Zajímáte se o to, jak zdokonalit proces výroby? Robotizace je jednou z možností a my jsme našli 5 nejoblíbenějších průmyslových robotů, kteří vám ulehčí leckterá řešení.

5 nejoblíbenějších robotů

1. průmyslový robot pro manipulaci

Snad nejčastějším využitím robotizace v procesu výroby je při manipulaci. Na místech, kde je potřeba jakýmkoliv způsobem přemisťovat komponenty nebo výrobky z jednoho místa na druhé.

Řešení manipulace opět pokročilo. Na trhu existují roboty, kteří se flexibilně přizpůsobí každému prostoru. Lze je namontovat na podlahu, strop, zeď nebo pod určitý úhel. Dokonce se dají integrovat přímo do obráběcího stroje.

Žádanou kompaktní řadu multifunkčních robotů pro manipulaci představila japonská společnost FANUC. Řada LR Mate nabízí 9 verzí průmyslových robotů se specifickými vlastnostmi s krátkým i dlouhým ramenem. Nejoblíbenějším manipulačním robotem je verze LR Mate 200iD. Jedná se o šestiosý robot standardního typu s užitečným zatížením 7 kilogramů a s dosahem až 717 mm.

 

2. Průmyslový robot pro sběr a balení

Nároky na sběr a balení výrobků s dobou neustále stoupají. Vyžaduje se nepřetržitě vysoká rychlost, přesnost a obratnost. Ať už se jedná o manipulaci s jakýmkoliv typem zboží. Může jít také o procesy kombinovaného nakládání palet více produkty. Robot dokáže všechny tyto úlohy plnit nepřetržitě, s vysokou rychlostí a bez přestávky. Navíc dokáže ušetřit drahocenný výrobní čas.

A co robotizovaná pracoviště dokážou?

Například při sběru balení s nasazením deseti robotů a pokročilého softwaru můžete dosáhnout sběru až 2 000 dílů za pouhou minutu.

Mezi oblíbence při sběru a balení patří obratné průmyslové roboty řady M-2iA. Na trhu je celkem 6 dostupných verzí.

 

3. průmyslový robot pro paletizaci

Často vyhledávané řešení je i v oblasti paletizace. Pro efektivnějších skládání výrobků nebo balení na přepravní palety se dají využít průmyslové roboty speciálně navržené pro tyto rutinní úkony.

Hlavní výhodou robotizované paletizace je od zvýšení kapacity výroby, přes rapidní nárůst kvality skladby palety, její odolnost vůči následné přepravě až po nahrazení fyzicky namáhavé práce.
Nejoblíbenější průmyslový robot japonské společnosti FANUC určený pro paletizaci je z řady M 410. Tato skupina velmi silných paletizérů obsahuje celkem 6 verzí. Nejžádanější verzí jsou kloubové čtyřosé roboty M-410iC.

4. Průmyslový robot pro lakování

Robotické lakování jde současně s technologickým vývojem a s vyššími nároky na kvalitu a efektivitu procesu vpřed. Proto jsou způsoby tohoto řešení poslední dobou velmi vyhledávané. Průmyslový roboty speciálně navrženy pro lakování razantně sníží spotřebu barev. Zajistí prudký pokles zmetkovosti. Dále dochází k poklesu emisí a k menším nárokům na klimatické podmínky v lakovací kabině.

Japonský výrobce průmyslových robotů představil řadu Paint Mate. Nejoblíbenějším robotem je verze P250iB/15, jedná se o standardní model s dosahem až 2 800 mm a s maximální nosností na zápěstí 15 kg.

 

5. Svařovací robot

S rostoucími nároky na kvalitu, konzistenci a kapacitu se postupně robotizují i svařovací pracoviště. Dnešní roboty jsou o poznání chytřejší a disponují několika vylepšenými funkcemi. Věděli jste, že dovedou zaznamenávat i celý průběh svařování?

Nejoblíbenější model při svařování elektrickým obloukem je řada japonských šestiosých robotů Arc Mate 100iC ve 4 dostupných verzích s dlouhým nebo krátkým ramenem. Řada obsahuje i modely ve standardním provedení.

Společnost FANUC speciálně pro tuto řadu svařovacích robotů vyvinula specializovaný software Arc Tool, který usnadní komunikaci s nejčastějšími typy napájecích zdrojů. Dovede zkrátit čas určení dráhy a zvýšit dobu provozuschopnosti stroje.

Který z robotů je váš oblíbenec?