Zapojení robota do výroby si nemusíte nutně představit jako obří svářecí linku v automobilce. Protože tisíc robotů, tisíc způsobů využití. Mechanické pomocníky dnes najdete i v odvětvích a činnostech, kde byste to možná úplně nečekali. V tomto článku si ukážeme několik příkladů z praxe, kdy robotizace pomohla zefektivnit procesy v méně i více tradičních směrech.
Obrábění mramoru
Mramor je oblíbená a proto i drahá hornina, která má celou škálu architektonických či designových využití. Ke špičce ve zpracování mramoru patří Itálie, odkud také pochází společnost O&G Raimondi. „Mramor vyžaduje speciální zacházení. Každý blok má tak jedinečné vlastnosti, že je dokáže rozpoznat pouze oko zkušeného pracovníka. Vložení byť jen trochu nesprávného parametru do programu stroje může rozbít celý blok a náklady pak nejsou rozhodně malé,“ říká Simone Raimondi z O&G Raimondi.
Společnost proto využívá stroje od firmy ABM Benelli Macchine, které fungují na základě řídicích systémů CNC z dílny FANUC. „Z našich mnohaletých zkušeností můžeme potvrdit, že ovládací prvky FANUC jsou nejspolehlivější na světě,“ chválí zástupci ABM Benelli Macchine. Špičkové materiály zkrátka vyžadují špičkové stroje.
Výroba hodinek
Ne nadarmo se označení „hodinářská práce“ vžilo jako synonymum pro ty nejdetailnější a nejpropracovanější úkony. Stejně precizní musí být při výrobě hodinek také stroje, které musí být v tomto případě připravené i na menší sériovost. Přesně takové stroje vyrábí společnost Emissa, z jejíž dílny pochází obráběcí centrum Atome, obsluhované robotem FANUC LR Mate 200iD.
„Naši zákazníci v odvětví výroby hodinek touží po vyšší flexibilitě, často v podobě automatizovaných strojů. Na základě našich standardních strojů jsme schopni stavět zakázková výrobní zařízení v mimořádně krátkých dodacích lhůtách,“ říká Massimo Schiavi, technický ředitel firmy Emissa. „Navíc nemusíme myslet na odstávky. Díky průměrné době mezi poruchami delší než 50 let je spolehlivost zařízení FANUC nedostižná.“
Stáčení vína
Známé španělské vinařství Freixenet se před více než čtvrtstoletím stalo průkopníkem ve svém oboru. Přišlo totiž, jak sami zástupci společnosti říkají, s bláznivým nápadem – automatizovat celý výrobní postup zahrnující stáčení do lahví, skladování, paletizaci a paketování s využitím průmyslových robotů. „Tam, kde jiní výrobci robotů viděli jenom překážky, spatřila firma FANUC příležitost a v našem projektu nás podpořila,“ vzpomíná Pere Gibert Guasch ze společnosti Freixenet.
Dnes Freixenet používá 36 robotů, které se každým rokem podílejí na výrobě 185 milionů lahví vína a cavy.
Výroba dortů
Robot pomáhající v pekárně s výzdobou dortů? I to je možné. Když se Manfred Suter, majitel pekárny Suteria, piplal ručně se svými výrobky celou noc, přemýšlel, jak celý proces urychlit a zefektivnit. Nakonec se mu podařilo s využitím robotického ramena z řady LR Mate vyvinout řešení, které ho konečně zbavilo obrovské dávky dřiny při výrobě nejen proslulého Solothurnského dortu.
„Dokážete-li zkombinovat tradiční řemeslné zpracování s využitím robotů a nadále vyrábět jedinečný výrobek, pak máte přesvědčivé důvody k automatizaci,“ pochvaluje si práci robotů majitel firmy Suteria. V jeho případě byl hlavním důvodem k automatizaci rostoucí objem výroby a nedostatek lidských zdrojů.
Broušení reproduktorových skříní
Zlaté robotí ručičky. S trochou nadsázky by to mohli říct ve společnosti Bowers & Wilkins, která se zabývá výrobou zvukové techniky. A jak by se dalo očekávat, produkce rozměrných reproduktorových skříní s sebou nese hromadu monotónní a těžké manuální práce. Ač se to nemusí zdát, v některých případech se vyšší část nákladů váže právě ke „schránce“ reproduktoru než k samotnému zvukovému aparátu.
Proto společnost FANUC dodala do B&W tři robotické buňky pro broušení skříní se senzorem síly. Aby byla úroveň produktivity co nejvyšší, je každá buňka vybavená dvoupolohovým otočným stolem. Ten robotu umožňuje pracovat na jedné straně, zatímco na druhé může obsluha převzít hotovou skříň a znovu vložit nový díl pro zpracování. Rychlost a spolehlivost robota výrazně snižuje čas zpracování ve srovnání s původním manuálním procesem.