Pokud si myslíte, že jsou programátoři robotů FANUC nudní lidé, kteří se v práci ani na sekundu nedokáží zabavit, rychle vás vyvedeme z omylu. Přinášíme vám ukázky toho, do jakých legrácek může programování robotů zajít…

Roboty FANUC by mohly být vynikajícími profesionálními golfisty.
Foto: youtube.com

Robot FANUC profesionálním golfistou

Vyrovnat postoj, ještě jednou očíhnout jamku, nápřah a pal. Bravo! Průmyslový robot FANUC zasahuje jamku golfovým míčkem přímo, jako kdyby se trefil basketbalovým míčem do koše. Jestli se divíte, jak je to tohle možné, přestaňte kroutit hlavou. Programátoři robotů skutečně dokáží roboty FANUC naprogramovat tak, aby byly schopny uchopit golfovou hůl a trefit se do jamky, kterou v tomto případě supluje otvor v barelu. Přesvědčte se na vlastní oči…

Talentovaný pianista

Američtí studenti druhého ročníku automatizovaných systémů a robotiky z Univerzity technologie v Dunwoody přiměli průmyslového robota FANUC LR Mate 200iC, aby se naučil hrát na piano. Naprogramován je natolik sofistikovaně, že si ke své hře na elektrickém pianu dokonce i umí zapnout doprovodnou hudbu. Příjemný poslech.

Přes den malíř, v noci barman

Už jste se někdy dostali do situace, kdy jste museli vykonávat dvě práce najednou? Robot FANUC by si s tím očividně hravě poradil! Od programátorů robotů totiž dostal do vínku takové matematické algoritmy, které mu v robotické paži zajišťují neuvěřitelnou citlivost. Průmyslový robot je schopen uchopit běžnou propisku a začít s ní kreslit na tabuli. Když padne večer, může si zároveň odskočit na brigádu do baru nalévat hostům drinky.

Hospodský výčepní

Každý, kdo je vášnivým pivařem, a navštívil polský Mezinárodní veletrh automatizace AUTOMATICON, se nemohl nezastavit u průmyslového robota čepujícího pivo. Programátoři robotů FANUC mu totiž dali nadání pro práci hospodského výčepního. Průmyslový robot tak dokáže uchopit půllitr, položit si ho na držák a následně popadnout flašku od piva, kterou bravurně odzátkuje. Tu pak naleje do sklenice tak, aby ani jedna kapka nezůstala nazmar. Pivo pak robot samozřejmě servíruje na podtácek. Tak na zdraví!

Průmyslový robot jako atrakce na Matějské

Jak je vidět, průmyslové roboty FANUC by se s přehledem mohly živit i jako atrakce na Matějské pouti. A to konkrétně jako atrakce zvaná Shaker, kdy se s vámi sedačka, ve které sedíte, otáčí kolem dokola o 360 stupňů nejen horizontálně, ale i vertikálně. Programátor průmyslových robotů v tomto případě myslel především na bezpečnost, takže ačkoli s vámi robot hází a točí, jak se mu zlíbí, a vy visíte nohama nahoru, zachází s vámi stále jako v rukavičkách. Hlava se vám ale zamotá, to si buďte jisti!

Ano, šéfe!

Že kulinářské speciality umějí vařit jen lidé? Japonské programátory robotů FANUC již nebavilo vařit si v práci sami. Napadlo je tedy naprogramovat průmyslové roboty tak, aby jim jídlo připravovaly stroje. Z toho, s jakým glancem robotičtí kuchtíci připravují tradiční japonskou nudlovou polévku rámen, by měl zaručeně radost i Zdeněk Pohlreich.

Sehrané roboty, které se při práci baví

Dokonalé ovládání přesnosti pohybu a jemného zacházení s výrobky je charakteristickým znakem všech průmyslových robotů FANUC. V tomto případě je jeden robot naprogramován tak, aby na pásu chytře vyhodnotil všelijak rozházené produkty a připravil je svému kolegovi do jedné řady pro snadné uchopení. Na videu se tak můžete přesvědčit, že práce průmyslových robotů je často zábavou a přátelskou spoluprací v jednom.

https://www.youtube.com/watch?v=AVTowazXQbI

Robotický basketbalista střílející šestky

Jako kdyby ho někdo při nájezdu do koše zfauloval, a on se postavil na čáru a začal střílet trestné hody (šestky). Tak působil robotický basketbalista, kterého společnost FANUC uvedla na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2015 v Brně. Jeho úspěšnost trestných hodů ovlivňuje tvrdost míče. Ovšem pokud je průmyslový robot na každý míč správně naprogramovaný, zasáhne koš bez problému.