Opakovatelnost, na kterou se můžete spolehnout. Skvělá ochrana forem. Vysoce přesné vstřikování. Nepřekonatelně nízká spotřeba energie. Všechno mají plně elektrické stroje na vstřikování plastů. Stroje, které nám usnadňují práci. Přesto jsou pro velkou část populace jednou velkou neznámou. Pojďme se na ně podívat trochu zblízka. Představíme si jednotlivé typy strojů na vstřikování plastů, od nejprimitivnějších až po ty nejmodernější. 

Historie vstřikování plastů sahá až do 19. století, kdy byl v Americe vyroben první vstřikovací stroj. Tehdy byl využíván na výrobu štětky na holení. Od té doby se mnoho změnilo a o tom jsme psali v článku o historii plastů. Stroje na vstřikování plastů získaly velmi široké využití. Jejich práce je nezastupitelná například v oblasti automobilového průmyslu, ale také v chemickém průmyslu, při výrobě hraček a ve strojírenském průmyslu. 

Většina strojů byla sestrojena jako hydraulická. Rozvoj řízení elektrických strojů v poslední době ale umožnil koncepční změnu, a tak se elektrické pohony využívají i v oboru zpracování plastů. Elektrické stroje se v odvětví vstřikování plastů staly nejlepší volbou. Jak vypadá vstřikování elektrické vstřikování plastů můžete vidět v přiloženém videu.

Hydraulické stroje na vstřikování plastů

Hydraulické stroje na vstřikování plastů hrály dlouho prim v oblasti zpracování plastů. Dnes jde však již o zastaralou metodu zpracování plastů, jelikož s postupem doby narazily na meze svých možností. Rychlostí, kvalitou provedení a konzistencí nemohou konkurovat strojům, které jsou vybavené novými technologiemi. Vývojáři se i tak snaží o jejich vylepšení, proto je jejich výhodou veliký záběr jejich využití a možnost dodatečného přidání dalších funkcí. 

Jaké jsou hlavní prvky hydraulických strojů na vstřikování plastů? Jsou vyráběny v různé velikosti, a tak je snadné je umístit na malém prostoru. Hydraulické stroje umožňují úpravu uzavírací síly na přesnou hodnotu v rozmezí 125 až 5000 kN. Reprodukovatelnost je zajištěna polohově regulovatelným šnekem, díky čemuž hydraulické stroje na vstřikování plastů stále konkurují i modernějším elektrickým strojům. 

Hybridní vstřikovací lisy

Elektrické pohony se v souvislosti se vstřikovacími lisy využívají dlouho. Až doposud tomu tak ale bylo ve spojení s hydraulickým pohonem. Hybridní typ stroje využívá servomotor pro pohon šneku prostřednictvím převodovky nebo ozubeného řemene. Pomocí pohonu se dávkuje materiál současně s pohyby stroje. To umožňuje plastifikovat dostatečné množství materiálu v krátkém čase. Elektrický pohon v případě hybridních strojů umožňuje úsporu energie. Hybridní stroje můžeme považovat za jakýsi mezistupeň mezi hydraulickými a plně elektrickými stroji na vstřikování plastů.

Elektrické stroje na vstřikování plastů

Trendem dnešní doby jsou plně elektrizované vstřikovací lisy. Veškeré funkce strojů jsou poháněny servomotory, nebo asynchronními motory s frekvenčními měřiči. Mezi špičku výrobců plně elektrizovaných strojů na vstřikování plastů patří firma FANUC, která se zaměřuje na plně automatizované vstřikování s maximální spolehlivostí. Jádro elektrických strojů na vstřikování plastů tvoří řídící systémy CNC. CNC řídící jednotka umožňuje strojům pohyb v několika osách, nebo se přizpůsobit potřebám požadovaného produktu. Detekce kolizí zabudovaná v CNC jednotce zase zabrání poškození stroje i jednotlivých výrobků.

Například stroje od japonského výrobce FANUC dokáží dodat produkt v naprosto stejné kvalitě i po 50 000 cyklech. S touto výkonností jsou stroje typu ROBOSHOT často využívané v automobilovém průmyslu, ale také při výrobě kontaktních čoček.   

Výhody elektrických strojů na vstřikování 

Elektrické stroje na vstřikování plastů mají doposud bezkonkurenční výhody oproti dalším typům strojů na vstřikování plastů. V rámci jejich vývoje se totiž podařilo zpřesnit celý proces vstřikování a aplikovat kvalitu soustružení a frézování do oblasti elektrického vstřikování. To je zajištěno díky zabudování nových technologií do elektrických strojů, které stroje ovládají před řídící jednotky. Výsledkem je zrychlení celého procesu, zvýšení přesnosti pohybů a zlepšení schopnosti vyrábět veliké množství dílů v konzistentní kvalitě.