Robot, který se umí sám opravit? Výrobci průmyslových robotů slibují, že se tato představa brzy stane skutečností. Japonská společnost FANUC zakoupila podíl v tokijském start-upu, zaměřeném na umělou inteligenci. Společně chtějí vytvořit roboty, kteří vyžadují minimální dohled člověka.

 

Roboty, které se mohou samy učit nebo se umějí opravit? FANUC spolupracuje na jejich vývoji!
Zdroj: Fanuc.cz, koláž Martina Ambrože

Částku 7,3 milionů dolarů, tolik zaplatil japonský výrobce průmyslových robotů FANUC za 6% podíl ve společnosti Preferred Networks Inc. Obě společnosti podepsaly v červnu dohodu o vývoji robotů s umělou inteligencí, kteří se budou umět sami například opravit.

Samostudijní program pro roboty

Společnost Preferred Networks se zaměřuje na vývoj AI technologií. Mezi nejzajímavější projekty developera patří nepochybně technologie „hloubkového učení“, tedy jakýsi samostudijní program pro stroje.

Místo toho, aby byly počítače naprogramovány s tvrdými pravidly, budou schopné se samy naučit, jak splnit nový úkol. Takové zdokonalení povede ještě k zásadnějšímu zefektivnění výroby, kterému roboty už dnes výrazně přispívají.

Robot, který opraví sebe i další stroje

Právě pro výrobce průmyslových robotů, kteří se neustále předhánějí ve zdokonalování vlastních strojů, je tato technologie malým zázrakem. Společnost FANUC má za cíl využít zkušenosti Preferred Networks a vyvinout roboty, které budou schopny pomocí technologie „hloubkového učení“ optimalizovat nejen své vlastní pracovní postupy, ale navíc dokážou opravovat také další roboty. Odpadne tak nutnost volat odborníka kvůli každé drobné závadě, kterou si nově robot zvládne opravit úplně sám.

Vývoj AI technologií součástí dlouhodobé strategie

Výrobce FANUC považuje doplnění strojů o AI technologie za nezbytnou součást své dlouhodobé strategie. Technologie japonského výrobce jsou naprostou špičkou v oboru díky tomu, že na svých produktech neustále pracuje a zdokonaluje je. Však celá třetina všech pracovníků ve FANUC jsou výzkumníci! Posunem by měla být i spolupráce s Preferred Networks.

Roboty FANUC vyrábějí součásti do iPhonů i elektrických automobilů

FANUC v dnešní době vyrábí roboty, které pomáhají například při výrobě součástí do iPhonu od Apple nebo do elektrických automobilů Tesla Motors Inc. Díky tomu se těší skvělým ziskům z globálního smartphonového rozmachu.
Přesto akcie společnosti v poslední době klesaly kvůli obavám o čínskou ekonomiku. I to je důvod, proč světový gigant v automatizaci neusíná na vavřínech a neustále hledá nové možnosti, jak své roboty a CNC stroje ještě zdokonalit.

Technologie „hloubkového učení“ láká i Google

Technologie „hloubkového učení“ je rozhodně hudbou budoucnosti. Neláká pouze výrobce průmyslových robotů a automatizace, ale i další světové technické giganty. Například společnost Google odkoupila v loňském roce start-up v odhadované výši 500 milionů dolarů, zaměřený právě na AI technologie.

Není se čemu divit. Hloubkové učení umožňuje mimo jiné například automatické tagování jmen lidí na fotografiích, nahraných na internet, ale nabízí také celou řadu dalších možností.

Napadá vás další způsob, jak by se dala využít?