Inženýrů je na trhu práce spousta, avšak těch technických, kteří rozumí obráběcím procesům, je poskrovnu. A to i přesto, že obráběcí firmy neustále hledají schopné zaměstnance. Poptávka po CNC technologiích zkrátka roste. Ale co je to vlastně CNC obrábění? A co je to obráběcí centrum? Na tyto otázky a mnohé další vám odpovíme v tomto článku.

 

CNC obráběcí centra dokážou obrábět různé druhy materiálů, od kovů, přes dřevo až po sklo či plasty.
Zdroj: Fanuc.cz, Koláž Martina Ambrože

Technologie CNC obrábění

Jak zní správná definice CNC obrábění? To není jednoduchá otázka. Obrábění obecně by se dalo charakterizovat tak, že jde o technologický proces, kdy se nějakému předmětu dá požadovaná přesnost a tvar pomocí odebrání materiálu. Obrábění na CNC strojích pak spočívá v tom, že odebírání materiálu je realizováno stroji, které jsou číslicově řízeny počítačem (anglicky CNC – computer numerical controlled).

Co jsou obráběcí stroje?

Na otázku, co je obráběcí stroj, lze odpovědět tak, že jde o stroj, který je určen pro obrábění různých materiálů. CNC stroje jsou pak číslicově řízené obráběcí stroje, které lze ovládat pomocí CNC řídícího systému. První NC stroje (předchůdce CNC) jsou datovány do 40. až 50. let 20. století, sofistikovanější CNC stroje začaly vznikat  v 70. letech minulého století, kdy se jedním z čelních představitelů na poli řídících systémů a vertikálních center stala japonská firma FANUC.

Číslicové řízené obráběcí stroje můžeme rozdělit do dvou skupin podle toho, kolik toho umí. První skupinou jsou jednoúčelové stroje, které lze využít pouze k jedné operaci například k dokončování obrobku. Obrábění na CNC strojích však mnohdy vyžaduje více operací, a tak vznikly stroje víceúčelové. Těm se většinou říká CNC obráběcí centra a soustruhy.

CNC FANUC ROBODRILL

Příkladem takového obráběcího centra je FANUC ROBODRILL, které je určeno k frézování, vrtání, závitování a při speciální úpravě i k broušení například nástrojů. Robodrill je dostupný ve třech velikostech – S, M a L. A pro jaké operace se jednotlivé velikosti hodí? To se dozvíte zde:

https://www.youtube.com/watch?v=QrjgtxBgjjU

Spoustu videí o obrábění, moderních průmyslových robotech a automatizaci, díky kterým CNC technologie doslova boří hranice průmyslové výroby, najdete na oficiálních YouTube kanálech FANUC Europe https://www.youtube.com/user/FANUCEurope a FANUC America https://www.youtube.com/channel/UC1FuphciagC13Oz__5UPSYw.

Druhy obráběcích center

Základní dělení frézovacích center je na vertikální a horizontální. Toto rozdělení je podle uložení vřetene na stroji.

Rozdělení obráběcích strojů

Dělení CNC obráběcích strojů nekončí u jednoúčelových a víceúčelových. Jak je lze dělit dále?

 1. Počet současně řízených os

Vedle rozdělení dle počtu technologických operací se obráběcí stroje dělí dále podle počtu současně řízených os. Například stroje s 3-osým obráběním vykonávají pohyb tří os, stroje s 4-osým obráběním zvládnou řídit čtyři osy. Nejjednodušší stroje jsou založeny na 1-osém či 2-osém obrábění – například vyvrtávání hlavní.

Nejzajímavější je však 5ti-osé obrábění. Toto obrábění spočívá ve třech standardně situovaných osách X, Y a Z a dvou dalších B a C. Pětiosým obráběním, které je jednou z nejvyšších úrovní pro CNC, lze vyrábět ty nejsložitější tvary – například lopatky turbín.

 1. Druh operace

CNC stroje můžeme dále dělit podle druhu operace, které vykonávají. Máme tak CNC stroje vrtací a závitovací, vyvrtávací, soustružnické, frézovací, brousící či ozubárenské.

 1. Hlavní pohyb obrobku

Podle hlavního pohybu obrobku lze CNC stroje dělit na soustruhy, brusky a frézky.

Co všechno lze obrábět pomocí CNC center?

CNC stroji toho lze obrábět spoustu. Kromě obrábění tvrdých materiálů, jako jsou kovy, se můžeme setkat i s obráběním dřeva, skla či plastů. Mezi méně obvyklé patří obrábění gumy, obrábění teflonu či obrábění grafitu.

Obrábění kovů

CNC obrábění kovů má široké využití, jelikož je možné obrábět téměř cokoliv – obrábění železných i neželezných kovů, obrábění nerezu či obrábění tvrdokovů.

 • Obrábění titanu a jeho slitin

Možnost obrábění titanu je důležitá zejména pro letecký průmysl, kde se tento kov hojně využívá.

 • Obrábění wolframu

Wolfram je velmi tvrdý kov, který se často používá i k výrobě samotných obráběcích nástrojů. Přesto ho však lze obrábět.

 • Obrábění oceli

Využívá se při obrábění ocelových závitů, obrábění ozubených kol či obrábění trubek. Možné je také CNC obrábění nerezových oceli.

V rámci železných kovů se pak dále hojně využívá obrábění šedé litiny.

 • Obrábění hliníku

U hliníku se často využívá zejména obrábění odlitků.

Vedle CNC obrábění hliníku a obrábění hliníkových slitin je možná i práce s dalšími neželeznými kovy:

 • Obrábění duralu
 • Obrábění mědi
 • Obrábění cínu
 • Obrábění olova

Obrábění dřeva

Obrábění dřeva CNC stroji spočívá v odebírání pilin a třísek z polotovarů. Mezi jednoduché dřevobráběcí stroje patří například hoblovačka, protahovačka či formátovací pila. Moderními CNC obráběcími stroji na dřevo jsou CNC centra, která v sobě kombinují funkce těchto nástrojů. Dokáží tak zastat vrtání z více stran i obrábění těch nejsložitějších tvarů.

Kolik stojí CNC obrábění?

Cenu CNC obrábění není snadné vyčíslit. Záleží na náročnosti tvaru, na obráběném materiálu a dalších faktorech. Každopádně obecně platí, že zakázkové CNC obrábění vyjde dráže než CNC obrábění při kusové výrobě.