S roboty se člověk již dnes setká na různých pozicích. Lakýrník, svářeč, montér, to jsou jen některé funkce, které zastávají. Kvůli tomu je mnoho lidí považuje za konkurenci a obává se o svá pracovní místa. Je to na místě?
Pomoc v různých odvětvích
V San Franciscu vám kávu připraví robotický barista. Italové nedávno představili svého hybridního robota, který bude pomáhat při živelných katastrofách a ve Švédsku ve velkém nahrazují roboty lidský personál v bankách. V robotizovaném skladu e-shopu Amazon fungují automatizované trasy, po kterých roboty bez lidské pomoci převážejí produkty nebo rovnou celé regály. Už dnes roboty pomáhají v různých odvětvích a je zřejmé, že jejich pole působení se bude zvětšovat.
Nedostatek zaměstnanců řeší firmy nákupem robotů
Roboty najdou uplatnění všude tam, kde se opakují náročné a monotónní úkony – třeba jako je právě práce ve skladu nebo v potravinářství. Firmy nákupem robotů reagují zejména na nedostatek zaměstnanců, kdy na trhu chybí lidé z různých oborů. Automatizaci vnímají hlavně jako úsporů nákladů, i přes počáteční vyšší pořizovací cenu robota. A pokud firma nemá prostředky na pořízení, nebo se jí vyplatí jen krátkodobé využití robotů, mohou si robota pronajmout od tuzemské “personální” agentury.
S velkým nedostatkem lidí v produktivním věku se potýkají v Japonsku, odkud roboty FANUC pochází a kde se dodnes vyrábí. Japonská populace stárne, aktuálně má Japonsko nejvyšší koncentrací lidí nad 100 let na světě. Nicméně tento problém už vláda aktivně řeší – zapojuje roboty, kteří nemají zaměstnance nahrazovat, ale pouze jim pomáhat, například v zemědělství.
Počet robotů celosvětově narůstá, a tak se může zdát, že lidská pracovní síla nebude potřeba. Není ale důvod se bát. Díky robotům se na trhu otevírají nové a atraktivnější pracovní příležitosti, protože stroje zastanou práci, která nevyžaduje lidské myšlení a vlastnosti. Mezinárodní federace robotiky (IFR) před časem vydala studii, ve které prezentuje pozitivní vliv průmyslových robotů na zaměstnanost. Podle IFR by mělo od roku 2017 do 2020 díky robotizaci po celém světě vzniknout 1 až 2 miliony nových pracovních míst.
Jak umí roboty spolupracovat?
Existují ale i roboty, které umí spolupracovat s člověkem. FANUC jako první v roce 2015 na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně představil kolaborativního robota CR-35iA, který skutečně pracuje bok po boku člověka a ulehčuje mu práci při náročných úkonech, při nichž je potřeba vysoká a stále stejná přesnost. Roboty lidem například pomáhají kompletovat automobily. Podívejte se, jak spolupráce vypadá v praxi.
https://www.youtube.com/watch?v=tlgKsTMmywk
Výhodou robotů je také to, že mohou pracovat bez přestávky a prakticky se neunaví. Jejich zapojení do procesů tak sice nahradí část lidských zdrojů, ale díky tomu se lidé mohou věnovat jemnějším, kvalifikovanějším činnostem. Díky rozvoji automatizace budou čím dál více potřeba například odborníci na automatizaci továren, kteří se mohou vzdělávat v naší FANUC Akademii.
Víme, že část pracovních pozic zanikne, nicméně není třeba se obávat. Inovace a vývoj přinese nové pracovní příležitosti, a lidé tak budou moci uplatnit své jedinečné vlastnosti, které robotům budou pravděpodobně ještě nějakou chvíli chybět.