Rozdíly mezi roboty na základě počtu os jsou značné. Odráží se to zejména na možnostech jejich použití a oblíbenosti v různých odvětvích průmyslu.

3osé roboty vynikají univerzálností

  • Vhodné pro všechny obory

Manipulátory se třemi osami a kartézskou souřadnicovou soustavou patří mezi nejběžnější typy robotů a jejich oblíbenost je stále na vzestupu. Tříosé roboty běžně zvládnou zajistit většinu úkonů, které jim průmyslový obor může zadat. Jedná se o mechatronická zařízení, která na základě nastavení do určité pozice využívají elektromotory a lineární aktuátory.

  • Široké uplatnění

Pohybují se lineárně po třech osách, jejich kovová konstrukce slouží jako rám a podpora pro zdvih při zatížení. Kartézské roboty se mohou pohybovat pouze v rozmezí daném jejich nosnou konstrukcí, která může být namontovaná buď horizontálně, nebo vertikálně. V určitých případech můžete narazit i na závěsné uchycení. Používají se ve všech oborech od potravinářství přes automobilky až po farmaceutický průmysl.

SCARA roboty pro jemnou práci

  • Vychází z kartézských robotů

Ramena SCARA robotů se pohybují stejně jako roboty kartézské ve třech rovinách. Na konci třetí osy však mají navíc jednu rotační osu. Díky této velké výhodě se SCARA roboty používají pro vertikální montážní úkony, jako např. vkládání závlaček do otvorů bez nutnosti jejich vázání.

  • Napodobují práci lidské ruky

Ramena u SCARA robotů fungují ve své podstatě jako páky. Aby mohly klouby manipulovat s břemenem i při maximálním zatížení, potřebují masivní ložiska a motory o velkém točivém momentu. SCARA roboti patří mezi multifunkční zařízení, která se používají ve všech typech průmyslu.

4osé roboty pro menší montáže

  • Novinka s vynikajícím dosahem

Novinkou v průmyslových robotech je FANUC Scara se 4 osami, který byl českému trhu poprvé představen na MSV 2018. SCARA Robot SR-3iA má užitečné zatížení 3 kg, horizontální dosah 400 mm a vertikální dosah 200 mm. Díky tomu je ideální pro menší montáže, kontrolní, manipulační a obalové aplikace.

  • Robot stvořený pro výrobu elektronických a mechanických zařízení

Riziko rušení periferním zařízením je minimalizováno ovládáním v 360° „obálce“ pracovního prostoru, lehkým designem, ultrakompaktním půdorysovým profilem a vestavěným službám. Konstrukce 4osých robotů je ideální pro odvětví vyrábějící kompaktní elektronická a mechanická zařízení. Své uplatnění však najde i v potravinářském průmyslu.

5osé roboty pro farmacii i potravinářský průmysl

5osé roboty patří mezi univerzální vysokorychlostní stroje vhodné pro různé typy činností. Zvládnou svařování, paletizaci i manipulaci s materiálem. Jsou vhodné pro automobilový, elektrotechnický, potravinářský i farmaceutický průmysl. Mají středně užitečné zatížení, vysokou rychlost a vynikající přesnost a spolehlivost.

Multifunkční 6osé roboty

  • Více směrů pohybu

Při složitějších manipulacích nebo nutnosti vstřikovat více komponentů, přichází na řadu 6osé roboty se šesti stupni volnosti. Na rozdíl od tříosého robota, který umí pouze posuvný pohyb, zvládne šestiosý robot posuvný i rotační pohyb v šesti osách. Pohybovat se tedy může dopředu a zpět, nahoru a dolů, ale zvládne také vybočovat do stran, naklánět se podélně a protáčet se. Roboty se 6 osami nabízejí dokonce více možností pohybu než flexibilní ramena SCARA robotů.

  • Vítězí v oblíbenosti

Právě 6osé roboty patří mezi ty nejpoužívanější. Oblíbené jsou při rotačním frézování, vrtání, ořezávání, paletizaci, obsluze strojů i svařování plasmou a laserem. Robot se 6 osami má rychlý a přesný pojezd, nabízí velkou výrobní kapacitu, snížení nákladů a slušnou ekonomickou životaschopnost. Oblíbený je i při manipulaci s plasty, protože přináší maximální flexibilitu. Moderní šestiosé roboty mají navíc nižší hmotnost a poměrně nízkou spotřebu energie.

7osé roboty přidaly na hbitosti

Společnost FANUC vynalezla dokonce 7osého robota. Operovat pažemi dokáže simultánně a zcela nezávisle. Unikátní 7osý robot R-1000iA/120F-7B je určený pro komplexní manipulaci s materiálem v omezeném prostoru. Přidaná sedmá osa mu přidala na hbitosti, takže se perfektně hodí i pro jemnou manipulaci a bodové svařování. Kompaktní konstrukce mu umožňuje pracovat na malém pracovním prostoru a zároveň dosahovat tak krátkých dob cyklu jako u šestiosých modelů.

Trh s průmyslovými roboty je široký a nelze říci, který robot a s jakým počtem os je ten nejlepší. Výběr toho pravého pomocníka záleží na odvětví a konkrétních potřebách. Dlouhodobě nejvíce používané jsou však roboty 3osé a 6osé z důvodu jejich univerzálnosti.