Tradiční soutěž robotů, sestavených ze stavebnice LEGO Mindstorme, má svého vítěze! Finalisté z řad středoškolských týmů poměřili v posledním kole síly nejen mezi sebou, ale i se studenty bakalářského programu Kybernetika a robotika, kteří obhajovali výhru z loňského roku. A vítězem se stal tým s názvem Tvoje máma ve složení Stanko Silvestr, Tomáš Arlt a Jan Manánek, který získal celých 80 bodů!

Roboty soutěžily ve hře Pac-Man
Zdroj: Robosoutěž.cz

Finálový zápas robotické soutěže, který se konal v pátek odpoledne v Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT, se těšil velkému zájmu diváků. Nechyběli příbuzní jednotlivých účastníků soutěže, ale ani další zájemci o robotiku. A že se bylo na co dívat.

Organizátor se letos inspiroval oblíbenou hrou Pac-Man. Robotická soutěž se rozhodně nenechala zahanbit úspěšnými předchozími ročníky, mezi které patřila témata jako Bludiště, SUMO, Balancování s míčkem a další. Více informací o Robosoutěžích z minulých let i letošním ročníku najdete na www.robosoutez.cz.

Roboty sbíraly body v bludišti

Hráči měli letos za úkol sestavit a naprogramovat robota Pac-Mana, který by v časovém limitu projel co největší část bludiště bez jakékoliv lidské pomoci. Úkol to byl nelehký, roboti však byli šikovní a v soutěži se většině z nich dařilo.

Soutěžící fandí svým robotům
Zdroj: Robosoutěž.cz

Na skvělém druhém místě se z 93 původně přihlášených týmů umístil tým OutOfBricks, jehož členové Martin Němec, Jan Polák a Jan Jirman sestavili robota, který zaostával za vítězem o pouhý jeden bod. Třetí skončil tým 82 ve složení Lukáš Černý, Petr Cezner a Daniel Bukovský se 78 body.
A co si vítězové odnesli? Hlavní cenou byly kromě putovního poháru také tři tablety firmy Samsung. Aby mohli svou výhru řádně oslavit, nechyběly ani tři pětilitrové soudky plzeňského piva. Zkrátka nepřišli ani poražení, první čtyři místa získala hodnotné ceny, týmy z pátého až osmého místa si odnesly flash disky.

Šťastní vítězové robotické soutěže
Zdroj: Robosoutěž.cz

FANUC Czech vyhlásil soutěž o nejlepší design robota

Naprostou novinkou byla v letošním ročníku Robosoutěže kategorie Design robota, kterou vyhlásila společnost FANUC Czech. V této samostatné kategorii už nešlo o to, co robot umí, ale především o jeho konstrukční řešení. Hodnocení bylo podrobeno i příslušenství robota nebo jeho naprogramování.

Jeden z robotů na soutěži
Zdroj: Robosoutěž.cz

Nejvyšší počet bodů získal robot sestavený studenty Davidem Wollerem a Alicí Suchou. Tým SW90 zapůsobil především neotřelým designem. Vítězové se mohou těšit na dvouhodinový výlet po Praze na vozítku Segway.
Na videu si můžete prohlédnout vítězného robota kategorie Design robota.

 

Zdroj: Martin Hlinovský, YouTube