Už příští týden ovládne brněnskou metropoli Mezinárodní strojírenský veletrh 2014 (MSV). Na největším průmyslovém veletrhu v České republice se od pondělí 29. září do pátku 3. října představí celkem 1.600 vystavovatelů.

Na MSV, kam tentokrát přijíždí 46 % vystavovatelů ze zahraničí, budou tradičně zastoupeny všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Hlavním tématem se má pro tento ročník stát průmyslová automatizace a prezentace měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky.

„Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh bude větší než v loňském roce. Evidujeme nárůst počtu vystavovatelů přibližně o stovku,“ uvedl ředitel projektu Jiří Rousek s tím, že vysoký zájem o účast odpovídá dosavadnímu příznivému vývoji ekonomiky jak v Česku, tak i v celé střední Evropě.

Na svátku všech pístů, ramen a ozubených kol se představí například robotický kameraman v akci od Universal Robots z dánského Odense.

Mezi tradičními tuzemskými vystavovateli můžeme jmenovat například společnost KOVOSVIT MAS, která v letošním roce slaví 75 let od založení. I proto má na rekordních 408 m2 vystavit nejen pět moderních strojů, ale také jeden velmi vzácný historický exponát. Tím je soustružnické centrum MCSY 80.

Basketballový match: průmyslový robot versus člověk

Jednou z kuriozit letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně bude jistě také možnost vyzvat na souboj v košíkové japonské průmyslové roboty FANUC. Tyto žluté roboty se již v minulosti ukázaly ve veletržních buňkách jako úspěšní golfisté, v jedné z buněk bylo možné zahrát si proti robotům v Česku populární stolní fotbal.

„Zkoušeli jsme také postavit robota do brány a nechali robota čelit ranám, případně opačně: člověk jako gólman chytal robotické střely,“ připomíná minulost žlutých robotů na českých výstavištích Petr Duchoslav, generální ředitel FANUC Czech.

https://www.youtube.com/watch?v=Xdvc7RRBTbg&feature=youtu.be

Stejně jako v předchozích letech, bude možné i v rámci 56. ročníku MSV v Brně vidět (na stáncích 50 a 55 pavilonu V a na stáncích 10 a 11 v pavilonu G) to nejzajímavější z francouzského průmyslu. V takzvaném Francouzském pavilonu se na ploše 120 m2 se představí výrobce jednoúčelových strojů, pružin, kolejnicového vedení nebo plastových dílů.

V pavilonu B se budou pro změnu prezentovat firmy ze strojírenství, tribologie, hydrauliky a pneumatik, materiálů a oblasti nanotechnologií pod německou vlajkou.

Brněnskou přehlídku inovativních technologií každoročně navštíví okolo 80 tisíc návštěvníků. Tím se tato akce řadí mezi nejnavštěvovanější veletrhy nejen v Česku, ale také v celé střední Evropě a představuje se na ní celá řada zcela nových produktů a technologií.

Struktura veletrhu má plynuje navazovat na předchozí ročníky. V jeho rámci proběhne také veletrh IMT (International Machine Tools Exhibition), slévárenský veletrh FONDEX, výstava svařovací techniky WELDING, technologií pro povrchové úpravy PROFINTECH a veletrh plastů, pryže a kompozitů PLASTEX.

12 oborů, které Mezinárodní strojírenský veletrh pokrývá

 • Důlní, hutní, keramické a sklářská technika
 • Materiály a komponenty pro strojírenství
 • Pohony, hydraulika a pneumatika, chladící technika a klimatizace
 • Plasty, gumárenství a chemie
 • Kovoobráběcí a tvářecí stroje, nářadí
 • Povrchové a tepelné úpravy
 • Svařování, pájení a lepení kovů
 • Energetika a silnoproudá elektrotechnika
 • Elektronika, automatizace a měřicí technika
 • Elektrotechnika
 • Vývoj, výzkum, transfer technologií, finanční a jiné služby
 • Doprava, manipulace, průmyslové balení, skladování a logistika

I tentokrát bude součástí veletrhu bohatý doprovodný program plný odborných konferencí a seminářů. Ačkoliv dominantou veletrhu je obráběcí technika, k prohlédnutí bude opět výstava věnovaná 3D tisku.

Zda dojde na podobné překvapení, jako loni nachystala společnost Aroja ze Strážnice na hodonínsku, která představila největší 3D tiskárnu na světě, se nechme překvapit!

Základní vstupenka na MSV je aktuálně ke koupi online za 210 korun, na místě pak jeden lístek zájemce vyjde o 50 korun dráž.