Robotické aplikace mají v automobilovém průmyslu významné zastoupení. První průmyslové roboty byly instalovány do automobilových továren už v roce 1960, od té doby prošly robotické systémy spoustou změn a inovací. Přinášíme vám 5 nejzajímavějších aplikací automobilového průmyslu, které si rozhodně zaslouží vaši pozornost!

 

Robot v automobilovém průmyslu
Lakovací robot FANUC

Robotická aplikace robotic Vision umožňuje robotu „vidět“

Roboty jsou v dnešní době velice flexibilní a přesné. Mezi největší inovace patří bezpochyby robotické rameno s takzvanýma „očima“. Jedná se o kameru s laserem, která je umístěna na paži robota. Ten díky ní získává výborný odhad a všechny díly, jako čelní sklo, dveřní panely nebo blatníky, nainstaluje s maximální přesností.

Robotická aplikace Robotic Vision dává robotu možnost přizpůsobit postup instalace ve výrobě tak, aby všechny části padly přesně na své místo. Díky tomu se minimalizuje například hluk, který při provozu automobilu způsobuje vítr.

Průmyslové roboty vzájemně spolupracují

Myslíte si, že průmyslový robot může pracovat pouze samostatně? Omyl! V automobilovém průmyslu se setkáváme také se situací, kdy manipulační roboty pracují přímo s roboty svářecími. Například v automobilové továrně Great Wall Motors umisťuje manipulační robot panel na správné místo a svářecí robot pak na něm pracuje. Robotické aplikace jsou schopny provést více než 4000 operací na karoserii za pouhých šestaosmdesát sekund bez toho, aby potřebovaly lidskou asistenci.

Robotické paže usnadňují práci s nadměrnými výrobky

Ke spoustě výrobních operací jsou v automobihttp://web.archive.org/web/20211016034156/https://www.factoryautomation.cz/5-robotickych-aplikaci-v-automobilovem-prumyslu/bezpecnost-prace-s-roboty-5-veci-ktere-bystlovém průmyslu využívány robotické paže. Například paže robota M-2000iA/1200 od FANUC má vynikající vertikální zdvih i horizontální dosah a umožňuje snadnou manipulaci s výrobky nadměrných rozměrů. Dokáže nahradit při výrobě běžné jeřáby a eliminuje nebezpečnou manuální práci.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4VJL-58Vnlk

 

Roboty zatím nezvládají celý pracovní postup od začátku až do konce. Montážní práce, jako je například instalace kol, stále provádějí lidé. V současné době však mají k dispozici robotické ruky, které mohou snížit zátěž. Člověk si nasadí takzvanou bionickou ruku na svou vlastní a je díky ní schopen pracovat přesněji i s poměrně vysokou zátěží. Robotická ruka má vlastní pohony simulovaných nervů i šlach a snižuje únavu ruky při opakovaném pohybu.

Robot dokáže podpořit produktivitu pracovníků

Roboty v automobilovém průmyslu i jinde nahrazují lidi v nepříjemných úkonech, které museli dříve dělat. Zastávají únavné a nebezpečné činnosti, díky čemuž se zvyšuje motivovanost pracovníků a s tím i jejich produktivita. Proto je spolupráce robotů s lidmi v různých činnostech včetně výroby automobilů vysoce efektivní.

Roboty zvládají i lakování karosérií

Průmyslové roboty provádějí kromě montáže automobilů vše od počáteční výroby součástek až po malování a lakování karosérií. Například lakovací robot FANUC zvládá malování a lakování karoserie, dílů, plastů, dřeva, oceli a nanáší také antikorozní řešení.

Lakování automobilů a jejich součástí je pro člověka obtížné, protože se často jedná o obrovské díly. Proces je navíc vysoce toxický a pro lidské zdraví nebezpečný. Robotům však nedělá nejmenší problém. Dokážou zaručit konzistentní výsledky, jsou například schopny aplikovat naprosto shodné množství barvy na obě strany automobilu.

Popsané robotické aplikace, využívané v automobilovém průmyslu, rozhodně nejsou jediné. Existuje také řada dalších robotických systémů, které zvyšují efektivitu a bezpečnost práce a zároveň snižují cenu a čas dodání.

 

Napadá vás další zařízení, které by stálo za zmínku? Napište nám do komentářů!