Vyznejte se v průmyslové robotice a automatizaci! Ve studiu vám mohou pomoci nejrůznější knihy o robotice jak v českém, tak v anglickém jazyce. Máme pro vás několik tipů na odborné publikace, ze kterých se můžete hodně naučit!

Knihy o robotice a automatizaci
Robot FANUC

Automatizace a automatizační technika 1, 2, 3, 4

Automatizace a automatizační technika

Kniha s názvem Automatizace a automatizační technika patří mezi nejoblíbenější knihy o robotice. Vznikla proto, že v České republice nebyl skutečně kvalitní učební text, který by mohli využívat žáci středních a vyšších odborných škol. Kniha o robotice a automatizaci byla napsána pedagogy, kteří mají dlouholeté zkušenosti jak s automatizační technikou, tak s učebními postupy. Všechny díly knihy o robotech by měly studentům především objasnit účel automatizace a její využití v současném světě.

 

Názvy jednotlivých svazků:

  • Systémové pojetí automatizace
  • Automatické řízení
  • Prostředky automatizační techniky
  • Automatické systémy

Mobilní roboty – pohony, senzory, řízení

Mobilní roboty
Pohony, senzory, řízení

Další česká kniha o robotech se zaměřuje na mobilní robotiku. Její autor Petr Novák se snaží sdělit důležité informace o návrhu, sestavení i oživení mobilního robotu. Zaměřuje se jak na základní dovednosti, jako je sledování čáry, tak na autonomní chování robota.

Kniha se obsahem trochu podobá populárnímu anglickému dílu Mobile Robots – Inspiration to Implementation od autorů Jonese, Flynna a Seigera. Snaží se obsáhnout široké spektrum témat, nechybí například informace o motorech a jejich řízení, ale ani o různých variantách průmyslových PC a jejich napájení.

 

Robotika – Technické prostriedky pre automatizované pracoviská

Pokud si nevyberete mezi českými tituly, můžete nahlédnout například k našim sousedům. Slovenská publikace Robotika – Technické prostriedky pre automatizované pracoviská od Juraje Smrčka patří mezi odborné studijní materiály, vydávané na Strojnické fakultě Technické univerzity v Košicích.

Zaobírá se především metodikou a postupy při nasazování servisních robotů do obslužných, nevýrobních i výrobních procesů. Kniha o robotice je vhodná jak pro studenty, tak doktorandy technických univerzit a patří mezi první tituly tohoto druhu na slovenském trhu.

Anglická publikace – Intelligent Robotic Planning Systems

Pokud vám nevadí číst v anglickém jazyce, můžete sáhnout také po knize Intelligent Robotics Planning Systems, která se zaměřuje na problematiku plánování v souvislosti s roboty. Kniha o robotech obsahuje nejnovější výsledky plánování mobilních robotů, vícenásobné plánování robota, plán jeho obnovy nebo plánování v nejistém prostředí. Jedná se o první knihu na trhu, která poskytuje teoretický základ pro plánování metod a jejich aplikací. Daří se jí překlenout propast mezi počítačovými vědci a aplikačními inženýry.

Industrial robotic handbook – přehledná kniha o robotice

Kniha Industrial Robotics Handbook od Daniela Hunta přináší zajímavý vhled do hardwaru, funkcí a budoucnosti industriálních robotů. Oblíbili si ji jak profesionální inženýři, tak zájemci o robotiku z řad širší veřejnosti. Kniha o robotice se zabývá programováním a integrací systémů i bezpečnostními riziky a řadou dalších témat.

Robot Builder’s Bonanza – čtvrtá edice naučí robota chodit

Robot Builder´s Bonanza
Obal knihy o robech

Spisovatel Gordon McComb napsal jednu z nejprodávanějších knih o robotice. Nejen, že nabízí komplexní informace o tom, jak navrhnout, zkonstruovat a používat malé roboty. Čtenáři se navíc skvěle pobaví, protože kniha o robotech je velice čtivá a zajímavá.

Publikace, plná bohatých ilustrací, naučí čtenáře vše potřebné k tomu, aby si mohli postavit skutečně sofistikované roboty, které lze programovat z vlastního počítače. Čtvrté vydání knihy zahrnuje informace o tom, jak dát stroji mozek, naučit ho chodit, mluvit a poslouchat příkazy.

 

Discover the Science and Technology of the Future with 20 Projects

Kniha o robotice, která pomáhá čtenářům objevit vědu a technologii budoucnosti. Autoři Kathy Ceceri a Sam Carbaugh nabízí rovněž návod, jak si krok za krokem postavit model robota. Čtenáři si mohou podle knihy sestavit robota z recyklovaných hraček a běžných materiálů, které mají doma. Přečtěte si například o tom, jak vytvořit robotické ruce, snímače, roboty na solární energii a řadu dalších robotických zařízení.

Robotics: Theory and Industrial Applications

Robotics: Theory and industrial aplication
Obal 2. edice

Larry Ross popisuje ve druhé edici své publikace robotické principy, systémy a aplikace velice jednoduchým způsobem. Ve čtyřech hlavních

kapitolách se

můžete dozvědět vše potřebné například o různých stupních volnosti, programování, plánování implementace a údržbě systémů. Kniha je vhodná pro studenty i další zájemce o robotiku z řad širší veřejnosti.

Springer Handbook of Robotics – Informace z různých oborů

Praktická kniha o robotice od Bruno Siciliana a Oussamy Khatiba se zabývá rostoucími výzvami, které přináší rozvíjející se robotika. Roboty se stále více dotýkají lidí a jejich životů. Handbook of Robotics zkoumá sociální i etické důsledky stálého zdokonalování robotů. Do příručky přispívali nejen specialisté na robotiku, ale také odborníci z příbuzných oborů, jako je biomechanika, neurověda, virtuální simulace, animace, chirurgie a řada dalších. Kniha o robotice proto přináší zajímavé a ověřené poznatky z různých oblastí.

Při studiu robotiky lze vycházet také z nejrůznějších odborných publikací českých i zahraničních univerzit. Pokud vás knihy o robotech opravdu baví a chcete se jim věnovat i při odpočinku, přečtěte si také nejlepší knihy o robotech z oblasti sci-fi!

 

Vybrali jste si tu pravou knihu, nebo můžete doporučit jinou zajímavou publikaci?