Globalizace žene Industrial Internet of Things vpřed! Industriální průmysl nezůstává pozadu, změnám se nekompromisně přizpůsobuje a manipulační roboty se učí. Zjistěte co je nového!

Industrial Internet of Things (IIoT) můžeme volně přeložit jako průmyslový internet věcí vycházející ze známého Internet of Things (IoT). Jaký je mezi těmito pojmy zásadní rozdíl?

Industrial Internet of Things vs. Internet of Things

Nejprve si představme Internet of Things (IoT) tzv. internet věcí, který je jedním z nejvýznamnějších trendů v dnešní technologii. Lidstvo v současnosti stojí před další fází vývoje virtuálního světa. Tím je právě internet věcí. Představme si to jako spojení inovací v oblasti výpočetní a komunikační techniky přenesené do virtuálního světa. Jsou to zkrátka všechna „chytrá“ zařízení, která jsou připravena k revoluci a to nejen interakcí uživatele a stroje, ale je kladen důraz na to, jakým způsobem dochází k této vzájemné interakci.

Internet věcí přidává hodnotu a rozšiřuje možnosti využití tradičních věcí. Vzájemně spojuje tři oblasti, ve kterých je lehce využitelný a přínosný. Je to svět, který je kolem nás, společnost, průmysl a životní prostředí. IoT tyto oblasti posouvá a dokonce je může udělat ještě více produktivní a efektivní.

Industrial Internet of Things (IIoT) tzv. průmyslový internet věcí otevírá novou éru ekonomického růstu a konkurenceschopnosti. Stejně jako IoT je poháněn technologiemi, inovacemi, ekonomickými příležitostmi, ale i seřízením průmyslu. „Inteligentní“ stroje budou mít vysoký dopad na produktivitu, efektivitu a celkové fungování celosvětových průmyslových trhů. Kromě toho je důležité zmínit, že IIoT má velký potenciál pro kontrolu kvality, udržitelného rozvoje a distribuční řetězce.

Jak je to se 4. průmyslovou revolucí?

Vše, co se týká nových technologií je propojená budoucnost, která zásadním způsobem ovlivňuje i průmysl. Můžeme vlastně očekávat další průmyslovou revoluci? Takové téma je velmi rozebírané a ani nám nestihlo uniknout: Průmyslová revoluce 4.0: Nastane symbióza lidí s roboty?

Kde si IIoT můžeme všímat?

Postupně pozorujeme pronikání internetu věcí do různých oblastní trhu. Nejvíce to vnímáme v již zmíněném průmyslovém sektoru. V odvětví zdravotnictví, energie, automobilů a i další spacializované oblasti se s IIoT ve skutečnosti začínají potýkat. Projevy průmyslového internetu věcí jsou například senzory, roboty nebo míchací nádrže.

FANUC učí manipulační roboty samostatně pracovat a komunikovat

O tom, že se svět přizpůsobuje Industrial Internet of Things hovoří i Yoshiharu Inaba, prezident a generální ředitel FANUC Corp., předního světového dodavatele robotiky a automatizace výroby.
Před několika týdny v Tokiu představil širokou škálu nových produktů, které jsou zaměřené především na spolupráci s roboty, CNC stroji ve vztahu k co nejsnadnějšímu použitelnému rozhraní člověk a stroje.

Společnost FANUC například uvedla nový a zcela jedinečný robot. Šestiosý spolupracující robot CR-35iA s užitečným zatížením až 35 kg firmě ulehčí práci a zvýší produktivitu. Zastoupí celou řadu úkonů, aniž by nějakým způsobem překážel. Je extrémně silný a bezpečný. Bude spolupracovat tam, kde je potřeba. Nejvíce mu vyhovují opakující se úlohy v automobilovém průmyslu, při balení, distribuci a obrábění kovů. A jaká je jeho další přednost? Obejde se bez speciálního programování a složitých jazyků.

A co dál? S jakým dalším pokrokem přijde automatizace výroby?

Dočkáme se průmyslových robotů s umělou inteligencí? Je to možná blízká budoucnost. Třeba už za několik let se dočkáme manipulačních robotů, kteří se sami dokážou opravit. Výrobci průmyslových robotů na tom už pracují. Japonská společnost FANUC zakoupila podíl v tokijském start-upu Preferred Networks Inc. (PFN), který se zaměřuje na rozvoj umělé inteligence a její aplikaci na vznikající problémy internetu věcí. Společně chtějí vytvořit roboty, kteří vyžadují doslova minimální dohled člověka.

Jak asi budou vypadat ještě „chytřejší“ továrny budoucnosti? Máte už představu?