Znáte dobře robotické firmy a jejich roboty? Představujeme vám 5 nejvíce inovativních firem v robotice!

 

5 inovativních robotických firem
Ilustrační foto

iRobot

Svoje místo si společnost iRobot zasloužila především svou snahou zvýšit množství času, který stráví lékař s pacienty tváří v tvář, a přitom

iRobot logo. (PRNewsFoto/iRobot Corp.)

Logo společnosti iRobot

šetřit jejich čas. Společnost, která bylo doposud známa především díky chytrým robotickým vysavačům, vtrhla koncem roku 2012 na medicínský trh s novinkou RP-VITA.

Pohyblivého komunikačního robota už některé nemocnice uvedly do praxe Robot, kterého lze ovládat na dálku prostřednictvím tabletu, se pomocí senzorů dokáže pohybovat po nemocničním pokoji a díky systému kamer a displejů umožňuje komunikaci lékaře s pacientem face-to-face. Aniž by se lékař vzdálil se svého domova, může současně i konzultovat stav pacienta například s ošetřujícími lékaři nebo dalšími odborníky. Společnost iRobot tak svou působnost rozšířila z domovů a bitevních polí i do oblasti zdravotnictví.

Recon Robotics

Recon Robotics dopomohla k zařazení do seznamu celá armáda špionážních robotů na jedno použití. V roce 2012 francouzská komanda

Logo společnosti Recon Robotics

vypustila robota Recon Scout XT do ozbrojeného patu s několikanásobným vrahem. Nenápadný půlkilový robůtek ve tvaru činky potvrdil, kde se podezřelý nachází, a bez dalších ztrát ho zabil. Od té doby Recon Robotics odprodala dalších 1000 robotů americké armádě. Současně představila novou generaci jednoduchých robotických zvědů, Throwbot XT. Tento typ dokáže navíc přenášet zvuky, stejně jako infračervené video.

Google

Google si svou pozici vysloužil za to, že dostal robotická auta do Las Vegas. Když v

Logo společnosti Google

roce 2010 Google oznámil, že tajná flotila několika robotických vozů značky Toyota Prius urazila přes tisíc kilometrů přímo před očima nic netušících lidí, svět byl v šoku. V posledních letech ovšem jednička v internetovém vyhledávání v tahu na branku nepolevila: auta, která nepotřebují řidiče, už po světě urazila stovky tisíc kilometrů a jejich provoz na svých silnicích už povolily státy Nevada, Florida, Kalifornie a Michigan a v současné době se o jejich povolení uvažuje i v Texasu.

SpaceX

Další místo v seznamu patří společnosti SpaceX za to, že dostala svou robotickou

Logo společnosti Spacex

posádku na vesmírnou stanici a zpět. SpaceX změnila historii, když její kabina Dragon úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice. Položila tak milník pro rozkvétající komerční vesmírný průmysl. Méně už se hovořilo o jejím úspěchu v robotice. Dragon je totiž plně autonomní zařízení a firma má v plánu provozovat jej převážně v autopilotním režimu. A to i v případě, že by v budoucnu na stanici a zpět přepravovala lidské pasažéry.

Fanuc

Mezi nejvíce inovativními firmami nesmí chybět japonská společnost Fanuc, která v čele podobného seznamu v posledních letech opakovaně

Logo společnosti FANUC

figurovala v prestižním magazínu Forbes. Fanuc je světovou jedničkou v průmyslové automatizaci a robotice. Každý měsíc firma dokáže vyrobit 5 tisíc průmyslových robotů, 30 tisíc CNC řídících systémů a další tisíce CNC strojů. Pod jejími křídly letos vznikla v USA i specializovaná škola věnovaná problematice CNC.