecházet zrak

Obrovskou výhodou japonských CNC strojů je, že dokáží zásadním způsobem zrychlit celý výrobní proces. A jak každý ví, čas jsou peníze. Jedním z nejrychlejších japonských CNC strojů je ROBODRILL od firmy FANUC. Ta pracuje se speciálně vytvořeným otočným systémem, který se za pouhé 0,2 sekundy otočí o 180°. Jednotlivé jeho osy dosahují zrychlení až 1,5 G, což významně přispívá k rychlejšímu průběhu práce v kratší době výrobního cyklu. I tak se ale dá celý výrobní proces ještě více zrychlit vhodnou kombinací CNC serveromotorů a strojů – například vstřikovacím strojem FANUC ROBOSHOTem nebo strojem na elektrojiskrové řezání FANUC ROBOCUTem.

Garance bezporuchového provozu

Japonské CNC stroje ale nevybočují z řady pouze svou rychlostí a přesností, nýbrž také bezporuchovostí. A spolehlivost je jedním z hlavních hodnotících kritérií. U japonských CNC strojů ji ale očekávat můžete. Třeba u FANUCu provozuschopnost CNC strojů výrazně překračuje 15 let. A pokud byste nějaký díl vyměnit potřebovali, můžete se spolehnout na více než 25letou záruku dostupnosti náhradních dílů.

Efektivita a individuální přístup

Hlavním argumentem, díky kterému se zákazníci k japonským CNC strojům stále vrací, je 100% komplexita dodávaných služeb. Firma FANUC dokáže vyrábět i specializované produkty přesně na míru očekávání zákazníků. Řídící panely od FANUCu maximálně přispívají ke snížení nákladů a zefektivnění práce. Zajímají vás další důvody, proč je FANUC špičkou mezi výrobci?

Celosvětová jednička průmyslové automatizace

Dalo by se říci, že CNC stroje od FANUCu jsou až magické. Možná se na tom podílí i skutečnost, že výroba strojů probíhá na rozsáhlém území pod posvátnou japonskou horou Fudži. Anebo jednoduše proto, že celá 1/3 zaměstnanců firmy pracuje ve výzkumu. Všechny tyto důvody však jasně ukazují, že japonské CNC stroje jednoznačně dominují celosvětovému trhu. Firma FANUC byla také několikrát oceněna časopisem Forbes jako nejinovativnější společnost roku.

A její stroje se dodávají do nejrůznějších odvětví, počínaje strojírenstvím a potravinářským průmyslem konče. Díky přísným hygienickým normám, které stroje splňují, se objevují i v medicíně a lékárenství. Na druhou stranu si ale poradí i se „špinavou prací“ v oblasti automobilového průmyslu. FANUC se dokonce podílí i na výrobě obalů na iPhony. A objevil se i na filmovém plátně po bohu Arnolda Schwarzenegera ve filmu Terminator Salvation. Chcete další důvody? Tady jsme je pro vás shrnuli.