Známým medovníkovým dortům Marlenka pomáhá při expanzi do světa nejedna automatizovaná výrobní linka. Jak probíhalo nasazení obalové techniky a paletizačního robota, odhalila konference Obalko 2015.
Konference Obalko, která se konala 22. října v hotelu Aquapalace v pražských Čestlicích, představila nejnovější obalovou techniku a věnovala se také trendům v potravinářství, kterými jsou stroje na balení zboží a paletizace pomocí průmyslových robotů.
Automatizované linky vyrobí za hodinu tolik, co ruční výroba za den
Společná případová studie společností Viking Mašek a FANUC Czech na kongresu Obalko se věnovala paletizačnímu centru a balení výrobků z automatizované výrobní linky firmy Miko, která vyrábí medovník Marlenka.
Ruční výroba zde skončila v dubnu roku 2009, kdy byla ve frýdecké průmyslové zóně dostavěna nová, moderní výrobní hala s unikátní výrobní linkou o délce 80 m. Za jednu hodinu se zde vyrobí 1000 dortů.
Průmyslové roboty posílají Marlenku do 35 zemí světa
„V továrně firmy Marlenka jsou čtyři vstupní místa linek, to znamená čtyři různé druhy balení do kartonů, které se pak pro přepravu sdílejí v paletizačním centru. Balící stroje jsme dodali na všechna tato čtyři pracoviště,“ prozradil Jiří Vogel, ředitel divize kartonovacích strojů ze společnosti Viking Mašek.
V paletizačním centru však bylo nutné zavést identifikaci různých druhů těchto kartónů pro následnou přepravu zboží na palety.
Výrobce balících strojů Viking Mašek společně s FANUC Czech zajistil identifikaci kartónů pomocí tzv. odměřovacích snímačů pro zaznamenání výškových a šířkových rozměrů kartónů instalovaných na konec linky.
Díky nim začalo na paletizačních linkách docházet k rozdělování výrobků a jejich přípravě pro automatický paletizační systém s paletizačními roboty. Konkrétně zde tuto těžkou práci provádí robot FANUC M-410iC, přes jehož paže se dorty Marlenka dostávají do 35 zemí světa.
„Samotná robotická paletizace následně probíhá tak, že paletizátor nabere vrstvu výrobků z podložkovače a ukládá na ni další vrstvy, které pomocí čelisti zarovná a uloží,“ pokračoval Vogel.
Věděli jste, že…
- Stabilitu zboží na paletách při jeho dopravní přepravě nejvíce ovlivňuje právě obal produktů. Na konferenci Obalko to uvedla Renáta Dobešová ze společnosti Ekobal.
- Velmi při tom záleží na pevnosti primárního obalu, typu a síle fólie použité na obal palety, kvalitě obalu skupiny, kvalitě proložek, ale například i na skladbě zboží na paletě či způsobu aplikace finálního obalu palety.
- Nejčastějším fixačním materiálem je podle Dobešové z Ekobalu stretch fólie, protože je nejlevnější a zároveň velmi pevná a flexibilní.
Přednášku s názvem Využití průmyslových robotů pro manipulaci s výrobky a paletizace zakončil obchodní ředitel divize Robotics ze společnosti FANUC Czech, Jiří Bažata, videoukázkami spolupráce tří průmyslových robotů v paletizačním centru. Typicky žluté roboty prováděly paletizaci s automatickou výměnou palet, po které přišlo na řadu balení kartónů ovinovacím strojem.
Na závěr přišla na řadu ještě videoukázka etiketování zboží nejmenším robotem tohoto japonského výrobce. Tím je univerzální inteligentní robot LR Mate 200iD, který bývá používán nejen v potravinářském průmyslu k balení zboží, ale také například k zakládání a vyjímání ze strojů, pro řezání, broušení a další aplikace.
Přes 500 milionů investic do automatizace
Společnost Miko do automatizace výroby investovala v posledních 6 letech již podruhé. Po zahájení provozu v nové výrobní hale v roce 2009 byla přistavěna v roce 2014 další dvoupatrová výrobní hala.
Investice do výstavby výrobní haly a výrobních technologií přesáhly v tomto období přes 550 mil. Kč a výrazně přispěly k rozšíření sortimentu o další medové výrobky podle staroarménských rodinných receptur.