Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh, který koncem týdne vyvrcholil v Brně, ovládlo téma automatizace. Představilo se na něm o 50 vystavovatelů měřicí, řídicí a automatizační techniky více, než v loňském roce! Událost potvrdila, že je nejvýznamnějším průmyslovým veletrhem ve střední Evropě.

Společnost Kovosvit MAS na letošním MSV oslavila své 75. výročí od založení. Svou technologii vystavovala na rekordních 408 m2. Foto: Martin Peška

Na Mezinárodní strojírenský veletrh 2014 zavítalo také množství zahraničních vystavovatelů. Celkově se zúčastnilo 1.600 firem z 31 zemí světa, v publiku mělo zastoupení dokonce 53 států. Velký zájem překvapil i vedení Brněnských veletrhů, protože návštěvnost jiných výstav celkově spíše klesá. Strojírenství, elektronice a robotice se tedy dostává stále více pozornosti z řad odborného i laického publika.

Návštěvníky zaujaly průmyslové roboty i tematické výstavy

Hlavním tématem veletrhu byla automatizace a automatizační technika. Největší prostor tedy dostaly stroje, snižující potřebu přítomnosti člověka ve výrobě. Jednalo se především o nejrůznější CNC stroje, měřicí, řídicí, automatizační a regulační technologie.

Návštěvníky zaujaly zejména průmyslové roboty, které se zde představili i v netradiční roli. Například na stánku společnosti Fanuc Czech bylo možné vyzvat robota na souboj v košíkové.

Kdo myslíte, že z tohoto matche vyšel jako vítěz? Foto: Martin Peška

Mezinárodní strojírenský veletrh je pro firmy příležitostí, jak se představit novým zákazníkům a zároveň se setkat se stávajícími klienty. Některé společnosti se tak snažily překvapit neobvyklými technologiemi, zatímco jiné se zaměřily na stálé zákazníky, kterým už je jejich strojírenská technologie dobře známá.

Diváky zaujaly také nejrůznější tematické výstavy, věnované progresivním oborům robotiky. Pozornost vzbudily například nové možnosti 3D tisku. Kromě automatizace byly důležitými tématy možnosti energetických úspor i vzájemná spolupráce průmyslu, výzkumných institucí a vysokých škol. Odborná úroveň veletrhu byla skutečně vysoká, pozitivně ji ohodnotilo 91 % dotázaných návštěvníků.

Veletrh je místem setkání vrcholných politických představitelů

Akci si jako obvykle nenechali ujít nejen zájemci o robotiku, automatizaci a strojírenství, ale i členové vlády, velvyslanci, senátoři a poslanci, rektoři vysokých škol, prezidenti komor nebo oborových asociací. Jedná se o významné místo pro setkávání vrcholných politických představitelů.

Strojírenský veletrh jako tradičně uvedl brněnský primátor Roman Onderka, zavítal tam však také například prezident Miloš Zeman, předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch. Mezi zahraničními návštěvníky nechyběli zástupci Jižní Koreje, Mexika, Saúdské Arábie a dalších vzdálených zemí.

Odborníci se mohli seznámit s potenciálními zaměstnavateli

Odborný program veletrhu byl skutečně bohatý. Kromě nejvýznamnějších konferencí, mezi které patřil například Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR nebo hospodářské fórum 10 let ČR v EU, byly zajímavé také akce, zaměřené na podporu exportu. Největší zájem byl o Business den Ruské federace, velký prostor však dostal také obchod s Čínou, která má stále větší zájem o investice na území Evropy.

Mezinárodní strojírenský veletrh 2014 hostil také veletrh pracovních příležitostí JobFair MSV, kde se mohli odborníci na různé oblasti strojírenství a průmyslu seznámit s 24 průmyslovými firmami a měli možnost navázat s nimi profesní spolupráci.