Využití průmyslových robotů zjednodušuje a urychluje práci v mnoha odvětvích, přináší maximální produktivitu a přesnost. Roboty jsou v dnešní době nedílnou součástí zemědělství, stavebnictví, výroby, těžby i lékařství. Podle způsobu použití a konstrukce dělíme průmyslové roboty do několika skupin.

Druhy průmyslových robotů podle konstrukce

1)     Karteziánské

Karteziánské roboty, jinak nazývané také přímočaré nebo portálové, mají nejméně tři lineární osy řízení a velmi často se používají při těžkých a precizních operacích. Zvládnou přenášení jednotlivých dílů karoserií automobilů a hravě si poradí i s výrobou detailních povrchových vzorů. Disponují třemi lineárními klouby, které používají karteziánský souřadný systém (X, Y a Z). Často mívají připojené zápěstí, které umožňuje rotační pohyb. Tři prismatické spoje dovolují lineární pohyb kolem osy.

2)     SCARA roboty

Několikaramenné roboty SCARA jsou kompaktní, rychlé, přesné a umožňují precizní manipulaci. V posledních letech se s oblibou využívají k montážním pracím v továrnách. Precizní robotická ruka si hravě poradí s vysokorychlostní montáží, kováním, balením a jemnou manipulací s různými materiály a nástroji. Roboty SCARA bývají rychlejší než karteziánské a mají i menší půdorys. Nejnovější modely poskytují i přes malou velikost a nízkou váhu skvělý výkon, pokročilé řízení trajektorie a perfektní přesnost.   

3)     Kloubové

Kloubové roboty s rotačními spoji mají otočný trup, rameno, biceps, předloktí a zápěstí. Rameno je se základnou spojeno pomocí kroužku, spojky v rameni u sebe drží díky rotačním spárám. Tyto typy robotů mají obvykle čtyři nebo šest os a s přesností dovedou balit, umisťovat malé díly a paletizovat.

4)     Dvouramenné

Roboty se dvěma rameny umí pracovat rychle a účinně.  Jsou určené převážně pro montážní práce v elektrotechnickém průmyslu.

5)     Šestiosé

Šestiosé roboty mají rychlý a přesný pojezd, slibují velkou výrobní kapacitu a zvýšení ekonomické životaschopnosti. Moderní stroje mají nižší hmotnost a poměrně nízkou spotřebu energie.

6)     Delta

Roboty delta připomínají svým vzhledem pavouky. Jsou postaveny z propojených paralelogramů připojených ke společné základně a schopny jemných a přesných pohybů. Vysokorychlostní rovnoběžníkové roboty jsou ideální k nakládání a podávání různých materiálů a součástek. Využití mají i v případě balení, vkládání do krabic a kompletaci sad nebo při práci v bezprašných místnostech. Setkat se s nimi můžeme ve farmaceutickém, potravinářském a elektronickém průmyslu.

Rozdělení průmyslových robotů na základě použití

1)     Svařovací

Svařovací průmyslové roboty zaručují precizní a bezchybnou kvalitu svarů. Zvládnou vysokorychlostní svařování, řezání, sváření elektrickým obloukem, pájení i laserové svařování. Svařovací roboty mají spoustu výhod. Jsou bezpečné, ke své práci potřebují jen malou montážní plochu, jsou kompatibilní se všemi výrobci, zvyšují efektivitu výroby a současně snižují výrobní náklady.

2)     Lakovací

Lakovací roboty se používají zejména ve stavebnictví a automobilovém průmyslu. Umožňují lakování aut, nábytku i okenních rámů a firmy po nich sahají hlavně z důvodu zvýšení produktivity výroby a snížení nákladů. Nespornou výhodou je snižování emisí a zlepšení kvality ovzduší, úspora barev a vysoká kvalita nátěru. Díky specializovaným softwarům je navíc obsluha lakovacích robotů velmi snadná.

3)     Paletizační

Skládání palet je nelehká práce, se kterou si hravě poradí speciální průmyslový robot. Nejčastěji se s ním setkáme v potravinářském odvětví, ale používá se i k manipulaci se sklem, sádrokartonem, překližkami a různými druhy obložení. Skvělé je, že úchopná hlavice paletizačního robota dokáže zvednout i několik boxů najednou, poradí si i s pytli a uzvedne až 2 tuny.

Kolaborativní roboty

Kolaborativní neboli spolupracující roboty pomáhají lidem zvládat různé úkony, které vyžadují vysokou preciznost. Z toho důvodu jsou používány zejména při svařování, šroubování, míchání barev, odměřování, lepení a umisťování předmětů. Tyto monotónní úkony dokážou vykonávat bez přestávky a přitom si zachovávají stále stejnou přesnost a kvalitu vykonané práce. Při výrobě kolaborativních robotů je kladen velký důraz na bezpečnost. Robot může bez obav pracovat hned vedle člověka bez jakékoliv bariéry.  

Největší výrobci průmyslových robotů na světě

1)     FANUC

Japonská společnost FANUC je největším výrobcem průmyslových robotů. Za více než 60 let své existence po celém světě nainstalovala přes 480 000 robotů, současně zabrala 50% podíl na světovém trhu s NC zařízeními a CNC stroji.  

2)     Yaskawa

Japonská firma Yaskawa je na trhu více než 100 let a patří mezi přední světové výrobce SCARA robotů. Nainstalovala jich prozatím už 400 000. 

3)     ABB

Od svého založení v roce 1891 stihli Švédové nainstalovat už 300 000 robotů a právem jim tak patří 3. místo žebříčku.

4)     Kawasaki Robotics

Dceřiná společnost japonské Kawasaki Heavy Industries Ltd. se sídlem ve Velké Británii dodává průmyslové roboty proslulým značkám, jako je Toyota, Jaguar Landrover, Aston Martin nebo třeba Heinz. Na světě je instalováno už více než 110 000 robotů této značky.  Zajímají vás více o výrobcích průmyslových robotů? Přečtěte si náš článek TOP 10 výrobců robotů na světě.