Zajímáte se o automatizaci, roboty, strojírenství a nové technologie ve výrobě? Ať už jste profesionály nebo třeba jen nadšenci, novinky z oboru by vám rozhodně neměly uniknout. A právě proto vám přinášíme seznam těch největších a nejznámějších akcí, jaké je možné u nás i v okolních zemích navštívit! Vyrazte navázat nové kontakty i načerpat poznatky na ty nejlepší akce v oboru strojírenství a moderních technologií. 

 1. AMPER (19.-22. března 2019 Výstaviště Brno)

Jeden z největších a nejprestižnějších veletrhů zaměřených na oblasti elektro, IT, řízení a automatizace v České republice představuje už sedmadvacátý ročník. Na akci pořádanou společností TERINVEST vystoupí více než 600 firem z 26 zemí. V průběhu veletrhu přinášejícího novinky v elektrotechnice, energetice, automatizaci, komunikaci, osvětlení a zabezpečení navíc proběhne tradiční soutěž ZLATÝ AMPER 2019, kterou vyhraje autor nejpřínosnějšího exponátu. Atraktivním výstupem bude zcela jistě přednáška o aktuálních trendech v digitalizaci a automatizace ze strany Hospodářské komory ČR nebo konference s názvem „Jak na robota“. Tu pořádá Elektrotechnická asociace ČR. 

 1. AUTOMATIZACE VE STAVEBNICTVÍ (28.března Cubex Centrum Praha)

Dvanáctou konferenci pořádanou Českou komorou lehkých obvodových plášťů ocení hlavně lidé působící se ve stavebnictví. Konference si klade za cíl ukázat a představit, jak se automatizace promítá do činnosti architekta a projektanta. Kromě domácích odborníků dostanou slovo také zahraniční hosté. Hlavní událostí je pak seminář na téma Zkušenosti se zaváděním automatizace a robotizace do stavební výroby.   

 1. DEN AUTOMATIZACE A ZNAČENÍ (25.-26. dubna Zámek Mikulov)

Čtvrtý ročník konference proběhne, stejně jako ty předchozí, v krásném prostředí mikulovského zámku. Hlavním tématem bude automatizace průmyslového balení, značení a manipulace s výrobky. Čtvrteční hlavní program představí aktuální trendy a novinky v oboru, odpoledne pak na přednášku naváže praktická ukázka a případové studie. Kromě technologických vymožeností je pro účastníky připravena i ochutnávka vín a kulturní část, a to v rámci čtvrtečního večera. Účast na konferenci je navíc zdarma. 

 1. VELETRH VĚDY LETŇANY (6.-8. června 2019 PVA EXPO Praha Letňany)

Pátý ročník Veletrhu vědy Akademie Věd slibuje velkou podívanou. Rok od roku roste počet účastníků z řad odborníků i laické veřejnosti. Největší populárně naučná akce svého druhu představí práci předních odborníků a elit ve svých oborech. Zároveň se předvede řada inovativních firem se svými projekty. V rámci loňského ročníků zavítalo do areálu přes 25 tisíc návštěvníků, k vidění bylo více než 100 originálních expozic od jednotlivých firem, Akademie věd ČR nebo univerzit. 

 1. MEZINÁRODNÍ STROJÍRENSKÝ VELETRH (7.-10. října 2019 Výstaviště Brno)

Mezinárodní strojírenský veletrh snad ani není třeba dlouho představovat. V říjnu totiž proběhne už jeho 61. ročník. Jde o nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Každým rokem se jej zúčastní přes 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Velká část odborníků navíc přijíždí představovat své novinky ze zahraničí.  Hlavním tématem říjnové akce bude Průmysl 4.0 a digitální továrna. Vedle vystavovaných novinek z oblasti technologií a průmyslu poběží bohatý doprovodný program s řadou odborných konferencí, workshopů a přednášek. 

Zahraniční akce

 1. HANNOVER MESSE (1.-5. dubna 2019 Hannover Messe, Německo)

Jedním z vůbec největších a nejvěhlasnějších strojírenských veletrhů po celém světě je právě HANNOVER MESSE, který se uskuteční, jak název napovídá, v německém Hannoveru. Pravidelně nabízí novinky z průmyslové automatizace, IT, energetických a environmentálních technologií. Co víc, představí i novinky z robotiky a firmy, které zde vystavují, se chlubí svými koncepty, které by jednou mohly zlepšit kvalitu života. Veletrh HANNOVER MESSE přináší řadu nových trendů, zároveň je prvotřídní platformou pro představení světových novinek z oblastí průmyslové automatizace, IT, výzkumu a vývoje strojírenství, energetických a enviromentálních technologií. Celosvětově si drží pozici jako nejuznávanější veletrh v kategorii strojírenských veletrhů.

 1. MEDZINÁRODNÝ STROJÁRSKY VEĽTRH (21.-24. května 2019 Agrokomplex Nitra, Slovensko)

Akce zaměřená na inovace ze světa strojů, nástrojů, zařízení a technologií je vůbec největší svého druhu na území Slovenska. Konference se v zemi našich sousedů koná už po šestadvacáté. Kromě slovenských kapacit v oboru se představí i mnoho zahraniční hostů napříč jednotlivými oblastmi.

