Jsou průmyslové roboty vhodné jen pro velké série? Je jejich realizace obtížná a nákladná? Mezi lidmi stále kolují nejrůznější mýty o průmyslových robotech. Díky současnému stavu techniky je přitom využití robotů mnohem snazší a flexibilnější, než tomu bylo dříve. Přečtěte si 5 největších mýtů, které už rozhodně neplatí!

 

5 mýtů o průmyslových robotech
Svařovací robot FANUC

Fikce č. 1.: Programování robota je zdlouhavé a studium robotiky složité

…fakt

Ve skutečnosti nezabere programování robota tolik času, jak si mnozí lidé myslí. Každý průmyslový robot má řídicí panel, který proces značně urychluje a usnadňuje.

V České republice je možné studovat programování robotů na řadě středních i vysokých škol. Studium robotiky sice není nejjednodušší obor, jeho absolventi však mají vyhlídky na dobře placené povolání. Přečtěte si také článek o možnostech studia robotiky na středních školách v Česku.

Fikce č. 2.: Svařovací roboty jsou méně zručné, než kvalifikovaní svářeči

…fakt

Průmyslová automatizace získává na popularitě hlavně díky tomu, že roboty mají oproti lidem spoustu výhod. Jednou z nich je právě jejich přesnost a zručnost, proto jsou také využívány například v chirurgii, kde mohou zachraňovat lidské životy.

Svou zručnost uplatňují průmyslové robotické systémy také právě při svařování. Jsou schopny svařovat výrobky s vysokou kvalitou a ve větší kvantitě než člověk, protože mohou pracovat téměř nepřetržitě. Na videu vidíte svařovacího robota ARC Mate 120iC od FANUC v akci.

Fikce č. 3.: Provoz robota se vyplatí pouze ve velkých sériích

…fakt

Roboty a manipulátory jsou vhodné jak pro velkovýroby, tak také pro výrobu v malých sériích. K tomu jsou určeny některé typy robotů, jež mají k dispozici multifunkční upínací rámy. Rámy je možné měnit za pochodu robota nebo pouze s minimálními prostoji. K zadání správného programu při výměně rámu potřebuje průmyslový robot asistenci operátora.

Fikce č. 4.: Průmyslové roboty jsou příliš drahé

…fakt

K automatizaci výroby není vždy nutné pořízení příliš drahého robota. Existují průmyslové roboty, které nestojí spoustu peněz, a přesto jsou velice schopné. Provoz průmyslových robotů je i přes určitou počáteční investici výhodný, protože náklady se rychle vrátí na ostatních úsporách. Automatizovaná pracoviště, kde lidé spolupracují s roboty, patří k nejefektivnějším.

Fikce č. 5.: Robot umí sám pracovat jen na jednom úkolu s jedním nástrojem

…fakt

Průmyslové roboty si rozhodně není nutné představovat jako stroje, které jsou schopné provádět pouze jednu činnost s jediným nástrojem. Roboty a manipulátory mohou naopak měnit i několik nástrojů podle toho, co momentálně dělají. Zvládají více nezávislých úkonů po sobě zcela bez obsluhy.

 

To neznamená, že by moderní průmyslový robot mohl pracovat zcela bez lidského faktoru, ale nepotřebuje ke své každodenní práci vysoce specializovanou obsluhu. Instalace robota probíhá stiskem tlačítka na ovládacím panelu. Řídicí pracovník pak provádí poměrně jednoduché úkony, jako je umístění a odebírání dokončených výrobků nebo zadávání konkrétních programů.

 

Znáte nějaké další mýty o průmyslových robotech, které už neplatí?