Toužíte pracovat v oblasti robotizace a programovaní CNC stroje a průmyslových robotů? Pak vás jistě zajímá, jakou mzdu programátoři robotů mají. Co na ni má vliv?  A v jaké zemi mají programátoři robotů plat nejvyšší? To a daleko víc se dočtete v rozhovoru s odborníkem ze společnosti FANUC, Ing. Michalem Žáčkem.

FOTO: Plat programátora robotů

Špičkových programátorů CNC strojů a průmyslových robotů je prý stále nedostatek.
Foto: Koláž Martina Ambrože

Kolik lidí v ČR se může v současnosti asi živit jako programátor robotů, respektive kolik lidí je nyní na této pozici zaměstnaných? Existují nějaké statistiky? Můžete případně alespoň odhadnout?

V dnešní době jako programátor průmyslových robotů v rámci FANUC Czech pracuje několik stovek lidí. Samozřejmě není programátor jako programátor. Programátorů průmyslových robotů v tom pravém slova smyslu, kteří vytvářejí nové projekty, nové CNC stroje a systémy a programují průmyslové roboty od nuly, může být v Čechách pár desítek. Ale obecně základní programování a ovládání průmyslových robotů umějí i operátoři od linek, kteří prošli naším kurzem.

V jakém platovém rozmezí se obvykle pohybuje mzda programátorů průmyslových robotů?

Záleží hodně na regionu, ve kterém programátor robotů pracuje.  V závislosti na tom měsíční průměrný plat programátorů průmyslových robotů odhaduji na 30 000 až 40 000 Kč hrubého.

Na čem ještě mzda programátorů robotů většinou závisí? Určitě je to i na dosažení stupně kvalifikace – operátor, seřizovač robotů atd. Lze toto nějak odstupňovat i obvyklou mzdou?

Mzda programátorů robotů na stupni kvalifikace samozřejmě závisí. Operátor průmyslových robotů je spíše na spodní hranici platu, který jsem uváděl výše. Seřizovač robotů se podle mého pohybuje od těch 30 000 do 40 000 Kč. Plat zkušeného programátora průmyslových robotů ve vedoucí pozici, který je dovednostně na vyšší úrovni než ostatní, může být samozřejmě vyšší.

Máte představu, jak se liší tato odměna například v ČR a SR?

Když srovnám Českou a Slovenskou republiku, odhaduji, že u našich sousedů na Slovensku je průměrný plat programátorů robotů zhruba o 30 % nižší.

V jaké zemi je profese programátora průmyslových robotů nejvíce ohodnocována?

Předpokládám, že průměrný plat programátorů CNC strojů a průmyslových robotů je nejvyšší v zemích, jako jsou Švýcarsko a Lucembursko.

Kolik stojí vyškolení kvalitního programátora robotů?

Zde záleží na tom, co vše kurz obsahuje a na co přesně je zaměřen. Obecně se však dá říci, že náklady společnosti FANUC na kurz programování průmyslových robotů jsou zhruba 30 000 Kč.

Jak vidíte situaci programátorů průmyslových robotů na českém trhu dnes? Je jich dostatek, přebytek, nebo nedostatek?

Mám za to, že programátorů CNC strojů a průmyslových robotů, kteří jsou na vyšší úrovni, je spíše nedostatek. Situace se však zlepšuje tím, že kurzy programování robotů jsou v současné době dostupnější. Lidé si dnes v rámci jedné firmy také mnohem více a rychleji předávají informace, kdy jde například jeden člověk na kurz programování robotů a získané poznatky pak předá ostatním.

Špičkových programátorů průmyslových robotů, kteří dokáží naprogramovat robota od píky a samostatně vytvořit projekt, je však zatím stále nedostatek.

Jak vidíte situaci programátorů robotů v nejbližší budoucnosti? Bude počet těchto pozic stoupat? Dá se to odhadnout na základě prodejů FANUC?

Myslím si, že počet pozic programátorů průmyslových robotů bude mít spíše klesavou tendenci. Průmyslových robotů a CNC obráběcích strojů se prodává čím dál tím více, avšak programátorů průmyslových robotů nepřibývá.

Podle mého je hlavní chyba v našem školství. Například ze středních průmyslových škol, kde má být velký důraz na kvalitu žáků i učitelů, mám zpětné vazby, že tomu tak v současnosti není. Důvodem prý je, že se zde zkrátka šetří na penězích, kde se jen může. Je otázkou, zda se to lepší.

Žádné komentáře.

Přidejte svůj komentář

Můžete použít HTML atrbitury: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>