Zvažujete investici do CNC obráběcích strojů, ale nevíte, na jaké částky se připravit? Kolik stojí nové CNC obráběcí centrum? Jaká jsou rizika pořízení CNC stroje z druhé ruky? O cenách a možnostech pořízení CNC obráběcích center jsme se bavili s Ing. Liborem Horniakem, obchodním manažerem společnosti FANUC.

Podle čeho si zákazníci CNC stroje vybírají?

Zákazníci hlavně chtějí, aby jejich obráběcí centrum bylo schopné dlouhodobě splňovat technologické procesy. Všeobecně platí, že existují dva typy zákazníků. Jedni, kteří si přejí stroj v základním provedení a o zbytek se chtějí postarat sami. Ti druzí jsou ti náročnější klienti, jejichž požadavky neustále rostou. Přejí si stroje lépe vybavené, které bude možné začlenit do stávající technologické linky.

Ve společnosti FANUC můžeme díky personálu technologického oddělení reagovat velice rychle na různé konkrétní požadavky zákazníků a stroj tak připravit opravdu na míru. Zákazníci vždy volí taková CNC obráběcí centra, která jim umožní zefektivnit výrobu, snížit náklady a tím snížit i cenu finálního výrobku.

Díky procesům automatizace můžeme například vidět snížení cen v automobilovém průmyslu v posledních letech.

Na čem závisí cena obráběcího centra?

Cena obráběcího centra je samozřejmě závislá na jeho velikosti, ale také na požadavcích zákazníka. Zde záleží, v jakém stavu chce mít obráběcí stroj dodaný. Někteří zákazníci si raději pořídí holé stroje a technologie a integrace do výrobního procesu si dělají sami. U společnosti FANUC spatřuji největší výhodu v tom, že je schopna sestavit holý stroj za velmi atraktivní cenu, a to i přesto, že se jedná o precizní a vysoce kvalitní technologii. Tyto stroje, vyrobené v Japonsku, jsou spolehlivé, dlouhodobě přesné a je možné je připravit zákazníkovi na míru.

Je možnost někde ušetřit?

Možností je více. Existují samozřejmě různé kategorie výrobců, a s výrobcem se proměňuje i prodejní cena CNC obráběcího stroje. Chcete-li pořizovat nové CNC obráběcí centrum, je potřeba počítat s investicí okolo 100 000 euro. U multifunkčních obráběcích center FANUC se původní investice vyváží následnou nenákladnou údržbou. Pokud pořizuji stroj pro dlouhodobý provoz, je potřeba, abych se na něj mohl spolehnout.

Druhou variantou je samozřejmě pořídit použitý obráběcí stroj, ovšem opět záleží kvalitě, potažmo na značce. Japonské univerzální obráběcí stroje si svou cenu drží vysoko i po dlouhém provozu. Vzhledem k preciznosti výroby CNC obráběcích a tvářecích strojů, i na trhu již zavedené značce FANUC, pak na rozdíl od jiných značek cena s časem a užíváním neklesá. Jiná cesta, než investice není, a je potřeba s ní prostě počítat.

Jaká jsou, podle vás, rizika nákupu použitých obráběcích center?

Secondhandové CNC stroje mají své výhody i nevýhody. Výhodou může být kupříkladu cena. Ta se ale netýká vysoce kvalitních japonských strojů. Největší nevýhodu pak spatřuji v tom, že u obráběcích center z druhé ruky neznáte přesnou servisní ani technologickou historii stroje, což se pak může promítnout do jeho funkčnosti. Nakonec vás tak pořízení stroje z druhé ruky a jeho následné úpravy a ladění mohou vyjít na stejnou částku jako přístroj nový.

Proč by si měli výrobci pořídit multifunkční CNC obráběcí centra?

Výhod automatizované výroby je nepřeberné množství. V dnešní době stále rostou technologické nároky na výrobu. V podstatě už jsou tak vysoké, že není možné, aby vše dělal člověk manuálně. Stále méně lidí chce vykonávat práce typu „stát osm i více hodin denně u stroje“ a starat se o jeho chod. Plná automatizace tak uleví lidským zdrojům a pomůže odstranit práci, která je otravná a stereotypní. Zároveň vyřeší problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Automatizace výroby také zvyšuje její pružnost, roboty nevyrábí zmetky, jejich rychlost je v porovnání s manuální prací velmi vysoká. Práce s roboty navíc zvyšuje bezpečnost na pracovišti.

Pokud vás zajímají investice do CNC obráběcích strojů a dalších průmyslových robotů, přečtěte si desatero dobrých důvodů, proč investovat do robotů nebo jednoduše navštivte oficiální internetové stránky společnosti FANUC.