Elektroerozivní řezání připadá mnohým lidem jako takový malý zázrak. Pomocí drobných jisker se totiž předměty dají opracovat do takových nádherných, přesných a jemných tvarů, až je to neuvěřitelné. Vítejte ve světě EDM strojů.

FOTO: Fanuc Robocut

FANUC Robocut, plně CNC řízený stroj pro elektrojiskrové řezání.
Foto: fanuc.cz

Co je elektrojiskrové obrábění?

Elektroerozivní obrábění, též zvané elektrojiskrové obrábění či řezání, je technologie, při níž tzv. EDM stroje, řízené CNC systémem, obrábějí materiál pomocí drobných elektrických výbojů (jisker). Výboje vznikají mezi obrobkem a elektrodou. Tou je v tomto případě drátová řezačka, kterou tvoří drát z mědi, molybdenu nebo povlakovaný drát s velkým procentem zinku. Tímto způsobem dochází k opracování nebo rozdělení jakéhokoli vodivého materiálu do požadovaného rozměru či tvaru.

Výroba přesných rozměrů

Elektroerozivní drátové řezání umožňuje dosahovat při výrobě dílů těch nejvyšších možných přesných rozměrů. Proto se tato technologie používá pro tvorbu jader, děr a otvorů. Zároveň elektroerozivní obrábění slouží i pro tvorbu složitých kontur a problémových tvarů v těch případech, kde ostatní metody nestačí.

FOTO: Elektroerozivní řezání složitých tvarů

Elektroerozivní řezání se používá k výrobě jader, děr, otvorů a přesných tvarů, kde ostatní metody nestačí.
Foto: fanuc.cz

EDM stroje vydrží 140 hodin bez obsluhy

Velkou výhodou elektroerozivního drátové řezání je fakt, že tato metoda prakticky nevytváří žádný odpad. Řezání drátem po sobě zanechává dokonale čisté plochy. EDM stroje jsou navíc schopny až 140 hodin bezobslužné práce, mají tedy 6denní výdrž obrábění, aniž by u nich musela být přítomna jakákoli obsluha. Starat se de facto nemusíte ani o jejich údržbu. Například u EDM strojů FANUC Robocut, které v Čechách dodává a servisuje společnost PENTA TRADING a na Slovensku společnost PENTA SLOVENSKO , je natolik jednoduchá, že vám jeho pravidelná týdenní údržba nezabere ani hodinu.

Princip elektroeroze s vynaložením nulové síly

Nejčastěji se princip elektroeroze využívá především k výrobě prvotřídních razidel, složitých forem, soustružnických nožů, vnějšího a vnitřního ozubení různých typů. Dále pak i lisovacích nástrojů pro sériovou výrobu plastových, skleněných či kovových součástí. To však zdaleka není vše. Využití EDM strojů je prakticky neomezené. Co ještě dokáží?

Využití EDM technologie v leteckém průmyslu

Technologií elektroerozivního obrábění lze řezat i ty nejzarputilejší materiály, které se běžně používají v leteckém průmyslu, např. titan nebo inconel. Univerzální stroj Robocut od FANUC přitom dokáže pracovat i se špatně vodivými materiály. A pokud ho vybavíte ještě vřetenem, můžete ho použít i jako mikrosoustruh u dílů s průměry až 0,1 mm.

FOTO: Elektroerozivní řezáni tvrdých materiálů

Technologií elektrojiskrového obrábění lze řezat ty nejodolnější materiály.
Foto: fanuc.cz

Jak elektroerozivní drátové řezání probíhá v praxi?

  • Obrobek a elektroda jsou umístěny do pracovní polohy tak, aby se vzájemně nedotýkaly.
  • Mezera mezi nimi se vyplní  kapalinou, která se říká dielektrikum, přičemž obrobek a elektroerozivní drátová řezačka jsou napojeny na stejnosměrný proud – jeden pól elektrického proudu je připojen k obrobku, druhý k drátu.
  • Při průchodu drátu dielektrikem v těsné blízkosti obrobku dochází k polarizaci dielektrika.
  • Následkem toho mezi obrobkem a nástrojem začne přeskakovat kontrolovaný elektrický výboj, který na obrobku vytváří série malých kráterů, čímž dochází k obrábění materiálu.

Obrábění miniatur

Jelikož mezi elektroerozivní drátovkou a obráběným materiálem nedochází ke kontaktu, jsou EDM stroje schopny řezat i tak malé díly, jako jsou vstřikovací nebo zdravotnické jehly s extrémně tenkými stěnami. Díky této bezkontaktní metodě došlo k radikální radikálně změně technologie výroby nástrojů, které se dříve musely kalit až po obrobení. S elektrojiskrovým řezáním dochází k výrobě tvarů naopak až po zakalení, nehrozí tedy absolutně žádná deformace.

FOTO: EDM stroj

EDM stroje dokáží obrábět i miniatury, jako jsou vstřikovací nebo zdravotnické jehly.
Foto: fanuc.cz

Elektroerozivní řezání šetří náklady

Na elektroerozivním řezání předmětů je skvělé i to, že šetří výdaje za nástroje. Je to logické, technologie EDM totiž na řezání vyžaduje pouze jeden jediný kvalitní drát, nic víc. Cenově výhodné je však i to, že na sebe můžete naskládat několik tenčích obrobků a oříznout je všechny najednou, to vše bez potřeby jakéhokoli upevnění. Zabijete tak několik much jednou ranou.

Co vás zaujalo na strojích pracující na principu EDM?