Fyzicky pracující lidé odjakživa snili o neživém stroji, který by odvedl veškerou dřinu za ně. Rozvoj robotiky trval několik staletí a nakonec přinesl kýžené ovoce. Jak dlouhou cestu průmyslové roboty urazily, a které mezníky v historii patří k těm vůbec nejzásadnějším?

Průmyslová revoluce (18. – 19. století)

Svět zažíval v období průmyslové revoluce rychlý vývoj zemědělství, výroby, těžby i dopravy. Velký hospodářský a sociální převrat měl značný vliv i na rozvoj robotiky. Žhavou novinkou byly hračky, které svým vzhledem a pohyby připomínaly zvířata. Kvůli jejich vysoké ceně si je však mohli dovolit jen ti majetnější.  

Začalo to jménem (rok 1921)

Vznik robotického průmyslu je úzce spjatý s rozvojem technologií a vědy. Za součást jeho historie tedy můžeme považovat výpočetní techniku, elektřinu a také hydrauliku. Důležitým milníkem je rok 1921. Tehdy se slovo „robot“ poprvé objevilo v dramatu Karla Čapka R.U.R., ve kterém robot vezme na svá bedra lidskou práci a nakonec zabije svého tvůrce. O několik let později se objevují první teleoperátory pro manipulaci s radiokativními i dalšími nebezpečnými materiály.

Velký posun (rok 1954 a 60. léta)

V roce 1954 vyvinuli George Devol a Joseph Engelberger ve firmě General Motors prvního programovatelného průmyslového robota UNIMATE. Jen o dva roky později společně založili první robotickou firmu na světě s názvem Unimation. V 60. letech byly otevřeny první laboratoře umělé inteligence v USA, které se zabývaly využitím umělé inteligence v robotice. Obrovský průlom přišel roku 1968, kdy pracovníci Stanford Research Institutu postavili prvního mobilního robota jménem Shakey, kterého vybavili viděním a řídili ho pomocí počítače o velikosti jedné místnosti.

První SCARA robot (rok 1979)

V roce 1979 se na trh dostal první SCARA robot (Selective Compliant Articulated Robot Arm) s několika rameny, díky kterým mohl současně manipulovat s větším počtem součástek a podle potřeby je montovat. Velmi brzy se začal používat pro montážní práce v továrnách. Robot byl vyvinut ve studijní skupině SCARA na základě návrhu profesora Hiroshi Makina na univerzitě Yamanashi a díky své inovativní a špičkové konstrukci zcela změnil pohled na současnou tvář robotiky. SCARA tímto průlomem započala éru průmyslových robotů. Ty se začaly dostávat zejména do automobilového průmyslu, ve kterém pomáhaly automatizovat a zjednodušovat výrobu. Využívaly se při svařování plamenem i elektrickým obloukem, bodovém svařování a k nanášení barev tam, kde bylo lidské zdraví ohroženo. Firma Fujitsu tento typ robota zpropagovala a začala ho úspěšně prodávat.  

Mílovými kroky kupředu (21. století)

Velký náskok ve výzkumu průmyslových robotů přebralo na počátku 21. století Japonsko. Německo představilo v roce 2006 lehkého robota s hliníkovou vnější konstrukcí a citlivými senzory. Švédská firma ABB následně představila nejmenšího víceúčelového průmyslového robota IRB120. Ve stejném roce přišla německá KUKA s robotem, jehož vnější konstrukce byla vyrobená z hliníku. Jejich robot byl lehký, přesný, efektivní a navíc lehce přenosný. 

Rok 2008 byl stěžejní pro firmu FANUC, která zahájila prodej nového robota se zatížením téměř 1200 kg. Model M-2000iA se stal největším a nejsilnějším šestiosým robotem na světě a dokázal přemístit i velké a těžké součástky na dlouhou vzdálenost. Tento stabilní robot předčil všechny ostatní šestiosé roboty na trhu. V roce 2016 ABB zkonstruovala novou rodinu robotů SCARA s označením IRB 910SC. S vývojem SCARA robotů nezahálela v 21. století ani společnost DENSO, která pracovala na vývoji čtyřosých a šestiosých řad robotů, jež vynikaly zejména svou odolností. 

V rychlém vývoji průmyslových robotů pokračuje v posledních letech firma FANUC. SCARA roboty největšího světového výrobce jsou přesné, vysoce úsporné a vyznačují se lehkým a kompaktním designem. Hojně se využívají ve všech průmyslových odvětvích od automobilek až po spotřební elektroniku. Začátkem roku 2018 pronikly nové modely robotů na evropský trh a jsou k dispozici i u nás v České republice. 

Vývoj SCARA robotů rozhodně nekončí. Snahou vývojářů je vytvoření co nejmenšího, nejlehčího a zároveň nejpreciznějšího průmyslového robota. Tipnete si, jak bude vypadat nabídka SCARA robotů za 10 let?