Letos proběhl 58. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) a lámal rekordy. Novinky o Průmyslu 4.0 a automatizaci přijelo představit 1 711 firem, což je nejvíce od roku 2012. Na veletrh se přišlo podívat více než 80 000 návštěvníků. MSV 2016 tak registruje největší účast za posledních 7 let. Zjistěte, co bylo letos k vidění!

 

 

Nejsilnější robot na světe stále překvapuje

Možná už jste četli, že strojírenský veletrh v Brně láká na nejsilnějšího robota světa. Je to tak, my jsme se o tom přesvědčili. Japonská firma FANUC prezentovala v pavilonu P nejsilnějšího sériově vyráběného robota na světě M-2000iA/2300, který si přímo před zraky návštěvníků pohrával s červenou Fabií.

„Robot dokáže skvěle vzdorovat gravitaci. Teď už rekordně uzvedne 2,3 tuny, původně to bylo pouze 1,7 tuny. Pyšní se i 3734 mm dosahem, dokáže tak výborně manipulovat s nadměrnými výrobky, třeba s automobilem. Kromě jednoduchých úkonů, jako je manipulace z jednoho místa na druhé, zvládne i složitější úkony na velkém prostoru s vysokým stupněm přesnosti,“ říká Petr Duchoslav ze společnosti FANUC Czech.

Robot M-2000iA/2300 je ještě k tomu odolný proti prachu a vodě. Zápěstí je totiž prachuvzdorné a voděodolné. Proto bez problémů odvede soustu práce v drsných pracovních podmínkách.

Dokonale opouzdřený pomocník do náročného prostředí

FANUC toho na veletrhu představil mnohem více. K vidění byl i nejnovější model robota střední velikosti M-20iB s užitečným zatížením až 25 kilogramů a dosahem 1 853 mm. Snad nejzajímavějším je to, že je kompletně zakrytovaný standardní třídou ochrany IP67. Normálně jsou roboty většinou děrované a kabel je vedený po jejich těle. V tomto případě má nová verze M-20iB kabel zakomponovaný přímo uvnitř těla, což je velká výhoda. Díky tomu vyloženě zapadne do nepřátelského prostředí, kde je velké množství výparů, či do kyselého prostředí. Často se využívá i při manipulaci s potravinami.

Simulátor jízdy nejrychlejších vlaků světa

Pokud jste se kdysi chtěli stát strojvedoucím, na MSV jste si mohli splnit sen. V pavilonu A1 na expozici China railways si každý z návštěvníků mohl přímo vyzkoušet, jaké je to řídit rychlovlak. Jak to probíhalo? Zájemce se pohodlně usadil do řídícího křesla a za ovládacím pultem na velké obrazovce viděl úplně to stejné, co strojvedoucí.

Světelná show předvedla dynamické obrazy

Na světelnou show se účastníci mohli přijít podívat do čínského pavilonu A1. Světelné koule vytvářely dynamické obrazy. Zahlédnout jste mohli nejen vlající českou nebo čínskou vlajku, ale i pohybující se hady.

3D tisk je rok od roku dokonalejší

Na veletrhu byly k vidění i úchvatné exponáty z 3D tisku. V pavilonu Z čekala na návštěvníky přehlídka výtvorů z tiskáren a také nejvyspělejší barevná 3D tiskárna na světě.

MSV 2016 připravil i bohaté semináře

MSV nebyl jen o exponátech, v průběhu pěti dnů bylo k slyšení hned několik seminářů. Jedním ze zajímavých byl seminář na téma multifunkční stroje budoucnosti.

Řešil se vývoj nejsložitějších obráběcích strojů. O co se přesně jedná? Multifunkční stroje nejsložitějších obráběcích procesů mají velký potenciál na další využití  řízených rotačních os k vzájemným polohovaným synchronizacím. Tyto způsoby výroby se zatím nejčastěji využívají zejména na místech vývojových pracovišť: výroba implantátů na míru v medicínském obou, automobilový průmysl, letecký průmysl či kosmický průmysl.

Nové multifunkční stroje se mohou podílet na rozvoji technických oborů. Vrcholem vývoje jsou především pětiosá obráběcí centra. Výrobci dospěli k závěru, že tato centra je potřeba vyvíjet jako samostatný produkt se specifickými prvky všech konstrukčních skupin.

Dále se na odborných konferencích jednalo o aktuálních tématech: Průmysl 4.0, 3D tisk, energetická efektivita, nebo podpora technického vzdělávání.

Další rekordní číslo: 50 % zahraničních vystavovatelů

Poprvé v historii Mezinárodního strojírenského veletrhu byla překročena 50% účast vystavovatelů. Firmy přicestovali z 35 zemí světa. Největší zastoupení měla Čína, Německo i Slovensko. Veletrh navštívili i vládní a obchodní delegace z Indie, Ruska či Běloruska.

Jaký bude MSV 2017?

Můžeme očekávat stejný zájem, nebo tradice budou díky novým technologiím upadat? „Veletrh neohrožoval v posledních letech internet, ale hospodářská deprese. Veletrhy tu byly sto let a budou zde dalších sto let. Stále je potřeba se potkávat, poznávat se a obchodovat tváří v tvář“, pronesl při oficiálním zahájení MSV generální ředitel Veletrhy Brno a. s. Jiří Kuliš. Domníváme se, že prohlášení pana Kuliše platí i pro další ročník.

Novinka: Chcete být součástí MSV? Spočítejte si to

Veletrhy Brno spouští konfigurátor veletržního stánku. Spočítejte si celkové náklady na veletržní expozici online.