Robopes není jen hračka pro děti. V dnešní době mají roboty ve tvaru zvířete mnohem širší využití. Inteligentní robotický pes může sloužit například jako hledač bomb nebo záchranář. Podívejte se na videa robopsů, ze kterých vám bude přecházet zrak!

 

Robotický pes Spot od společnosti Boston Dynamics si umí poradit i s tím, když do něj někdo kopne.
Zdroj: www.bostondynamics.com

1. První robotický pes jako hračka

První veřejnosti dostupný robotický pes sloužil jako hračka pro děti. Japonský robopes Aibo od společnosti Sony má své vlastní nálady, můžete jej podle přiloženého manuálu vychovat a umí reagovat na podněty z okolí.

V době jeho vzniku se stal naprostou senzací. Přestože byl robotický pes Aibo trochu dražší, jeho cena se pohybovala v hodnotě dvou horských kol, spousta lidí si ho koupila. Nejen pro děti, ale mnohdy také pro sebe. Firma později vyvinula řadu dalších modelů, na videu můžete vidět robota Aibo třetí generace. Robotičtí psi se stali v Japonsku tak oblíbení, že jim jejich páníčci pořádají dokonce pohřby.

2. Robotické štěně Teksta umí tancovat

Aibo byl prvním robotickým psem pro děti na trhu. Brzy však na Sony navázala celá řada firem a vnikaly další hračky. Například robotický pes Teksta je napodobeninou štěněte, které je velice hravé a neuvěřitelně šikovné. Umí reagovat na zvuky, pohyb a gesta. Robotické štěně Teksta umí nejen štěkat, ale i tancovat a dělat kotrmelce. Vyrábí se v modré a růžové barvě, pro kluky a holky.

3. Robopes Wrex pochází ze smetiště

Dalším milým robotickým psem pro děti je robopes Wrex, který byl sestavený z vyřazených mechanických a elektronických součástek ze smetiště. Na první pohled vypadá se zářivýma modrýma očima až trochu děsivě, svůj původ zkrátka nezapře. Přesto si jej děti oblíbily pro jeho zvláštní roztomilost a schopnosti. Umí běhat, hrát si a poslouchá povely jako skutečný pes z masa a kostí.

4. Robopes pro dospělé zvládne téměř vše

Od hraček se posuňme dále, ke skutečně užitečným robotickým psům, kteří dokážou lidem pomáhat v některých činnostech. Jedním z nich je například robotický pes Spot od společnosti Boston Dynamics. Tento robůtek váží více než 70 kilo a je vhodný jak pro venkovní, tak pro vnitřní využití. Jeho speciální senzory mu umožňují pohyb na nerovném terénu.

Spota zkrátka jen tak něco (nebo někdo) nerozhází!
Zdroj: www.bostondynamics.com

 

Robot Spot si umí poradit i s tím, když do něj někdo kopne. Nezbrzdí jej schody ani kopec.

5. Pes záchranář zachraňuje lidské životy

Robotický pes Spot dokáže dokonce zachraňovat lidské životy. Může být využíván v podmínkách, které jsou pro člověka nebezpečné, stejně jako další roboty, které nahrazují lidi například při práci ve vulkánech nebo v chemičkách. Pes záchranář bývá nasazován po přírodních katastrofách, kdy hledá přeživší. Přestože nemusí být schopen člověka sám vyzvednout, může mu přinést jídlo nebo pití.

6. Hledání bomby bez ohrožení životů

Díky speciálním senzorům, nahrazujícím čich robota, je robopes schopen hledat bomby. Právě tato činnost je pro lidi nebo živé psy velice nebezpečná.

7. Policejní pes zastaví zločince

Zatímco běžný pes kouše, robopes umí mnohem zajímavější věci. Za pomocí omračující zbraně nebo slzného plynu zastaví všechny zločince, kteří by chtěli uniknout zákonu. Přitom je neohrozí na životě.

8. Pomoc nevidomým a neslyšícím

Kromě pomoci při nebezpečných činnostech může inteligentní robotický pes zvládat také pomoc nevidomým nebo neslyšícím. K podobným účelům zatím nebyl využit, ale jeho programování by určitě trvalo kratší dobu, než vycvičení běžného vodicího psa.

9. Může pomoci také rančerům?

Robopes by teoreticky mohl díky jeho možnosti běhat v terénu a do kopce ulehčit také chovatelům dobytka. Jako ovčácký pes by nepotřeboval přímé fyzické povely, ale mohli by jej ovládat například z tabletu v pohodlí domova. Otázkou je, zdali by podobné stvoření dobytek příliš neplašilo.

10. Pozor, robotický pes!

Stejně jako policejní pes, robopes by mohl fungovat také jako hlídač u domu nebo jiného objektu. Představte si jen fotografii na brance spolu s textem „Tady hlídám já“. Možná by hrozilo, že se návštěv zbavíte nadobro.

11. Robotický pes vojákem

Trochu větší robotický pes, nebo chcete-li mula, byl představen veliteli námořních sil spojených států, generálu Jamesi Amosovi a řediteli DARPA Arati Prabhakarovi. Robot by měl zvládat spoustu užitečných činností pro námořnictvo, armádu, námořní pěchotu, letectvo i pobřežní stráž. Může být naložen velkým nákladem a navíc se stane očima vojáků v nebezpečných situacích, kdy půjde vždy v první řadě.

12. Není to pes, ale gepard

Robota v podobě zvířete představil také Technologický institut v Massachusetts (MIT). Výzkumníci se zaměřili na čtyřnohá zvířata a snažili se pochopit, jak běhají v přírodě a v terénu. Nevytvořili robotického psa, ale inspirovali se nejrychlejším zvířetem na světě, tedy gepardem. Rádi by dosáhli toho, aby jejich robot běhal tak rychle, jako skutečný gepard.

Robot při prvních pokusech sprintoval až 16 km v hodině a skákal do výšky přes 30 centimetrů. Vědci jsou přesvědčeni, že a je schopen dosáhnout rychlosti až 48 kilometrů v hodině.

13. Chlupáč na konec

Na závěr si nemůžeme odpustit alespoň jednoho dětského „robůtka“, u něhož tvůrci nezapomněli na srst.

Ač se pejsek nezdá, umí si lehnout, dává pac a reaguje dokonce také na lidský dotek. Navíc štěká a kňučí jako skutečný pes. No kdo by ho nechtěl?