Nedaleko hory Fudži sídlí společnost s kapitálem více než 50 miliard dolarů. Japonské roboty FANUC patří mezi nejvýznamnější na světě, přesto jsou stále obestřeny tajemstvím. Přinášíme vám vysvětlení některých záhad, o kterých jste možná nevěděli!

FOTO: Poznejte tajemství robotů FANUC

Víte, jaká tajemství skrývá výrobce průmyslových robotů FANUC?
Zdroj: Koláž Martina Ambrože

1. Utajování informací? Business je válka s pravidly

To, že výrobce robotů a CNC strojů FANUC přísně střeží informace, má svůj důvod. „Business je válka s pravidly. Zveřejníte-li informace o tom, jaké produkty prodáváte a jak jsou výnosné, je to jako byste řekli nepříteli, kolik máte tanků, letadel nebo mobilizovaných vojáků,“ říká Mr. Inaba mladší, současný generální ředitel FANUC. Jedním dechem však dodává, že chce v rámci modernizace vybudovat vzájemnou důvěru s akcionáři aktivnější komunikací. FANUC proto vůbec poprvé vytvořil oddělení pro vztahy s akcionáři.

2. Pracovníci FANUC používají zastaralý fax

Komunikace společnosti s veřejností byla doposud značně omezena také kvůli bezpečnosti provozu. Používání e-mailu, který je v dnešní době nepostradatelný, je v továrně FANUC pro snadnou napadnutelnost na mnoha místech úplně zakázáno. Většina komunikace je prováděna prostřednictvím zastaralého faxu. Oddělení pro vztahy s akcionáři na fax omezeno, doufejme, nebude.

3. FANUC má 50% podíl na trhu s NC a CNC stroji

Tradiční silou výrobce japonských robotů FANUC nejsou jen průmyslové roboty, ale také NC a CNC zařízení. FANUC vyrábí podle Dr. Inaby 22 až 23 tisíc kusů CNC strojů za měsíc. Společnost má 50% podíl na trhu s NC a CNC stroji, v Japonsku je podíl dokonce 70%. Expanze průmyslových robotů a CNC strojů do továren je nezastavitelná.

4. Japonské průmyslové roboty dobývají stále nová odvětví

Zatímco donedávna byly průmyslové roboty především dominantou automobilového průmyslu, v současnosti získávají stále větší význam i v dalších odvětvích. Velice důležité jsou například v potravinářství, kde zajišťují automatizaci balení i paletizace.

5. Vysoké hygienické normy umožňují práci s léčivy

Japonské roboty FANUC jsou schopné splňovat vysoké hygienické normy, proto mohou pracovat s potravinami, ale také například s léčivy. Na následujícím videu můžete vidět, jak umí robot M-1iA detekovat pilulky podle barvy a roztřídit je.

https://www.youtube.com/watch?v=QmpEiKvqdRY

6. Roboty umějí uchopit i rezavé a zašlé předměty

Na jednu stranu dokážou splňovat vysoké hygienické normy, na druhou se nebojí ani „zašpinit si ruce“. Díky kamerovému systému iRVision s Area Sensorem umějí uchopit i špinavé, rezavé nebo mastné součásti nebo předměty z těžko rozpoznatelnými rysy, jako jsou pytle nebo lahve.

7. Robodrill vyrábí iPhony

Nejen japonské roboty, ale i CNC stroje od FANUC nacházejí stále nové oblasti využití. Málokdo ví, že se podílejí například na výrobě smartphonů. Robodrill vyrábí v Číně hliníkové části do iPhonů od Apple, ale také součásti pro chytré telefony čínské značky Xiaomi.

FOTO: Roboty FANUC vyrábějí součásti do iPhonů.

FANUC se zapojil do smartphonového šílenství a vyrábí součásti do iPhonů.
FOTO: Fanuc,cz, koláž Martina Ambrože

8. FANUC versus SIEMENS? Souboj na německém trhu

FANUC se snaží upevňovat svou pozici mimo jiné také v Evropě, kde má na některých trzích významné konkurenty. Například v Německu je to společnost SIEMENS, se kterou neustále bojuje o prvenství. Přestože má SIEMENS v některých věcech navrch, díky šíři svého sortimentu, ve kterém nabízí vše od CNC strojů až po průmyslové roboty, má FANUC přeci jen navrch.

9. Kanárkově žluté uvítání ve FANUC

Pro japonské roboty FANUC je typická jejich žlutá barva, kterou společnost používá opravdu všude. Přestože Mr. Inaba junior vede FANUC k postupné modernizaci, některé vtípky svého otce si zachovává. Například stále vítá návštěvníky v kanárkově žlutém saku stejné barvy, jakou má většina robotů ve výrobních halách. Pokud se chystáte navštívit sídlo společnosti FANUC, připravte se proto na opravdu originální uvítání!

 

Které tajemství vás překvapilo nejvíce?