Průmyslové roboty typu Delta vynikají mnoha specifickými vlastnostmi, díky kterým jsou oblíbené v mnoha odvětvích výroby. Nejvíce je ceněná jejich přesnost, rychlost a schopnost šetřit svým majitelům pracovní místo i drahocennou energii.

Hlavním znakem je rychlost a přesnost

Delta robot je druh paralelního robota skládajícího se ze tří ramen spojených křížovými klouby na jedné základně. Svým vzhledem připomíná velkého pavouka a jeho hlavním konstrukčním znakem je použití paralelogramů v rameni, které mají za úkol udržovat orientaci koncového efektoru. Delta roboty jsou oblíbené zejména při manipulaci se součástkami, balení a paletizaci. Umí být velmi rychlé, některé zvládnou až 300 akcí za jednu minutu.

Otec Delta robota

Historicky první Delta robot byl vyvinutý počátkem 80. let švýcarským profesorem Reymondem Clavelem, který chtěl vytvořit robota vhodného k manipulaci s malými a lehkými předměty při velmi vysoké rychlosti. A to se mu také povedlo. Jeho robot disponoval třemi translačními a jedním rotačním stupněm volnosti.

Delta robot stvořený pro jemnou manipulaci

Ve výrobě je stále více vyžadována přesnost, rychlost a malé nároky strojů na spotřebu energie. Z toho důvodu se neustále vyvíjí nové manipulátory s kinematickými řetězci, které lze využívat ve všech možných odvětvích průmyslu. Velmi často se jedná právě o roboty typu Delta s trojúhelníkovou základnou a pohybujícími se platformami.

Delta roboty FANUC jsou navržené pro tu nejjemnější práci

Pomocník ve farmacii i potravinářství

Pohony u robotů Delta jsou umístěné na základnách, takže je možné jejich ramena vyrábět i z velmi lehkých kompozitních materiálů. Využití Delta robotů k manipulaci s lehkými předměty ocení zejména ve farmaceutickém, potravinářském a chemickém průmyslu.

Základní vlastnosti a výhody Delta robotů

  • Jsou velmi univerzální.
  • Dokážou pracovat i na rozsáhlém pracovním prostoru.
  • Jsou navržené pro maximální rychlost a hbité zrychlení.
  • Pyšní se všestranností vysokorychlostních operací, manipulací a sběrem i velmi malých dílů.
  • Využívají se v celé řadě odvětví (potravinářství, farmaceutický průmysl, automobilky, chemický průmysl, elektrotechnický průmysl).
  • K dispozici je 3osý robot, 4osý robot i 6osý robot Delta. Vybrat si tak můžete takový model, který bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám a požadavkům.
  • Konstrukce s paralelní kinematikou a rozsáhlý pracovní prostor zvládne automatizaci i velmi náročných aplikací, které tradiční roboty se sériovou kinematickou nebo SCARA roboty nezvládnou.
  • Umožňují firmám lépe využít výrobní prostor.

Využití Delta robotů

1.      Podle zatížení

Čím větší zatížení Delta robot má, s tím těžšími součástkami je schopný manipulovat v požadované rychlosti. U tohoto typu robotů se většinou setkáte se zatížením od 0,5 kg do úctyhodných 12 kg.

2.      Na základě rychlosti

Modely Delta robotů s výkonnými motory dokážou zajistit vysoké zrychlení během velmi krátké doby cyklu. Toho se hojně využívá v případech, kdy je potřeba neustále dosahovat vysokorychlostních operací sběru.

3.      Podle počtu os

S počtem os se zvyšují nároky na pracovní prostor a zároveň narůstá výrobní kapacita Delta robotů. 3osé roboty se pohybují pouze po 3 osách, zato zvládnou většinu úkolů, které jim zadáte. 6osé roboty lidé často využívají k balení, paletizaci nebo třídění či sběru součástek. Zlatým středem jsou pak 4osé roboty, které se využívají v odvětvích vyrábějících kompaktní elektronická a mechanická zařízení.

Delta robot FANUC M-1iA dokáže roztřídit léky podle barvy během pár vteřin

FANUC Delta robot

Společnost FANUC přišla na trh s průmyslovými roboty řady M-1. K dispozici jsou roboty 3osé, 4osé i 6osé, aby si každý mohl vybrat nejvhodnější verzi pro svou potřebu. Všechny roboty jsou stvořené pro kompaktní vysokorychlostní sběr a kompletace se zatížením do 1 kg. Vynikají šikovností a univerzálností stejně jako lidská ruka, a proto jsou pro mnohé firmy mnohem přínosnější, než velké a pevné automatizace.

Přizpůsobí se všem podmínkám

Model M-1 je možné nainstalovat několika způsoby podle toho, do jakého prostoru je potřebujete namontovat. Delta robot od FANUC je vhodný i k integraci se stroji nebo výrobními linkami v omezeném prostoru. Můžete ho dokonce odpojit od stojanu a integrovat přímo do stroje.

Žádné komentáře.

Přidejte svůj komentář

Můžete použít HTML atrbitury: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>