Rok 2017 se nesl u FANUCU ve znamení velkých novinek ve světě robotiky. Během Mezinárodní výstavy robotů iREX v Tokiu byl poprvé slavnostně představen SCARA robot v modelu SR-3iA. Co si vlastně pod označením SCARA představit?

Zkratka slova je odvozena z angličtiny- “Selective Compliant Articulated Robot Arm” a doslovně bychom ji přeložili jako “Selektivní kompatibilní kloubové robotické rameno”. SCARA roboty jsou navrženy tak, aby co nejpřesněji simulovaly pohyby podobné lidské ruce. Obsahují “rameno” a “loket” spojený se “zápěstím” s možností pevného vertikálního pohybu, ale zároveň konstrukce umožňuje flexibilitu v horizontální rovině. Všechny klouby jsou schopny rotace, a proto mají roboty široké spektrum uplatnění vyžadující rychlé a opakovatelné pohyby z bodu do bodu.

Robot FANUC SR-3iA parametry:
Maximální užitkové zatížení: 3 kg
Dosah: 400 mm
Zdvih: 200 mm

Modely SR-3iA mají vysokou inerciální kapacitu, tudíž mohou provádět montáž, balení a manipulaci s obrobky až do hmotnosti 3 kg. Pro větší nároky na manipulaci je k dispozici větší verze SCARA robotů – SR-6iA.

SCARA roboty SR-3iA obsahují standardní řídící jednotku R-30iB Compact Plus, která automaticky pomáhá operátorům neprogramovat jednoduché příkazy bez nutnosti externí pomoci. Pro další rozšíření funkcionality robotů si mohou operátoři vybrat z řady softwarů.

Dostupné softwary pro zvýšení funkcionality:

  • iRProgrammer

Nové webové rozhraní pro nastavení robotů pro rychlé programovaní, které lze provozovat přes tablet nebo počítač v uživatelsky běžných prohlížečích (Chrome, Safari atd.).

  • iRPickTool

Vizuální technologie sledování, která umožňuje robotům identifikovat, vybírat a umisťovat předměty z pohybujícího se dopravníku.

  • Připojení k průmyslové sběrnici

Umožňuje operátorům připojit SCARA roboty k jiným strojům společnosti FANUC a komunikant s nimi, a tak jednoduše vytvořit plně automatizovanou výrobní linku.

Kde mají SCARA roboty využití?

SCARA roboty jsou ideální pro zvedání a přemístění objektů, různé montážní aplikace – dávkování a šroubování, pro stříkání barvy, obloukové svařovaní a jsou zvláště vhodné pro výrobní linky v automobilovém průmyslu specializující se na autodíly. Mají uplatnění v oblasti výroby spotřební elektroniky, plastů a spotřebičů.

V elektronickém průmyslu se bez SCARA robotů neobejdeme už poměrně dlouhou dobu, avšak s jejich rostoucí přesností, flexibilitou a rychlostí míří i do jiných průmyslových odvětví, jimiž jsou svařování či lakování. Dále mohou být použity v oblastech zdravotnických prostředků, laboratorní automatizace i potravinářství.

Video přehrávač

Media error: Format(s) not supported or source(s) not found

Stáhnout soubor: https://factoryautomation.cz/wp-content/uploads/2018/04/fanuc-se%CC%81rie-sr-scara-robotu%CC%8A.mp4?_=1

00:00
00:00


Výhody SCARA robotů

Hlavními výhodami SCARA robotů je jejich rychlost, precizní přesnost a jednoduchost ovládání. Jako jejich další nespornou výhodu je nutno zmínit snadnou instalaci a variabilitu montáže. Roboty nabízí hned několik flexibilních řešení. Díky integrovanému a kompaktnímu designu jsou dokonale přizpůsobeny i strojním dílnám s menšími podlahovými plochami, špičkové technologie jsou tak dostupné středním i malým firmám s prostorově nevelkou výrobou. I vy můžete nyní optimalizovat svůj výkon pomocí SCARA robotů FANUC.