Bez průmyslových robotů by se dnešní výroba už neobešla. Jsou součástí všech odvětví a pomáhají s montáží, svařováním, řezáním, balením i paletizací. Jaké jsou rozdíly mezi dvěma neužívanějšími druhy robotů?
Delta i SCARA mají hodně společného
Oba typy robotů se používají k vysokorychlostní práci. Vzhledem k vysoké setrvačnosti a konstrukci obou robotů je jejich užitečné zatížení poněkud omezené. Rychlostní schopnosti Delta i SCARA robotů jsou ale velmi úctyhodné.
Jaké jsou hlavní rozdíly?
1. Užitečné zatížení
Při použití Delta robotů se většinou setkáte se zatížením 3 kg a méně. SCARA roboty jsou obecně o něco robustnější. FANUC nabízí dva modely SCARA o hmotnosti 3 kg a 6 kg. Společnost Epson nabízí model G20 s užitečným zatížením 20 kg. Yamaha má v nabídce velké roboty SCARA se zatížením až do 50 kg. Stejně jako u všech robotů se sériovým manipulátorem, je užitečné zatížení omezené především velikostí a výkonem motorů.
2. Rychlost
Oba typy robotů zvládnou pracovat ve velmi vysoké rychlosti a manipulovat i s malými součástkami. Pokud se díváte po robotu, který zvládne balení výrobků v přímočaré linii nebo potřebuje určité varianty, co se týče délky dopravníku, bude pro vás vhodný Delta robot. V případě, že byste chtěli přenášet produkty z kuličkového podavače nebo prováděli nějaký montážní proces, využili byste více robota SCARA. Jestliže provádíte vysokorychlostní předávání objektů z jednoho dopravníku nalevo do druhého dopravníku na pravé straně s lineárními pohyby, je pro vás ideální Delta robot.
3. Cena
S roboty SCARA se můžete dostat na 200 mm dosahu a co se týče konstrukce a designu, mají tendenci být poměrně levné. Zato Delta roboty mají typicky konstrukci o velikosti 850 mm nebo 1300 mm s větším odlitkem nahoře. Jejich motory jsou také o něco větší, aby se ramena mohla posouvat a získat tak točivý moment, který je nezbytný. Delta roboty tedy bývají v průměru dražší.
4. Přesnost a opakovatelnost
Nejen v elektronice je rozhodujícím faktorem schopnost opakování automatizace. Potřeba opakovatelnosti je zpravidla limitována rychlostí robota. Důvodem je to, že rameno robota potřebuje určitý čas na odpočinek po každé póze a po svém posunutí při vysoké rychlosti nastanou vibrace, které rameno nechají na chvíli rozptýlené. To se zvyšuje společně s užitečným zatížením a dosahem. Delta roboty nejsou tak přesné jako roboty SCARA. Například Delta robot Kawasaki YF03N má opakovatelnost +-0,1 mm. SCARA robot FANUC SR-3iA o hmotnosti 3 kg má opakovatelnost 0,01 mm.
5. Montážní aplikace
Pro vysokorychlostní manipulaci se součástkami by mohl být Delta robot tou nejlepší volbou. Na druhou stranu preciznější úkoly s nízkými náklady zvládá lépe robot SCARA.
Je lepší Delta nebo SCARA robot?
Stejně jako u všech otázek v oblasti průmyslové robotiky závisí odpověď na vašich konkrétních potřebách. Každá automatizace je jedinečná a je zbytečné říkat, že by jedna byla lepší než druhá bez jakéhokoliv kontextu. Stejně tak je tomu i v případě Delta a SCARA robotů. Váš místní distributor nebo systémový integrátor vám pomůže najít to nejlepší řešení, které splní vaše požadavky.
Nejlepší využití pro Delta robota
Delta roboty umí být velmi rychlé a některé z nich zvládnou dokonce 300 úkonů během 1 minuty. Díky své rychlosti jsou používané zejména při manipulaci s různými součástkami, při balení a paletizaci výrobků. Umí pracovat i na rozsáhlém pracovním prostoru a své výrobní místo dokážou velmi šikovně využít. Velkou předností je jejich schopnost ušetřit množství energie.
Využití najdou především ve farmaceutickém, potravinářském, chemickém, elektrotechnickém a automobilovém průmyslu. Vhodná jsou ale pro všechna odvětví, která vyrábí kompaktní elektronická a mechanická zařízení.
Ideální práce pro SCARA robota
Hlavním cílem SCARA robotů je co nejpřesnější simulace pohybů lidské ruky. Vynikají přesností, kompaktností a rychlostí, díky které nabízí precizní manipulaci s různými předměty. Jsou ideální pro zvedání a přemisťování objektů, jednoduše se ovládají a je možné je řídit na dálku. Své využití najdou v elektrotechnickém, potravinářském i ocelářském průmyslu. Jsou vhodné pro výrobu zdravotnických prostředků nebo podvodních konstrukcí, laboratorní automatizace i práci v extrémních podmínkách.