Společnost MEGATECH Industries je s 960 zaměstnanci momentálně největším výrobcem plastových součástek pro automobilový průmysl v České republice. Není to přitom tak dávno, co se potýkala přímo s bytostními problémy. Kromě kvalitní práce celého týmu odborníků jí pomáhá k vyšší efektivitě výroby také automatizace.

 

Roboty FANUC ve společnosti MEGATECH Industries v Jablonci přispívají k lepší stabilitě výroby.
Zdroj: FANUC Czech

Česká pobočka společnosti MEGATECH Industries, působící také v zemích, jako je Španělsko, Portugalsko, Brazílie nebo Rumunsko, byla ještě před rokem a půl téměř uzavřena. Chyběl jí dostatek zakázek. Společnost proto přistoupila k zásadnímu kroku. Vyměnila vedení pobočky a noví zástupci se rozhodli okamžitě jednat. Dali dohromady tým kvalifikovaných pracovníků a za krátkou dobu se jim podařilo odrazit se ode dna.

Kromě kvalitní práce celého týmu momentálně přispívá k vyšší efektivitě procesů také automatizace výroby. „K lepším výsledkům nám pomáhá hlavně snaha neustále se zlepšovat. Ať už se jedná o školení našich pracovníků nebo o automatizaci výroby,“ vysvětluje důvody zlepšení vedoucí výroby Petr Růžička.

Automatizace výroby přispěla k její stabilitě

Ve výrobě MEGATECH Industries Jablonec působí v současné době dva typy robotů. Jedná se o roboty FANUC R-2000iB/100P a M-710iC/70T. „Celkově máme momentálně čtyři manipulátory, které slouží k vyjmutí a odložení vstřikovacích nástrojů,“ popisuje vybavení výrobního závodu Petr Růžička. Ve firmě pracuje již tři roky a má proto skvělý přehled o využívaných technologiích.

Jelikož má automatizace právě v automobilovém průmyslu největší podíl, ani výrobce exteriérových a interiérových dílů do automobilů se bez robotů neobejde. Automatizace přispívá ke zlepšení efektivity výroby i k její lepší stabilitě. V MEGATECH Industries Jablonec momentálně pracují momentálně roboty především na výrobě dílů do automobilů Golf 7 nebo Škoda Rapid.

Roboty FANUC při výrobě dílů do automobilů v pobočce MEGATECH Industries v Jablonci nad Nisou.
Zdroj: FANUC Czech

MEGATECH Industries vyvíjí nové technologie a aplikace

Společnost MEGATECH Industries vyvíjí pro každého klienta nové technologie a aplikace, upravené přímo na míru jeho potřebám. Vývoj nových technologií probíhá ve Španělsku, následně se aplikují do jednotlivých výrobních závodů, kde mají být využívány.

„Od španělských kolegů vždy dostaneme celkový projekt, který ve spolupráci s nimi odvzorujeme a rozjedeme. Nezbytnou součástí implementace do výroby je také bezpečnostní školení pro konkrétní technologie,“ popisuje proces vedoucí výroby. Kvalitní bezpečnostní opatření jsou na pracovišti s roboty a manipulátory vždy na prvním místě.

V roce 2015 se bude výroba v Jablonci rozšiřovat o nový projekt. Jedná se o výrobu dílů do luxusního automobilu Porscho Boxer. Spolu s dalšími projekty, které budou implementovány v následujících letech, očekává společnost také příchod nových technologií, jako kašírování, trojkomponentní vstřikování nebo vstřikování s dusíkem.