Na přelomu ledna a února proběhla v Brně tradiční a dlouhodobě nejvýznamnější akce svého druhu s názvem Roboty 2019. Třídenní konference zaměřená na robotizaci přilákala naprostou elitu svého oboru. O dojmech a poznatcích z akce se s námi podělil Jiří Bažata, Deputy Sales Manager společnosti FANUC Czech.

Jak tedy celá událost v Brně probíhala, co bylo hlavním tématem a v čem tkví největší její přínos? „Jde o akci, kde se sejde většina hlavních hráčů v robotické oblasti na českém trhu. Stěžejním tématem konference byly z mého pohledy současné trendy v robotice. Nejvíce zmiňovanou oblastí pak byly kolaborativní roboty, což koresponduje i s obecným trendem a ukázalo se, že jde o odvětví, které opravdu zajímá i koncové zákazníky. Hojně zastoupeným tématem pak byly i kamerové systémy a průmyslový internet věcí.

Na konferenci rovněž zazněla zajímavá informace, že na současných 10 000 obyvatel připadá až 120 robotů, což jen dokazuje obrovský boom a jasný postup směrem vpřed co se oblasti robotiky týče. Proto jsou podobná setkání i dobrým způsobem, jak srovnat své portfolio služeb s ostatními a zjistit, v čem je dobré se dále rozvíjet. To ostatně potvrzuje i sám Jiří Bažata: „Konference je pro společnosti zajímavá a přínosná. Můžeme tak zjistit, co nabízí konkurence, jaké jsou trendy a zájmy odborné veřejnosti. Z prezentací je zřejmé, že hlavní trendy jsou podobné napříč dodavatelskými společnostmi  pokračující rozvoj kolaborativní robotiky, rozvoj kamerových systémů a nové využívání prvků umělé inteligence. Těší nás, že zmíněné stěžejní oblasti máme jako společnost FANUC produktově podchycené a nabízíme k nim široké portfolio služeb.

Své místo při prezentaci novinek měla v Brně i společnost FANUC. Ta představila hned několik svých produktů. „Měli jsme připravené demo s kolaborativním robotem CR-7iA/L a  kolaborativním chapadlem od firmy Schunk. Dále také demo aplikace, kde jsme prezentovali tři různé kamerové systémy – 2D, 3DL a 3DV systém pro vybírání sypaných dílů (tzv. bin-picking), pak jsme formou prezentace ukazovali náš systém FIELD, což je otevřená platforma pro sběr dat, prediktivní údržbu a průmyslový internet věcí.

Jak je tedy patrné, svět robotizace se den ode dne zdokonaluje a rozšiřuje, čemuž každoročně odpovídá i zájem o podobné akce i nabízené služby mezi zákazníky. To závěrem potvrzuje také Jiří Bažata: „V robotice je potenciál poslední dobou obrovský, což dokládají i statistická čísla Mezinárodní robotické federace (IFR). Celkově tedy nasazování robotů enormně roste. Řečí čísel jde přibližně o padesátiprocentní nárůst prodeje robotů v České republice v porovnání s minulým rokem.

Zdroj fotografií: pořadatel konference