Investice do průmyslových robotů se mají v následujících letech výrazně zvýšit. Podle výzkumné agentury Boston Consulting Group (BCG) se bude s pokročilými technologiemi zvyšovat také produktivita výroby.

 

V současné době provádějí roboty v průměru pouze 10 % výrobních procesů. To se však brzy změní, do roku 2025 se má číslo podle předpokladů zvýšit až na 25 %.
FOTO: Martin Peška

Zatímco současný roční růst investic do průmyslových robotů činí v průměru 2 až 3 procenta, v následujících deseti letech můžeme očekávat asi 10% roční nárůst. V některých odvětvích by mohly průmyslové roboty zajistit do roku 2025 až 30% nárůst produktivity.

Náklady na pracovní sílu? Nižší až o 20 %

Spolu s vyššími investicemi do robotiky čekají odborníci výrazné snížení nákladů na pracovní sílu. V zemích jako je USA, Čína nebo Jižní Korea klesnou náklady o více než 18 %, podle některých předpokladů by mohlo být snížení i 20%. Produktivita pracovníků díky nižším nákladům stoupne a továrny ušetří.

Investice do robotů podporuje i Evropská unie

Už nyní je jasné, že v trendu robotizace a automatizace výroby nezůstane pozadu ani Evropa. Nezbytnost investovat do technologií ve výrobě si uvědomují také zástupci Evropské unie, kteří chtějí držet krok s vyspělými zeměmi, jako je Čína nebo USA. Průmyslové roboty proto získaly významnou podporu z Bruselu.

Právě v sídle Evropské unie vzniknul program SPARC, který má sloužit ke zvýšení konkurenceschopnosti evropských zemí v oblasti robotizace. Počítá s investicemi až 2,8 miliard eur do evropského průmyslu, z nichž 700 milionů investuje samotná Evropská komise.

Evropa si od trendu slibuje přesun výroby zpět do vyspělých zemí v důsledku potřeby kvalifikované pracovní síly. Průmyslové roboty mají podle zástupců Evropské unie zajistit 240 tisíc nových pracovních míst, navíc mohou ulehčit lidem v některých fyzicky náročných a nebezpečných profesích.

Průmyslové Roboty budou mít nové úkoly

Přestože roboty mají v továrnách již řadu let nezastupitelné místo (historie automatizace sahá až do roku 1974, kdy byl poprvé v továrně instalován průmyslový robot FANUC), není objem činností, které vykonávají, příliš vysoký. V současné době provádějí v průměru pouze 10 % výrobních procesů. To se však brzy změní, do roku 2025 by se číslo mohlo zvýšit až na 25 %.

Roboty se proto naučí nové úkony, zvýší se nejen spolupráce mezi různými typy robotů, ale bude přibývat také interakce robotů s lidmi na pracovišti. V souvislosti s tímto trendem představil FANUC převratnou novinku. Robota, který je schopen spolupracovat s lidmi bez jakýchkoliv mechanických zábran. To zvyšuje bezpečnost a přenáší spolupráci robotů s lidmi na zcela novou úroveň.

Klesají náklady na průmyslové roboty

Za zvyšování počtu robotů ve výrobě mohou mimo jiné také klesající náklady na jejich implementaci. Například náklady na pořízení a provoz pokročilého svářecího robotu klesly o 27 %, momentálně vyjde na 3,3 miliony korun.
V dalších deseti letech by se navíc podle odhadu BCG měly náklady na tento typ robotu snížit až na 2,5 milionů korun. Spolu se zlepšováním výkonu průmyslových robotů se urychluje čas pro jejich implementaci a roboty tak budou znamenat vyšší efektivitu v mnoha průmyslových odvětvích.

 

Jaké druhy robotů využíváte ve vaší výrobě?