Japonské roboty patří jednoznačně k nejvyspělejším na světě. Vládní programy podporující robotiku, fotbalový pohár robotů nebo plánovaná robotická olympiáda v roce 2020. Robotika v Japonsku má mnohem větší tradici, než kdekoliv jinde. Šedesát procent všech robotů najdeme právě na území tohoto asijského státu.

 

Na Robocupu soupeří roboti ve fotbale.
Zdroj: Robocup 2014

Japonci jsou prvními, kteří začali zapojovat roboty do běžného denního života. Například robot s názvem Twenty-One, kterého vyvinuli odborníci na univerzitě Waseda, je schopný pomáhat lidem v domácnosti. Robot jezdí na kolečkách a zvládne téměř všechny domácí práce. Japonské roboty by mohly do budoucna vyřešit i problém stárnoucí populace, protože některé z nich dokážou pomáhat například starším lidem. Přečtěte si také článek o japonské hoře Fudži, pod kterou vzniká spousta robotů.

Humanoid umí rozpoznat emoce lidí

Zatímco průmyslové roboty lidsky rozhodně nevypadají, japonští humanoidní roboti se stále více podobají člověku. Mohou dokonce napodobit určité lidské vlastnosti. Dokážou například odpovídat na předem připravené otázky, přičemž jejich chování může být buďto předem naprogramované, nebo jsou vzdáleně ovládáni operátory.
V japonské Osace, městě robotiky, představili konstruktéři robotku Minami, která se podobá asi dvacetileté ženě. Dokáže se mračit nebo mrkat, je schopna naskenovat výraz tváře člověka před sebou a podle toho vyhodnotit, jaké emoce právě prožívá. Zajímavé je, že lidé reagují na roboty androidy podvědomě tak, jako by jednali se skutečnými lidmi. A to i přesto, že k nim mají ještě opravdu daleko.

 

Hlídací japonský robot odhalí každého vetřelce

Atraktivní mladé robotky mezi konstrukty japonských vědců jasně vedou. Posledním kouskem společnosti Kokoro Company je například robotická zdravotní sestřička v podobě mladé sympatické ženy.
Běžně dostupný robot, který je součástí nejedné japonské domácnosti, jako modelka nevypadá. Váží pouhých 30 kilogramů, zvládne toho však hodně. Nejen, že může pomáhat s administrativou nebo domácností, dokáže i hlídat objekty.
Právě roboti hlídači jsou v Japonsku na rozmachu. Například robot Roborior vypadá jako oční bulva a má skutečně profesionální vybavení, jako je digitální kamera, infračervený senzor a videofon. Snadno proto vetřelce nejen odhalí, ale při loupeži také natočí a navíc záznam pošle majiteli.

Robot může nahradit člověka v nebezpečných profesích

Robot může nahradit člověka v profesích, které jsou pro lidi velice nebezpečné. Průzkumný robot Dante II je například určen ke sběru vulkanických vzorků, roboty však využíváme také při zneškodňování výbušnin nebo při práci v chemičkách. O dalších robotech, kteří se vydávají ne nebezpečná místa, se dočtete v našem článku 6 míst, kam člověk místo sebe pošle robota.
Roboty mohou nahradit lidský faktor také tam, kde je zapotřebí skutečně velké síly. Například robot M-2000iA/1200 společnosti FANUC Robotics je jedním z nejsilnějších robotů na světě. Dokáže bez problémů pracovat se zatížením až 1200 Kg a šetří tak náklady za dopravníky, jeřáby a jinou automatizační techniku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=HHvqimCjCQs

Japonští roboti umí hrát fotbal nebo dělat sumo

Po práci nastupuje zábava. Proto se také od robotů pomocníků přesouváme ke sportovcům. Konstruktéři robotů fotbalistů si dali za cíl, že do roku 2050 porazí fotbalový robotický tým ten běžný lidský. Že mají před sebou ještě spoustu práce je jasné z posledního Robocupu, který byl opravdu vtipnou podívanou. Roboti, řízeni počítačem, hráli pouze dvakrát po pěti minutách, protože na více jejich akumulátory nestačily. Potřebovali přitom značnou lidskou asistenci. Na začátku museli být rozestavěni do příslušných pozic a po každém vstřeleném gólu se situace opakovala.

 

 

Japonský robot umí samozřejmě také národní japonský sport, kterým je sumo. Je schopen rozpoznat kruh na zemi, proto není problém, aby vytlačil druhého mimo něj. Na rozdíl od běžných sumo bojovníků nemusí mít ti robotičtí silnou nadváhu.
Vypadá to, že s roboty musíme do budoucna počítat. Pro lidi v Japonsku se stali humanoidní roboti poměrně běžnou součástí života. Na jednu stranu mohou být dobrým pomocníkem v domácnosti, na druhou nás představa robotů, kteří by byli nerozeznatelní od lidí, trochu děsí.

 

Budeme mít do budoucna každý kromě automobilu také vlastního robota?