Programování robotů bylo dlouhou dobu omezené jen na stolní počítače a špičkové laptopy. Nyní se však začínají objevovat online aplikace, které vám umožní pracovat i ve chvílích, kdy jste od pracovní robotické stanice příliš daleko.  

Proč vyzkoušet mobilní offline programování? 

V porovnání s tradičním online programováním má offline verze hned několik výhod. Řídící jednotky pro ovládání pohybů robota máte vždy po ruce. Mobilní zařízení jsou v dnešní době stejně výkonná jako počítače. Navíc jsou velmi praktická a snadno přenosná. 

5 výhod programování s pomocí chytrého telefonu nebo tabletu

 1. Jednoduchá přenosnost

Tablety a chytré telefony patří mezi nejsnadněji přenosná zařízení na světě. Lépe už jsou na tom snad jen chytré hodinky. S mobilním tabletem či telefonem můžete robota programovat kdykoliv a kdekoliv. 

 1. Snadné použití

Mobilní aplikace jsou často navržené pro snadné použití. Jakýkoliv úkol, který vám dobrá mobilní aplikace umožňuje vyřešit, bude často rychleji a snáze dosažitelný právě v mobilu či tabletu. U stolního počítače totiž musíte obvykle chvíli čekat, než se načte a spustí software, a teprve poté můžete začít pracovat na úkolech. 

 1. Malá velikost souborů

Stolní software je často zabalený do velkých souborů. Mobilní aplikace většinou zabere méně než 100 MB. 

 1. Praktičnost

Mobilní zařízení je velmi praktické. Programovat roboty s ním můžete doma, na dovolené nebo dokonce i během cesty vlakem. 

 1. Výkonnost

Dobrý offline programovací software vám umožní využívat plný výpočetní výkon zařízení, které právě používáte. Např. nově vytvořená aplikace RoboDK rozšiřuje své možnosti v závislosti na specifikacích počítače, což znamená, že můžete své mobilní zařízení využít skutečně naplno.

Aplikace RoboDK pro Android a iPhone

S mobilní verzí aplikace RoboDK můžete dělat téměř vše, co je možné ve verzi pro počítač, včetně:

 • simulování a programování některého z více než 400 robotů v knihovně robotů, včetně 5osých, 6osých, 7osých, paletizačních, Delta si Scara robotů,
 • otevírání stávajících projektů,
 • přidávání, vytváření a editování robotických programů,
 • spouštění simulace robotických programů,
 • získání přístupu k nástrojům specifickým pro aplikace, jako jsou Robot Machinig, 3D Printing a Curve Follow
 • a generování robotických programů pro mnoho značek robotů.

Získejte z offline programování maximum

Zaujalo vás offline programování? Těchto 5 kroků vám pomůže k tomu, abyste z mobilní verze vytěžili maximum: 

 1. Sáhněte po tabletu s velkou obrazovkou

Offline programování nabízí velké množství funkcí a zařízení s malými obrazovkami nejsou nejlepším způsobem, jak je využít. Nejlépe se vám bude pracovat s tabletem s velkou obrazovkou v režimu na šířku. Šikovný je např. iPad nebo podobně velké zařízení s Android řešením. 

 1. Používejte více prstů

Aplikace pro stolní počítače většinou velmi dobře využívají všechna tlačítka myši a klávesové zkratky. To samozřejmě mobilní verze neumožňují. Např. aplikace RoboDK má ale pro maximální využití funkcionality implementované akce pro více dotyků. 3D zobrazení můžete otočit pouhým dotykem a tažením po obrazovce jedním prstem. Zoom a překlady vyžadují přetažení obrazovky dvěma prsty. 

 1. Kombinujte stolní a mobilní verzi 

Mobilní aplikaci můžete běžně používat společně s verzí pro stolní počítač. Desktopovou verzi využijete v kanceláři, mobilní pak při pochůzkách po továrně nebo na cestách. 

 1. Vezměte v úvahu specifikace svého zařízení

Přestože jsou některá mobilní zařízení stejně výkonná jako počítač, většina stolních počítačů i notebooků mají mnohem větší výkon než průměrný tablet. Vezměte proto v potaz veškeré specifikace svého mobilu či tabletu, zejména pokud chcete získat z výkonnějších funkcí maximum. 

 1. Testujte

Nejste si jistí, jestli by vám programování s pomocí chytrého telefonu nebo tabletu vyhovovalo? Nejlepším způsobem je vyzkoušet offline programování na vlastní kůži. Jen tak zjistíte, zda je pro vás mobilní verze ta správná.

Budoucnost programování na mobilních telefonech je velmi nadějná. Zaujaly vás výhody, které offline programování svým uživatelům přináší? Budeme rádi, když se s námi o svůj názor podělíte prostřednictvím komentáře.