V pondělí 9. října začal další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, který v Brně trval až do 13. října. Ten představil trendy z oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Mezinárodní renomé potvrdila i účast přes 1600 vystavovatelů z 32 zemí. Partnerem veletrhu se stala Indie.

Za hlavní téma organizátoři již po několikáté zvolili automatizaci a digitalizaci, tedy tzv. průmysl 4.0. Jedním z největších lákadel bylo pak exkluzivní představení nového CNC servo-motoru japonské firmy FANUC. Ta v minulých letech zaujala svou prezentací nejsilnějšího průmyslového robota na světě s označením M-2000iA-2300 a novinkami v oblasti kolaborativních robotů.

Náš nový CNC servo-motor využijí firmy hlavně ve tvářecích strojích,“ prozradil nám Senior Application Engineer Jan Loos ze společnosti FANUC Czech. „Jeho hlavní výhodou je komfortnější ovládání a flexibilní programování. Jeho provoz je také ekologičtější. V konečném důsledku dojde i k úsporám elektrické energie. U nás ve firmě v něm vidíme budoucnost v oboru.“ dodává.

Průkopnická je i jejich další novinka – diagnostický systém Zero Down Time. Ten předchází výpadkům ve výrobě, které podniky stojí velké peníze. „Každého robota Zero Down Time pravidelně monitoruje a signalizuje nutnost údržby.“ řekl nám odborník na robotiku Michael Kloz. „Takový systém používá třeba automobilka Audi. Roboty by si například mohly samy díky našemu systému v případě závady objednat i vadnou součástku.“ Oznámení lze pak dle Kloze sledovat v reálném čase, a to třeba i přes chytrý telefon.

Možnosti 3D tisku jsou stále větší

V pavilonu Z jsme stejně jako minulý ročník mohli obdivovat pokrok v technologii 3D tisku. Nejvíce nás zaujala prezentace firmy CMAE, které se specializuje na 3D technologie. Na veletrhu představila novou plnobarevnou, multimateriálovou 3D tiskárnu s technologiií PolyJet. Ta funguje na bázi tryskání nejmodernějších fotoplymerních materiál v ultratenkých vrstvách o tloušťce 16 mikronů.

CMAE díky svému know-how vystavila miniatury veteránů či závodních aut přesných do nejmenšího detailu. K vidění byla také umělecké díla (například model Eiffelovky) vyrobená stejným způsobem.

Indie: důležitý obchodní partner Česka

Indie jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa se tento rok stala partnerem MSV. Dobrou pověst a váženost akce potvrdila i účast indické delegace složené z vrcholných představitelů vlády, která pavilon otevírala. Střední Evropa je totiž pro Indii významným partnerem.

Vzájemný obchod se v současnosti pohybuje v řádech miliard dolarů a stále roste. České firmy, jako například Škoda Auto, zde také v poslední době hodně investují. V pavilonech se prezentovaly produkty strojního inženýrství nebo metalurgie. Stejně jako celý veletrh, i Indové se zaměřili nejvíce na automatizaci, součástí expozice byla ale i elektronika vyrobená v Indii.

Mládí vpřed! ČVUT představilo studentské projekty a ultralehké letadlo

V pavilonu Z jsme si prohlédli mimo jiné i nové technologie a patenty, které vznikly ve spolupráci s některou školou či univerzitou. Pražské ČVUT vystavilo u svého stánku ultralehké, třísetkilové letadlo Phoenix Air U-15. I přes svou malou velikost a nízkou váhu nabízí dle expertů z vysoké školy maximální pohodlí pro pilota i kopilota. Jedním ze studentských projektů představených na veletrhu bylo velké robotické rameno s řidícím softwarem Arduino. Zajímavostí je, že vzniklo pouze za pomocí 3D technologie.

MSV své návštěvníky rozhodně nezklamal. Tisíce z nich mohly obdivovat nejnovější technologie a pokrok z oblasti průmyslu 4.0. Veletrhu se také účastnila česká politická špička. Očekávání na další rok jsou proto vysoká. Jubilejní 60. ročník, jehož partnerskou zemí bude tentokrát Slovensko, je ale určitě překoná.

 

MSV v Brně: Letos představil 1,6 tunový CNC servo-motor
5 / 5 - 1 hodnocení
  • Štítky:
Žádné komentáře.

Přidejte svůj komentář

Můžete použít HTML atrbitury: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>