Přesnost, rychlost, spolehlivost nebo dostupná cena. To vše je třeba zvážit při výběru CNC stroje, který může výrazně usnadnit a zlevnit výrobu. Jak najít a vybrat CNC stroj, který splní všechny požadavky? Přečtěte si několik rad, kterými se vyplatí při výběru CNC stroje řídit!

Při výběru CNC stroje by neměla rozhodovat pouze jeho cena, ale především kvalita. Přečtěte si, na co vše je třeba dát pozor.
Zdroj: Koláž Martina Ambrože

Spolehlivost CNC stroje vždy na prvním místě

První, o co byste se měli při výběru CNC stroje zajímat, je jeho poruchovost. CNC stroje dokážou zvýšit konkurenceschopnost výroby a investice do nich se stejně jako u samotných průmyslových robotů rozhodně vyplatí. Pokud si však pořídíte vysoce závadový CNC stroj nebo stroj, u něhož musíte dva týdny čekat na dodání špatně dostupných náhradních dílů, provoz se naopak značně prodraží. Spolehlivost by proto měla být při výběru hned na prvním místě.

CNC stroj jako investice: Nesnažte se přehnaně šetřit

V moderním strojírenství jsou CNC stroje téměř nezbytností, proto se prodej CNC strojů zvyšuje. Jedním z rozhodujících faktorů při výběru je cena CNC stroje. Ta samozřejmě musí odpovídat vašim finančním možnostem, rozhodně se však nevyplatí na CNC stroji přehnaně šetřit.

Je proto vhodné předem si ujasnit požadavky a poradit se s odborníkem.

CNC obráběcí stroje? Cena jde ruku v ruce s přesností a rychlostí

Každý CNC stroj má odlišné technické parametry. Dražší CNC obráběcí stroje nabízejí vyšší přesnost i rychlost obrábění. Některá CNC obráběcí centra, jako je například ROBONANO od FANUC, dokážou pracovat dokonce s přesností na nanometry. Vysokorychlostní frézka FANUC ROBODRILL zase obrábí v rychlosti 24 tisíc otáček za minutu, díky čemuž se snižují hodinové sazby a náklady na výrobky značně klesají.

Použité CNC stroje: Ano, či ne?

Někteří výrobci se snaží ušetřit tím, že si pořizují použité CNC stroje, které nabízí nejeden bazar. S tím však přijímají mnohá rizika. U použitých CNC strojů chybí záruční doba, v případě poruchy si proto musí provozovatel sám zajistit a zaplatit jejich opravu. Jelikož neví, v jakém stavu CNC stroj kupuje, může ho cena opravy nemile překvapit. Investice do použitého CNC stroje se tím zvyšuje a mnohdy se vyšplhá až na cenu nového stroje. S novým CNC strojem proto můžete ušetřit nejen peníze, ale i řadu starostí.

Vybírejte prodejce, kteří zajistí zaškolení vašich zaměstnanců

Při výběru CNC stroje je velice důležité zvážit, od jakého výrobce jej zakoupíte. Prodej CNC stroje mohou zajistit různé firmy. Vždy však nakupujte u zkušeného dodavatele, který se postará nejen kompletní implementaci stroje do výroby, ale nabídne vašim zaměstnancům také školení na CNC stroje, s nimiž budou následně pracovat. Dobří programátoři CNC strojů jsou vzácní, proto nejsnazším způsobem, jak získat kvalifikované pracovníky, je zajistit zaměstnancům vhodný kurz.

Servis CNC strojů: Odborníci neustále k dispozici

Kvalitního a zkušeného dodavatele CNC poznáte mimo jiné také podle toho, že se nestará pouze o prodej, ale nabídne vám také kompletní servis CNC strojů. Společnosti, které CNC strojům opravdu rozumějí, mají spoustu zkušených odborníků, kteří jsou vám v případě potřeby k dispozici.

Dodavatel CNC stroje a řídicího systému v jednom? Jednoznačná výhoda

Pokud zvolíte dodavatele, který zajistí jak dodání CNC stroje, tak jeho řídicího systému, máte vyhráno. V případě potíží se totiž nemusíte spokojit s dílčími znalostmi dodavatele, ale získáte komplexní technologickou pomoc na té nejvyšší úrovni.

Napadají vás i další parametry, na které se při výběru CNC stroje zaměřit? Napište nám do komentářů!