Vytvořit správné pořadí TOP 10 výrobců robotů na světě nemusí být vůbec tak jednoduché, jako by se mohlo na první pohled zdát. Některé společnosti totiž stále nezveřejňují údaje o počtu prodaných kusů, a tak nezbývá, než čísla v těchto případech pouze odhadovat. Internetovému magazínu Robotics and Automation News se přesto podařilo sesbírat všechna dostupná data na internetu a na jejich základě vytvořit vlastní seznam TOP 10 největších výrobců robotů světa.

Při stanovení pořadí TOP 10 vycházel magazín Robotics and Automation News z aktuálního počtu nainstalovaných robotů jednotlivých společností, u kterých se podařilo dohledat tyto údaje. Výčet firem tak bohužel není úplný a chybí v něm společnosti, u kterých se nepodařilo najít důvěryhodné a aktuální údaje. Magazín nicméně přislíbil, že se bude dále snažit přesvědčit firmy, aby zpřístupnily tyto informace a seznam největších výrobců robotů světa mohl být úplný a přesný.

Na prvním místo v TOP 10 se dle aktuálně dostupných dat řadí společnost FANUC. Za dobu své existence se FANUCU podařilo nainstalovat již více než 450 000 kusů robotů. Společnost se tak úspěšně přesunula z původního čtvrtého místa až na první příčku. V čem tkví tajemství úspěchu největší společnosti na světě vyrábějící roboty? O tom se můžete dočíst ve článku: Průmyslové roboty? Zjistěte, proč je FANUC špičkou mezi výrobci.

Druhé místo v žebříčku TOP 10 obsadila společnost ABB s aktuálním počtem 300 000 celosvětově nainstalovaných robotů. Oproti původnímu počtu 250 000 kusů se tak staví na druhé místo v žebříčku společně s firmou Yaskawa.

Kawasaki Robotics, zahraniční dceřiná společnost japonské firmy Kawasaki Heavy Industries Ltd., sídlí ve Velké Británii. Svá robotická zařízení dodává prestižním značkám, jakými jsou například Toyota, Aston Martin, Jaguar Landrover nebo Heinz Foods.  V žebříčku TOP 10 tato společnost obsadila 4. pozici.

Společnost Nachi, další firma japonského původu s dlouholetou tradicí, která byla založena již v roce 1928, se s počtem 10 000 ks prodaných robotů umístila na 5. místě.

Za zmínku mezi dalšími společnostmi stojí kupříkladu firma Mitsubishi Robotics, která instalovala již přes 70 000 průmyslových robotů. Mateřská společnost Mitsubishi Robotics aktuálně hlásí, že se po finanční injekci v podobě kapitálu ve výši 2,3 miliardy dolarů firma chystá až na trojnásobný odbyt. Proto lze předpokládat její brzký vzestup a zařazení do první pětky TOP 10 výrobců.

Společnost Stäubli patří mezi jednoho z největších výrobců robotů na světě. Využití jejich robotů je široké a působí v mnoha odvětvích. Od jídla, přes farmacii až po těžký průmysl. U této společnosti se bohužel nepodařilo dohledat všechna potřebná data, a tak magazín Robotics and Automation News odhadl počet instalovaných robotů společnosti na 45 000 kusů a zařadil ji tak na 10. místo.

TOP 10 výrobců robotů dle magazínu Robotics and Automation News

1. FANUC – 450.000

2. Yaskawa – 300.000

2. ABB – 300.000

4. Kawasaki – 110.000

5. Nachi – 100 000

6. Denso – 95.000

7. Kuka – 80 000

8. Mitsubishi – 70.000

9. Epson – 55.000

10. Stäubli – 45.000

Seznam TOP 10 světových výrobců bude magazín i nadále aktualizovat a doplňovat na základně nových informací, které se podaří získat od jednotlivých firem.Nezbývá než dodat, že společnost FANUC se bude i nadále snažit udržet si prvenství, kterého dosahuje především díky svému know-how a úspěšným spolupracím se společnostmi, jež jsou rovněž špičkami ve svém oboru. Věděli jste například, že roboti firmy FANUC se podílí i na výrobě iPhonů? Více o firemní strategii společnosti FANUC se můžete dočíst také ve článku 9 tajemství japonského výrobce robotů FANUC.