Zajímáte se o automatizaci výroby? Odborná literatura o CNC vás blíže seznámí s CNC stroji tak, jak je možná neznáte. Máme pro vás několik tipů na zajímavé knihy o CNC a další užitečné materiály, které se vám mohou při studiu hodit!

 

Odborná literatura o CNC vás seznámí nejen s teorií programování CNC strojů, ale získáte také řadu znalostí, využitelných v praxi.
Zdroj: Koláž z knih, Martin Ambrož

CNC obráběcí stroje a jejich programování

Kniha o CNC od Miroslava Štulpy nabízí čtenářům možnost seznámit se s CNC technikou ve strojírenství. Získají přehled o různých

CNC obráběcí stroje a jejich programování

způsobech programování a principech CNC řízení, autor se však věnuje také dalším zajímavým tématům.

Srozumitelná publikace je oblíbená mezi širokou odbornou veřejností, ale může sloužit také jako vhodná literatura při výuce na odborných školách všech stupňů. Kniha o CNC strojích obsahuje kromě teorie také praktické příklady, na kterých si čtenáři procvičí programování. Následně mohou začít programovat na simulátoru i na samotném CNC stroji. Pokud se chcete seznámit i s průmyslovou robotizací, můžete si přečíst také některou z knih o robotice.

CNC – Programování obráběcích strojů

CNC programování obráběcích strojů

Miroslav Štulpa je poměrně plodným autorem v oblasti CNC strojů, protože vydal i druhou knihu na téma programování CNC obráběcích strojů. Materiál je vhodný pro studenty středních, ale i vyšších odborných škol technického charakteru.

Komplexní učebnice, zaměřená na CNC programování, seznamuje její čtenáře se způsoby programování CNC strojů a s jejich vazbou na technologii. Publikace je stejně jako předchozí kniha velice praktická a seznámí čtenáře s fungováním CNC strojů do nejmenšího detailu. Chcete tématu robotiky věnovat i ve chvílích odpočinku? Pak si můžete přečíst také jednu ze sci-fi knih o robotech!

Programování CNC strojů se systémem FANUC

Pokud máte zájem poznat, jak fungují CNC stroje, rozhodně se nemusíte omezovat pouze na knihy o CNC. Vhodným studijním materiálem může být také literatura z nejrůznějších škol. Existuje spousta zajímavých závěrečných prací na téma CNC stroje.

Mezi nejzajímavější patří například bakalářská práce absolventky Aleny Tkáčové, která představuje čtenářům programování CNC strojů s řídicím systémem FANUC.

Práce je rozdělena na dvě části, jež se zabývají:

  • Vývojem řízení obráběcích strojů od tvrdé automatizace po počítačem řízené stroje
  • Řídicími systémy FANUC a jejich fungováním

Především ve druhé části naleznete spoustu užitečných znalostí o programování systémů FANUC, které je možné využít v praxi.

Učebnice CNC – Obsluha CNC strojů

V případě, že nejste odborníkem a chcete se seznámit s fungováním CNC strojů na středoškolské úrovni, nebo si potřebujete oživit základy obsluhy CNC strojů, mohou se vám hodit také některé učebnice o CNC strojích. S obsluhou CNC strojů seznamuje například učební text Jana Homolky pro Integrovanou střední školu v Chebu. Učebnici je možné stáhnout v pdf, na stránkách školy je k dispozici zdarma.

CNC Programming Handbook, Third Edition

Zatímco v českém prostředí není mezi knihami o CNC největší výběr a zájemci o problematiku CNC musejí sahat k nejrůznějším studijním

CNC Programming Handbook

materiálům a závěrečným pracím, v zahraničí je tomu naštěstí jinak. Pokud zvládáte čtení v anglickém jazyce, rozhodně vás může zaujmout některá z knih o CNC od autora Petera Smida, který napsal spoustu zajímavých publikací.

Jednou z nich je například CNC Programming Handbook. Jeho nejnovější třetí edice navázala na úspěchy předchozích dvou dílů, které se staly standardem pro nejrůznější školení na všech úrovních programování CNC. Všechny tři díly jsou používány ve stovkách vzdělávacích institucí po celém světě při CNC kurzech. Kniha doslova definuje programování.

CNC Programming: Principles and Applications

CNC Programming Principles and Applications

Další významnou zahraniční publikací, která rozhodně stojí za zmínku, je kniha autora Mika Mattsona, která se zaměřuje na principy CNC programování a na jejich aplikaci do praxe. Kniha o CNC systematicky vede čtenáře po cestě k ovládnutí G a M kódu, od počátečního plánování až po skutečné obrábění na NC stroji.

V první části se autor zaměřuje na základy CNC obráběcích strojů, v následných kapitolách se věnuje výhradně programování. Finální část knihy je věnována pokročilému programování a konceptům pro programování ve frézovacím centru a na soustruhu.

Každá kniha o CNC se zaměřuje se na trochu odlišnou problematiku. Ať už si vyberete kteroukoliv z nich, nepochybně získáte zajímavé znalosti a praktické poznatky, které se vám mohou při programování či obsluze CNC strojů hodit.

 

Znáte nějakou další zajímavou knihu o CNC? Dejte nám tip!