Když se řekne robot, na mysl nám většinou vytane robotický android s umělou inteligencí, ne nepodobný člověku (pěkně děkujeme, pane Čapku). V dnešní době nás však automatizované roboty obklopují, aniž bychom si to pořádně uvědomovali a velká část z nich se schovává za zdmi továren, skladišť, ale také v mnoha ústavech. Podívejte se na výběr těch nejlepších průmyslových robotů při své každodenní rutině. Tehdy pochopíte, proč jsou pro člověka roboty tolik důležité.

 

Robot FANUC M-2000iA/900L

1. A přece se točí

V první hlavní roli se představuje robot jménem FANUC M-3iA, který v ukázce provádí montáž cirkulačního ventilátoru, konkrétně jeho vrtulí. K nalezení součástek slouží robotu kamera iRVision, díky níž je užívaná metoda montáže o 40 % rychlejší, než u ostatních montážních procesů.

Autor: FANUC America

2. Souhra na výrobním pásu

V první fázi vidíme siláka jménem FANUC M-2000iA/900L, který si z přepravního pásu přebere automobilovou karosérii, jež poté umístí na piedestal, kde její podvozek vybaví roboty s označením FANUC M-2000iA/900L ochranou nátěrovou vrstvou. Po manuální kontrole výkonu je karosérie opět vrácena na přepravní výrobní pás. Tento způsob robotické spolupráce šetří až 60 % místa na výrobním pásu.

Autor: FANUC America

3. Když je potřeba síla

Člověk může posilovat sebevíce, ale ani to mu nepomůže, aby se vyrovnal síle a využití robotu s označením M-2000iA/1200. Robot je doplněn o už jednou zmiňovanou kameru iRVision, která mu umožňuje rekognoskovat okolí a zároveň je vybaven ramenem, které si hravě poradí s předmětem, vážícím až 1.350 kg. Manipulace s těžkými břemeny pro něj tak není problém a poradí si s takovými oříšky, jako jsou karosérie traktorů, nákladních vozů, nebo v tomto případě nápravy vlakové soupravy.

Autor: FANUC America

4. Blyštivé jako zrcadlo

Pokoušeli jste se někdy vyčistit disky kol u vašeho vymazleného automobilu? Pokud ano, dáte nám za pravdu, že to není žádná hračka, zvláště pokud chcete, aby se leskly, jako zrcadlo. Pro robota s označením R-2000iB/210F není čištění disků žádný problém a kdyby mohl, klidně by si u toho pobrukoval a tu a tam i zatancoval… Alespoň někde mají konstruktéři robotů ještě nedostatky.

Autor: FANUC America

5. Co si dáte k pití?

Že roboty nevykonávají jen tvrdou a náročnou práci, ale dokáží zastat běžné úkony každodenního života, dokazuje robotický číšník z Mezinárodní robotické exhibice z roku 2011, konané v Tchaj-wanu. Druhý robotický fešák, se představil na Automati-conu v roce 2010 a liší se především tím, že místo čaje a kávy servíruje pivo. Aleluja!

Autor: FANUC America

6. Značka: Přesně a rychle

Někteří ze zákazníků nevyžadují mamutí sílu, ale dbají více na přesnosti. Takové parametry práce nabízí robot FANUC M-1iA Robot, který v přiložené ukázce bezchybně kompletuje tzv. knoflíkové baterie a nutno říci, že tak činí rychlostí blesku.

Autor: FANUC America

7. Hrášek do ošatky, popel do džberu

Pamatujete na Popelku a její zoufalé třídění luštěnin na popud zlé macechy? Robot FANUC M-1iA dostal podobný úkol (jen namísto luštěnin využívá pilulek) a poradil si s ním náramně. Kamera iRVision umožňuje robotu rozeznávat barvy a podle nich pak roztřídit pilulky do přidělených nádob. Jeho velikost navíc umožňuje operování na malém prostoru a jeho konstrukce umožňuje manipulaci i s těmi nejkřehčími materiály. Děkuji, holoubkové!

Autor: FANUC America

8. Koordinace je nad zlato

Dva jsou lepší než jeden je pravda odvěká, ale jen pokud dokáží spolupracovat. Koordinovaný pohyb robotů FANUC M-10iA a FANUC ARC Mate 120iC/10L je ukázkovým příkladem propracované a fungující souhry. Zatímco první jmenovaný má na starost rotaci balónu, druhý zmíněný obkresluje skleněnou kuličkou černé vlisované čáry. I po zastavení a opětovném spuštění činnosti pokračují roboty od stejného místa, kde skončily.

Autor: FANUC America

9. Víčkem na sever, dnem na jih

Roboty umí častokrát překvapit a není troufalé tvrdit, že toto je právě ten případ. Robot s označením FANUC M-20iA vykládá přepravku s prázdnými nádobami, které v ní leží bez ladu a skladu a následně je naprosto precizně rovná na běžící pás. Pak, že to robotům nemyslí.

Autor: FANUC America

10. Komfort jako priorita

Když vaši zákazníci přejí změřit komfortnost a pohodlí a určitého produktu, mají možnost vyzkoušet produkt na vlastní kůži. Co když jsou ale pro potřeby prezentace nutností tvrdá data? Tehdy přichází na řadu robot FANUC R-1000iA/100F se softwarem od RCO Technologies, který vám řekne naprosto přesně, jak moc komfortní váš produkt je. Bonusem je také možnost zjištění průměrné živnosti produktu.