Pokud si chcete pořídit průmyslového robota, jedna z hlavních věcí, která vás jistě zajímá, je jeho životnost. Správná údržba průmyslových robotů jde ruku v ruce s jejich životností. Jak docílit toho, aby vám průmyslové roboty „žily“ co nejdéle?  

 

Zásadní věcí pro dlouhou životnost průmyslového robota je jeho počáteční nastavení na konkrétní práci.
Foto: fanuc.cz

Kolik hodin pro vás robot odpracuje?

„Jak dlouho mně vydrží?“ je typická otázka pokaždé, když si člověk pořizuje jakýkoli nový stroj. Stejné je to i s průmyslovými roboty. Například životnost robotů FANUC se v současné době v plném pracovním výkonu pohybuje mezi 80 000 až 100 000 hodinami, což je zhruba 9 až 10 let provozu. Tím se však rozumí pouze doba, kdy je průmyslový robot schopen pracovat bez jediné poruchy či nějaké jiného výpadku. Jak dlouho vám tedy roboty mohou vydržet, když se o ně budete správně starat?

Je na něj spoleh!

Při správném zacházení mohou být průmyslové roboty FANUC vašimi věrnými a spolehlivými zaměstnanci při třísměnném provozu víc jak 20 let! To je vzhledem k tomu, jaké množství práce pro vás roboty vykonají, téměř neuvěřitelné! Stejně jako délka lidského života závisí na tom, jak člověk o své zdraví pečuje, tak i životnost průmyslového robota závisí na jeho údržbě. Na co se zaměřit?

Doporučená denní údržba průmyslových robotů

  • Zajištění čistých senzorů a optiky uvnitř robotické buňky.
  • Kontrola mechanické jednotky robota.
  • Přesvědčit se, jestli nedochází k úniku oleje.
  • Alespoň vizuálně zkontrolovat další jednotlivé části průmyslového robota, zda nejsou náhodně poškozené.

Jak dosáhnout co nejdelší životnosti?

Naprosto zásadní věcí, která je nezkušenými integrátory běžně ignorována, je správné počáteční nastavení robota. Přesně nastavené parametry (jako je například hodnota zatížení apod.), jež korespondují s prací, kterou průmyslové roboty vykonávají, jsou tím nejlepším odrazovým můstkem pro životnost průmyslových robotů.

Servisní centra FANUC jsou obrovskou zásobárnou náhradních dílů pro průmyslové roboty.
foto: fanuc.cz

Preventivní údržba průmyslových robotů

Co nejdelší životnost strojů významně ovlivňuje i preventivní údržba průmyslových robotů. Ta by se u odborníků z FANUC měla provádět vždy po 3 850 hodinách provozu nebo po uplynutí jednoho roku – záleží na tom, co nastane dříve. Při preventivní údržbě průmyslových robotů dochází ke kontrole kabelů, bezpečnosti, ramene, správně nastavené polohy a mnoho dalších součástí.

Aby se prodloužila produkční životnost vašich strojů, je vhodné provádět pravidelné preventivní údržby.
Foto: fanuc.cz

Vylepšení softwaru

Co se týče údržby softwaru, i na to programátoři samozřejmě dopředu myslí. Proto mají roboty FANUC pro údržbu velmi silný a schopný software, který je vložen v základní řídicí části každého robota a dá se snadno vylepšovat. Softwarovou údržbu průmyslových robotů navíc velmi usnadňují všechny potřebné dokumenty a informace, které jsou neustále k dispozici online.

Kontrola po 960 hodinách

Po třech měsících či 960 hodinách vykonané práce pak zkontrolujte mechanickou jednotku, úchopnou hlavici robota (či konec jeho ramene) a dotáhněte vnější hlavní upevňovací šrouby. Jestliže všechny tyto zásady, které jsou zde uvedené, dodržíte, bude váš průmyslový robot vaším oddaným pracantem skutečně víc jak 20 let. Po celou tuto dobu k němu navíc budete mít od FANUC k dispozici originální náhradní díly.