 1. SMART AUTOMATION AUSTRIA (14.-16. května 2019, Design Center Linz, Rakousko)

SMART Automation Austria je odborný veletrh průmyslové automatizace v Rakousku, který se zaměřuje na automatizaci továren i procesů. Koná se každoročně střídavě mezi Vídní a Linzem. Letos se dějiště veletrhu přesouvá po roční pauze opět do Linze. Do města, jímž protéká řeka Dunaj, se sjede se více než 270 vystavovatelů ze 14 zemí, z nichž mnozí jsou lídry na trhu a technologičtí průkopníci v oboru. Produkty a služby, které jsou na výstavě představeny, zahrnují vše od jednotlivých komponentů až po kompletní systémy a integrované automatizační řešení, pokrývají celou řadu výrobních oblastí v průmyslové automatizaci. 

 1. MACH-TECH (14.-17. května 2019 Hungexpo Budapešť, Maďarsko)

Mezinárodní veletrh pro strojírenskou a svařovací techniku MACH-TECH je největší konferencí v oboru na území Maďarska.  Čtyřdenní nabitý program uspokojí i náročné návštěvníky, kterých se očekává až dvacet tisíc. Můžete se tak těšit atraktivní podívanou plnou nejnovějších informací a inspirace. Celý veletrh se svým zaměřením bude soustředit na následující skupinu výrobků: průmyslové roboty, obráběcí stroje, povrchové úpravy, nářadí, svářečky a jiné. Letošního ročníku se odhadem zúčastní přes 420 vystavovatelů z dvacítky zemí.  

 1. ITM POLSKA (4.-7. června 2019, Poznaň, Polsko)

Po informacích o největších akcích konaných v sousedním Slovensku, Německu a Rakousku přinášíme pozvánku na akci i v zemi našeho čtvrtého souseda, tedy v Polsku. Tou je ITM Polska konaná v Poznani. Organizátoři hlásí velkou účast zahraničních hostů a lákají na zajímavé a semináře i praktické ukázky. Veletrh se dělí do sedmi tematických oblastí: obráběcí stroje a nástroje, povrchová úprava, hydraulika a pohony, metalurgie a kovovýroba, svařování, vědecké úspěchy výzkumných ústavů a bezpečnost práce v průmyslu. 

 1. EMO HANNOVER (16.-21. září 2019, Hannover, Německo)

Veletrh EMO patří mezi největší veletrhy v Evropě, ne-li v celosvětovém měřítku. S heslem „Smart technologies driving tomorrow´s production“ se představí celá paleta světové moderní techniky obrábění kovů. Do konce roku 2018 se na nadcházející akci přihlásilo již 1780 vystavovatelů ze 41 zemí, lze tedy očekávat ještě mnohem vyšší počet účastníků. Veletrhu se zúčastní nejvýznamnější firmy v oboru, příkladem mohou být Fanuc, FFG, Siemens či Okuma. V popředí veškerého dění pak budou třískavé a obráběcí stroje, výrobní systémy, automatizovaný materiální tok a další. Posledního ročníku se v Hannoveru zúčastnilo 130 000 návštěvníků. 

 1. IREX 2019 (18.-21. září 2019, Tokyo Big Sight, Japonsko)

Zástupcem veletrhu pořádaného na asijském kontinentu je právě japonský IREX, který se koná už po třiadvacáté. Akci připravuje Japan Robot Association. Jako hlavní téma veletrhu zaměřujícího se na robotiku je tentokrát kalibrace a snímače polohy. S heslem „The way towards a friendlier society, bridged by robots“ se akce ponese v duchu zkvalitnění života celé společnosti, kde lidé a roboty dokážou pracovat a prosperovat ve společném souznění. IREX je největším veletrhem v oboru robotiky v celé Asii.  

 1. FACHPACK 2019 (24.-26. září 2019, Norimberk, Německo)

Velkolepá akce přivede do Norimberku více než 1 600 účinkujících z Německá i zahraničí. Obrovské prostory dvanácti spojených hal očekávají nápor 45 tisíc návštěvníků. Veletrh se zaměřuje především na obalové technologie pro průmyslovou sféru i spotřebitele. Během tří dnů jsou postupně představeny inovace v segmentech obalových materiálů a prostředků, balicích strojů, etiketovací a značkovací techniky, tisku a zušlechťování obalů. 

 1. MOTEK (7.-10. října 2019, Stuttgart, Německo)

Veletrh MOTEK patří mezi špičku světových veletrhů zaměřených na oblast automatizace výroby a montážních systémů, manipulační techniky a průmyslové manipulace, technologie procesů pro spojování a obrábění. V pořadí 38. ročník je navíc jako jediný svého druhu komplexně zaměřen na všechny aspekty strojírenství a automatizace, zároveň ale také na celý procesní řetězec. 

 1. EUROMOLD (14.-16. října 2019, Mnichov, Německo)

Poslední z vybraných veletrhů konaných v Německu se zaměřuje na oblast výroby forem, a nástrojů, designu a vývoje aplikací. EUROMOLD láká návštěvníky na mnoho inovací napříč jednotlivými obory. Třídenní program disponuje unikátním konceptem, který překlenuje propast mezi vývojáři, výrobci dodavateli i koncovými uživateli. Organizátoři očekávají zástupce s více než padesáti různých států.  

 1. IMTS (14.-19. září, 2020, McCormick Place, Chicago, USA)

IMTS je mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů, konaný každé dva roky v Chicagu. Poslední ročník, který proběhl v září 2018, přilákal do prostorů McCormick Place přes 2 590 registrovaných společností ze 117 různých zemí. V rámci veletrhu je připravený i bohatý doprovodný program za přítomnosti konferencí, workshopů a praktických ukázek zaměřených na inovace a nové příležitosti. Ani v tomto případě na akci nebudou chybět absolutní špičky svých oborů, i proto se dá očekávat obrovský zájem účastníků z řad vystavovatelů i návštěvníků.