Se skládáním výrobků na přepravní palety se potýká mnoho firem. Na tuto těžkou práci si „najímají“ paletizační roboty. Jak automatická paletizace funguje?

 

FOTO: Robot Fanuc M-410iB/300

Robot FANUC z řady M-410 je speciálně navržen pro paletizaci široké škály výrobků.
Foto: Fanuc.cz

1. První paletizační robot

První paletizační robot se „narodil“ v roce 1982. Na konci ramene měl upevněnou speciální úchopnou hlavici, kterou byl schopen uchopit výrobek z paletizační linky či klasického továrního pásu a umístit ho na paletu. Díky automatické paletizaci došlo ke zvýšení kapacity průmyslové výroby a vyřešení problémů s následnou rychlou přepravou. Započala éra, kdy se výrobci paletizačních robotů začali předhánět v tom, které z jejich „miminek“ bude výkonnější. Jedním ze světových lídrů na trhu průmyslové robotiky a automatizace se stala japonská společnost FANUC, která má dnes po celém světě instalovaných více jak 250 000 robotů.

Co je paletizace?

  • Pojem paletizace je metoda přepravy a ukládání zboží na přepravní palety.
  • Paletizaci v minulosti prováděli lidé – boxy a pytle na přepravní palety umisťovali ručně.
  • Ruční paletizace byla pro pracovníky firem značně nepříjemná. Skládání krabic a pytlů na palety bylo fyzicky a časově náročné.
  • S příchodem paletizačních robotů se celý proces paletizace včetně následné přepravy a logistiky zboží velice zrychlil, a průmysl se tak posunul o velký kus dál.

2. Rozpoznají různou velikost boxů

Paletizační roboty byly v minulosti nastaveny na práci s minimem konkrétních velikostí boxů. Dnes jsou již naprogramovány tak, že na paletizačních linkách dokážou rozpoznat několik desítek velikostí krabic, které na palety naskládají do úhledných komínků. Roboty jsou přitom nastaveny tak, že využívají celé šířky palet.

3. Pracují s potravinami

Díky tomu, že paletizační roboty mají schopnost rozpoznat rozličnou velikost boxů, jsou také velmi využívány při skládání krabic s potravinami – právě ty totiž často mají různou velikost. Jakmile paletizační robot seskupí boxy do výšky, kterou jste mu přikázali, jeho řídicí systém podá hlášení, že je hotovo!

4. Vyzrají i na paletizační pytel

Paletizační roboty však neumí pracovat pouze s krabicemi. Například roboty FANUC z řady M-410 jsou speciálně navrženy pro paletizaci široké škály výrobků od různých boxů až po paletizační pytle, na které na rozdíl od boxů používá i vidlicovitou hlavici. Dosah těchto robotů je až 3,1 metru a jsou speciálně navrženy pro skládání palet do výšky až 2 metrů.

5. Umí manipulovat se sklem

Roboty FANUC z řady M-410 si dokáží hravě poradit i s různými druhy plochých stavebních desek. Poslat jim tak po paletizační lince můžete velké sádrokartonové desky, různé druhy obložení, překližky apod. Roboty je velmi citlivě uchopí a složí na připravené palety. Právě kvůli jejich preciznosti a citlivosti jsou paletizační roboty velmi využívány také ve sklárnách při paletizaci krabic s velice křehkými skleněnými výrobky.

6. Uchopí několik boxů najednou

Podle toho, jaký má paletizační robot rozměr úchopné hlavice, může být nastaven tak, aby z paletizačních linek odebíral i více krabic najednou. Tyto boxy k němu přitom většinou putují hned z několika paletizačních linek. Takový proces je z hlediska nákladů velmi efektivní a celou paletizaci ještě více zrychluje.

FOTO: Robot Fanuc M-700iC/50

Průmyslového robota Fanuc M-700iC/50 poznáte podle tenkého zápěstí, tuhého ramene a malých nároků na prostor.  Foto: FANUC.cz

7. Zvednou skoro 2 tuny

Životnost paletizačních robotů určují 3 hlavní faktory. Jednak je to hmotnost výrobků, které zvedá. Dále jejich tvar. A velkou roli samozřejmě hraje i pracovní vytížení robota. Roboty FANUC dokáží z paletizační linky přemisťovat produkty na palety od 6 kilogramů až do 1,7 tuny, se kterou si jako jediný dokáže poradit nejsilnější robot světa M-2000iA/1700L. Tomuto mistrovi těžké váhy tak nedělá problém zvednout a napolohovat ani celou automobilovou karosérii.

8. Budou pro vás pracovat až 20 let!

Cyklus umisťování výrobků na palety roboty FANUC díky systému iRVision pro snadnou lokalizaci výrobků vykonají až 30x za minutu (s optimalizovaným systémem i vícekrát)! V plném pracovním výkonu vydrží nejnovější roboty FANUC 80 000 až 100 0000 hodin. Můžete tak očekávat, že ve třísměrném provozu budou vašimi věrnými zaměstnanci 10 až 20 let. To už je slušná pracovní oddanost, a hlavně výkonnost, nemyslíte?

Milníky automatické paletizace

  • 1948 – Vyroben první mechanický paletizátor
  • 50. léta 20. století – Představeny specifické typy mechanických paletizátorů
  • 70. letech 20. století – Vyvinuta první paletizační linka
  • 1982 – Vyroben první paletizační robot