Myslíte si, že se průmyslové roboty hodí jen do továren? Velký omyl! Robot může zvládnout téměř cokoliv, od hry na piano až po vrcholové sporty. Představujeme vám deset robotů, kterým jde sport lépe než lidem!

 

Šikovný vzpěrač od firmy FANUC dokáže uzvednout až 1,7 tuny.
Foto: Koláž Martina Ambrože

Běžec rychlejší než Usain Bolt

O robotu, který hraje na piano, už jste možná slyšeli. Robot však může také sportovat. Jedna z disciplín, ve které už robot předstihnul člověka, je běh. Společnost Boston Dynamics představila robota, který běhá až rychlostí 45,5 km v hodině. Nejrychlejší běžec planety Usain Bolt přitom zaběhl svůj nejlepší čas za 44,7 km v hodině. Robot by mu na dráze vytřel zrak!

Vzpírání je robotův základní instinkt

Pokud není běh váš šálek čaje, ale raději trávíte čas v posilovně, určitě vás zaujme šikovný vzpěrač od FANUC. Roboty z řady M-2000iA byly navrženy k tomu, aby uzvedly těžké věci. Jako například tento šikovný robůtek, který bez problémů zvedne vlakové kolo o hmotnosti 1156 kg. Nejedná se přitom o nejsilnějšího robota, FANUC nově představil model M-2000iA/1700, který unese až 1,7 tuny.

https://www.youtube.com/watch?t=25&v=wMTPPdAczrk

Čtyřnásobný backflip robotického gymnasty

Roboty mohou dělat i tak krásný sport, jako je gymnastika. A že jim to jde. Čtyřnásobný backflip s hladkým přistáním? Pro robota gymnastu, kterého vytvořil uživatel z YouTube vystupující pod jménem Hinamitetu, to není žádný problém!

Robot, kterého jen tak něco nevyvede z míry

Vyvažování sice není zrovna olympijskou disciplínou, přesto musíme robota od společnosti Boston Dynamics zahrnout do našeho seznamu. Dokáže totiž držet rovnováhu mnohem lépe, než jakýkoliv člověk. Umí chodit nejen po rovném povrchu, ale vyšlape také schody a neporazí ho ani náraz dvacetikilového míče.

Pozor na skákající roboty

Co byste čekali od robota s názvem Sand Flea? Skoky do výšky asi ne. Jedná se přitom o skvělého skokana, který doskočí téměř do 8 metrů. Snadno vyskočí na budovu a může z ní také bez problémů seskočit bez toho, aby se mu něco stalo. Jeho majitel však musí dávat pozor, aby někomu neskočil za hlavu!

Přesná muška v basketbalu

Roboty, hrající basketbal, nejsou nic neobvyklého. Robotického basketbalistu představila společnost FANUC například na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2014. Hraje basket téměř bezchybně a do koše se trefí při správném naprogramování vždy.

Další šikovný basketbalista

Také robot tchajwanských vědců má neuvěřitelně přesnou mušku. Další robotický basketbalista míří tak přesně, jako žádný živý basketbalový hráč. Převlečený za tuleně je navíc opravdu roztomilý!

Baseballový hráč, který nemine

Výzkumníci postavili celý neuronový mozek, aby umožnili tomuto robotu hrát skvěle baseball. Když robot mine míč, neurony začnou pracovat na tom, aby k tomu příště již nedošlo, a zpřesňují jeho mušku. Teď už robot zkušeně odpaluje míč po míči.

Robot umí odpalovat míčky jako zkušený baseballový matador.
Foto: Koláž Martina Ambrože

Plavání není jen výsadou lidí

V bazénu byste robota asi nečekali. Swuanoid však hravě zvládne plavání, jeho technika byla při testování na souši i ve vodě naprosto bezchybná. Robot, poháněný dvaceti motory, je vodotěsný, proto nehrozí žádné zkraty ani poškození jeho techniky. Zatím nemůže zlomit rychlostní rekordy, s vývojem techniky však můžeme brzy čekat jeho zrychlení.

Fotbal proti Lioneli Messimu

Jak myslíte, že by dopadlo utkání mezi robotem a lidským sportovcem? To si vyzkoušel mistr Lionel Messi, který se pustil do souboje s robotickým brankářem v japonské herní show. Po dvou neúspěšných pokusech se Messimu podařilo skórovat. Tak snad alespoň v něčem roboty lidi nikdy úplně neporazí.

https://www.youtube.com/watch?v=SlvJo5l_9Os