Představte si svět, kde roboty převezmou těžkou monotónní práci a lidé díky tomu mohou věnovat svůj čas jemnějším, více kvalifikovaným a žádaným úkonům. Zní vám to jako hudba budoucnosti? Spolupracující roboty jsou skutečnými spolupracovníky lidí a díky tomu otevírají nové obchodní příležitosti.


Co je to vlastně kolaborativní robot?

Kolaborativní, spolupracující či kooperující roboty. Jak název napovídá, jedná se o roboty, které spolupracují s člověkem. Pomáhají při různých úkonech, při nichž je potřeba vysoká a stále stejná přesnost. Používají se proto pro svařování, šroubování, lepení, umísťování předmětů nebo odměřování přesných měr například při míchání barev. Kolaborativní roboty mohou pracovat bez přestávky a prakticky donekonečna opakovat monotónní úkony, které by jinak plýtvaly lidským potenciálem, který může být takto využit pro kreativnější práci.

V roce 2015 uvedla společnost FANUC na trh první skutečně spolupracujícího robota na světě. Byl jím FANUC CR-35iA, který je na rozdíl od svých „větších bratrů“ zelený, čímž se řada kolaborativních robotů odlišuje od ostatních, typicky žlutých, robotů FANUC.

V čem jsou tedy kolaborativní roboty unikátní a proč se hodí i do menších výrob?

1. Nepotřebují žádné zábrany

A díky tomu mohou pracovat na výrobních linkách přímo vedle člověka. Namáhavé rutinní práce spolu s manipulačními úlohami na pracovních stanicích, kde jsou pro člověka nepříznivé ergonomické podmínky, jsou pro kolaborativní roboty naopak ideálním místem. Lidští pracovníci mohou užívat své kognitivní schopnosti k činnosti robota. Jejich spolupráce je následně mnohem efektivnější.

2. Bezpečnost na prvním místě

Při spolupráci člověka a robota musí být kladen důraz na zvýšenou bezpečnost, proto má kolaborativní robot nejen pryžové obložení, ale také inteligentní senzorický systém, pomocí něhož se dotykem zastaví. Není zapotřebí mechanických bariér ani jiného oddělení člověka od robota. Faktem je, že různí výrobci kladou různý důraz na bezpečnost a tím pádem mají různé bezpečností standardy. Podstatné je, aby měl robot mezinárodní certifikát bezpečnosti tak, jak je tomu například u kolaborativních robotů značky FANUC.

3. Nová úroveň spolupráce člověka a robota

Vývoj robotů postupuje tak, aby nebylo nutné mezi robot a pracovníka umísťovat bariéry. Spolupracujících robotů existuje více druhů. Společnost FANUC v současné době disponuje nejširším portfoliem kolaborativních robotů na trhu. Od velkého CR-35iA s užitečným zatížením až 35 kg, po menší, flexibilnější s užitečným zatížením 7 kg, jakým je například CR-7iA

4. Od obalů po automobily

Využití kolaborativních robotů je možné v nejrůznějších odvětvích, ať už jde o obrábění kovů, obalový a distribuční průmysl, nebo opakované úkony v automobilovém průmyslu. Na výrobních linkách tak například zvedají pneumatiky a umísťují je do kufru vyráběného vozu. Podívejte se, jak vypadá kolaborativní robot v akci.

5. 3D vidění a funkce okamžitého zastavení

Nejmodernější roboty mají ve své výbavě také funkce vidění, včetně snímače 3D strojového vidění, které umožňují robotu sbírat různé typy výrobních součástek a vkládat je do rukou lidského pracovníka. Mimo to vládnou kolaborativní roboty i funkcí Collision stop, díky níže se při střetu s člověkem okamžitě zastaví.

Značka FANUC je ve světě známa již od druhé poloviny 20. století, kdy značnou měrou přispěla k automatizaci jednotlivých strojů i celých výrobních linek. Díky nepřetržitému výzkumu a vývoji je značka nejžádanější na trhu díky vysoké kvalitě a preciznosti robotů, i jejich dlouhé životnosti. Kromě toho se společnost zavazuje, že díly ke kolaborativním (i ostatním) robotům budou k dostání minimálně po dobu 25 let od pořízení robotu.

Akcie firem, co vyrábějí kolaborativní roboty

Se zvýšením zájmu o zařazení kolaborativních robotů do výroby se samozřejmě pozornost soustřeďuje také na akcie jejich výrobců.

Například společnost FANUC je, podle deníku Financial Times, nejziskovější firmou v historii Japonska, a její akcie neustále strmě rostou. Těší se proto velké důvěře investorů. Akcie společnosti v nedávné době vzrostly o více než 13 % poté, co, firma oznámila, že hodlá být v intenzivnějším kontaktu s podílníky a plánuje zvýšení dividend. Není tedy překvapením, že se pozornost investorů ubírá směrem k japonským ostrovům.

Enormní ekonomický růstový potenciál potvrzuje i nárůst obratů jiných světových firem vyrábějících roboty. Tento trend predikuje výrazný růst robotiky, zejména specializované odvětví výroby tzv. cobots, tedy collaborative robots – kolaborativních robotů. Akcie společnosti FANUC v minulém roce meziročně narostly o 29,18 %. Podobně jsou na tom akcie i dalších výrobců, například Universal Robots, které v poslední době, zejména po nákupu jejich akcií americkou společností Teradyne, opět narůstají.

Investice do kolaborativních robotů a do automatizace výroby pomocí robotů posiluje světovou ekonomiku. Společnost FANUC prodala do celého světa již více než 400 000 průmyslových robotů.

Pokud by vás zajímaly další detaily z historie společnosti, přečtěte si článek 25 věcí, proč je FANUC číslo 1 v robotice a automatizaci.