SALIMA 2016 nebyl jen svátkem dobrého jídla, ale i potravinářských technologií. Lidé mohli na vlastní oči spatřit, co je to automatizace výroby v potravinářství.

 

FANUC na potravinářském veletrhu SALIMA v Brně představil aplikace se třemi různými průmyslovými roboty.
Foto: Jan Holeček

Letošní potravinářský veletrh SALIMA 2016 byl, stejně jako poslední dva ročníky, určen nejen pro odborníky a obchodníky, ale i širokou veřejnost.

Výrobci potravin tak konečně pochopili, že se vyplácí prezentovat potravinářské výrobky také těm, u kterých jejich produkty končí, tedy koncovým zákazníkům.

Laická veřejnost na veletrhu SALIMA v Brně navíc měla možnost udělat si obrázek o nejmodernější technologii pro výrobu potravin včetně průmyslových robotů a automatizovaných výrobních linek.

Co lidem chutná, to si v obchodech najdou

Strategie pořádat potravinářský veletrh i pro běžnou veřejnost připomíná klasický model z 90. let minulého století.

Tehdy výrobci potravin na veletrzích také dávali lidem ochutnat své výrobky. A to s tím záměrem, že pokud jim budou chutnat, najdou si je koncoví zákazníci i v obchodech.

 

 

Potravinářský veletrh SALIMA 2016 byl gastronomickým zážitkem, ale i přehlídkou moderní potravinářské technologie.
Foto: Jan Holeček

Svátek jídla, nápojů a automatizace v potravinářství

SALIMA 2016 však nebylo pouze gastronomickým zážitkem, na kterém lidé mohli ochutnat různé druhy masa, salámů, klobás, sýrů, zmrzliny, vína či 100 druhů piv od 35 různých výrobců.

Návštěvníci zde doslova žasli nad nejmodernějšími technologiemi pro zpracování a výrobu potravin, které zde pod jednou střechou byly k vidění v pavilonu V.

V souvislosti s veletrhem se nechal slyšet i ministr zemědělství Marian Jurečka, že se plánuje zaměřit právě na modernizaci technologií v potravinářském průmyslu.

Robotický paletizátor FANUC na konci automatizované výrobní linky přendavá kartóny na paletu, kterou následně ovine fólií balící stroj firmy Ekobal.
Foto: Jan Holeček

Průmyslové roboty středem pozornosti

Návštěvníkům veletrhu SALIMA v Brně se v technologické sekci například představili mistři v automatizovaném balení potravin a přední výrobci balících strojů, firmy Viking Mašek a Ekobal.

Zvlášť velký zájem pak u odborné i laické veřejnosti vyvolaly průmyslové roboty určené pro potravinářský průmysl. Ty zde představil japonský výrobce robotů FANUC, který se potravinářského veletrhu SALIMA v Brně zúčastnil vůbec poprvé. A to hned na 2 místech.

„Potravinářského veletrhu se účastníme, jelikož vnímáme potenciál potravinářského trhu, kde je robotizace stále ještě v začátcích. S klesající pořizovací cenou robotů a rostoucími požadavky zákazníků na flexibilitu výroby však vzniká v potravinářském průmyslu velký prostor pro použití robotů,“ říká Jiří Bažata, Regionální Sales Manager z FANUC Czech.

Automatizace v potravinářství v kostce

Společnost FANUC na svém vlastním stánku v pavilónu V postavila aplikace s celkem třemi různými průmyslovými roboty.

„Byla to například aplikace s delta robotem FANUC M2iA, který je určen pro extrémně rychlý sběr produktů z dopravníkového pásu a zakládání do krabic,“ popisuje Jiří Bažata.

Další aplikací byl univerzální robot v lidské velikosti, FANUC LR Mate 200iD, pro rychlou manipulaci s produkty do hmotnosti 7 kg.

Tento robot zde simuloval skládání kartónů, které umístil na dopravník, založení připravené skladby produktů do kartónu a následné poslání po automatizované výrobní lince na další operaci. Tou je v tomto případě lepení.

Neméně zajímavé zde bylo sledovat paletizačního robota FANUC M20iA/35M, který na potravinářském veletrhu v Brně přesouval krabice na paletu.

Delta robote FANUC M2iA předvedl, jak rychle dokáže sbírat produkty, v tomto případě sušenky, z dopravníkového pásu.
Foto: Jan Holeček

Dokonale sehrané stroje na potravinářské výrobní lince

Co umějí v praxi, to průmyslové roboty předvedly i v rámci sekce Packaging live v pavilónu G1, kde byly součástí automatizované potravinářské linky.

Na té docházelo k plnění kartónů již zabaleným zbožím průmyslovým robotem FANUC LR Mate 200iD, jejich následnému poslání na lepení a přesunutí k robotickému paletizátoru. Ten se pak již svým chapadlem postaral o přenesení boxů na paletu stojící na ovinovacím stroji firmy Ekobal pro balení potravin a dalších produktů.

Je libo cukřík?

„V pavilónu G1 jsme měli ještě jednu aplikaci, která byla umístěna u vertikálního balícího stroje od firmy Viking Mašek. Robot LR Mate zde odebíral zabalené cukříky a dávkoval je do sběrného místa po ním,“ uzavírá Jiří Bažata.

Pokud jste se tedy nedokázali odtrhnout od ochutnávání potravin v pavilonu A a nebyli jste na potravinářském veletrhu SALIMA 2016 svědkem automatizace výroby, můžete věru litovat. Příští ročník to rozhodně napravte.