Vstřikování plastů umožňuje přetvořit plast na hotový tovar během několika vteřin. Chcete se dozvědět o tomto fascinujícím procesu více? Představujeme vám knihy a skripta o zpracování plastů, které nabízejí často velice zajímavé informace.

 

Proces vstřikování plastů je stále oblíbenější. Přinášíme vám zajímavé publikace, které vám přiblíží, jak funguje!
Zdroj: Koláž Martina Ambrože

Proces vstřikování plastů je rychlý, levný a stroje pro vstřikování plastů dokážou vytvořit rozmanité tvary. Zájem o tuto technologii proto mezi výrobci stále stoupá. Pokud chcete zjistit, jak funguje vstřikování plastů, můžete navštěvovat specializovaný kurz vstřikování plastů nebo se zúčastnit školení. Studovat však můžete také z domova, stačí si pořídit vhodnou literaturu. Po publikacích o CNC strojích, které jsme vám představili v minulém článku, pro vás máme tipy na knihy o vstřikování, které by vám neměly uniknout.

Vstřikování plastů

Kniha o vstřikování plastů

Kniha od Lubomíra Zemana Vstřikování plastů je jednou z nejoblíbenějších českých publikací na toto téma. V sedmi kapitolách představuje čtenářům základní poznatky, které vedou k objasnění procesů, probíhajících při vstřikování termoplastů. Autor se zabývá například možnostmi optimalizace vstřikovacího procesu, uvádí základní údaje pro vstřikování jednotlivých druhů termoplastů a diskutuje také problematiku sušení a kondicionace. Kniha o vstřikování plastů je doplněna velkým množstvím ilustračních obrázků a přehledných tabulek, proto je vhodná například k výuce na středních a vysokých školách. Může však sloužit také doplnění pro znalosti technologů a seřizovačů.

Slovník vstřikování plastů

Literatura o vstřikování plastů, slovník vstřikování plastů

Česko – anglicko – německo – ruský slovník vstřikování plastů při výrobě světelné techniky v automobilovém průmyslu, tak zní celý název čtyřjazyčného slovníku od autorky Lenky Blažkové. Seznamuje čtenáře s technologií pro vstřikování plastů, a to zejména při výrobě světelné techniky pro různé typy vozidel. Kromě výrobců automobilů mohou terminologii využít i pracovníci v dalších výrobních odvětvích, kde se využívá technologie vstřikování plastů.

Technologie a zařízení pro zpracovávání kaučuků a plastů

Kromě knižních publikací o procesu vstřikování se vám při studiu mohou hodit také obecnější skripta o zpracování plastů, jako je například kniha Technologie a zařízení pro zpracování kaučuků a plastů. V tomto učebním textu, který je určen pro studenty VŠCHT Praha, popisuje jeho autor Antonín Kuta základní gumárenské a plastikářské technologie, jimiž se zpracovává největší množství polymerních materiálů. Vstřikování mezi nimi pochopitelně nesmí chybět.

Termoplasty v praxi: Praktická příručka

Softwarová příručka Miloše Sovy a Josefa Krebse Termoplasty v praxi: praktická příručka pro konstruktéry, výrobce, zpracovatele a uživatele termoplastů nabízí kompletní popisy vlastností a charakteristiku jednotlivých skupin plastů. Čtenáři se v ní dále seznámí s přípravnými etapami zpracování termoplastické suroviny a nechybí ani popis jednotlivých technologií zpracování. Procesu vstřikování plastů je věnována celá samostatná kapitola. Pro úplnost v knize najdete také návod na výrobu nástrojů a tabulky pro volbu vhodných materiálů.

Plastic Injection Molding

Při výběru knih o vstřikování plastů nejde vynechat cizojazyčnou literaturu. Pokud zvládáte čtení v angličtině, jsou vaše možnosti výběru knih mnohem širší, protože spoustě skvělých publikací chybí český překlad. Přínosná může být například kniha Plastic Injection Molding… manufacturing proces fundamentals od Douglase M. Bryce, kterou najdete zdarma na Google Books. Poskytuje jasné a přímé vysvětlení vstřikovacích procesů a vysvětluje, jak řešit případné problémy a vyhnout se nákladným chybám. Po jejím přečtení získáte kompletní pracovní znalost vstřikovacího procesu.

An introduction to Plastic Injection Molding

Jako poslední si představíme anglický e-book, který je rovněž zdarma dostupný online. Můžete se v něm seznámit se základními informacemi o vstřikování plastů. E-book představuje ty nejzákladnější informace o vstřikování plastů od různých typů vstřikování, přes součásti vstřikovacích strojů až po nejčastější defekty, ke kterým může při vstřikování plastů dojít. Příručka může být zajímavým zdrojem informací pro designéry, inženýry i nákupčí.