V pondělí 9. října začal další ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, který v Brně trval až do 13. října. Ten představil trendy z oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Mezinárodní renomé potvrdila i účast přes 1600 vystavovatelů z 32 zemí. Partnerem veletrhu se stala Indie.

Za hlavní téma organizátoři již po několikáté zvolili automatizaci a digitalizaci, tedy tzv. průmysl 4.0. Jedním z největších lákadel bylo pak exkluzivní představení nového CNC servo-motoru japonské firmy FANUC. Ta v minulých letech zaujala svou prezentací nejsilnějšího průmyslového robota na světě s označením M-2000iA-2300 a novinkami v oblasti kolaborativních robotů.

Náš nový CNC servo-motor využijí firmy hlavně ve tvářecích strojích,“ prozradil nám Senior Application Engineer Jan Loos ze společnosti FANUC Czech. „Jeho hlavní výhodou je komfortnější ovládání a flexibilní programování. Jeho provoz je také ekologičtější. V konečném důsledku dojde i k úsporám elektrické energie. U nás ve firmě v něm vidíme budoucnost v oboru.“ dodává.

Průkopnická je i jejich další novinka – diagnostický systém Zero Down Time. Ten předchází výpadkům ve výrobě, které podniky stojí velké peníze. „Každého robota Zero Down Time pravidelně monitoruje a signalizuje nutnost údržby.“ řekl nám odborník na robotiku Michael Kloz. „Takový systém používá třeba automobilka Audi. Roboty by si například mohly samy díky našemu systému v případě závady objednat i vadnou součástku.“ Oznámení lze pak dle Kloze sledovat v reálném čase, a to třeba i přes chytrý telefon.

Možnosti 3D tisku jsou stále větší

V pavilonu Z jsme stejně jako minulý ročník mohli obdivovat pokrok v technologii 3D tisku. Nejvíce nás zaujala prezentace firmy CMAE, které se specializuje na 3D technologie. Na veletrhu představila novou plnobarevnou, multimateriálovou 3D tiskárnu s technologiií PolyJet. Ta funguje na bázi tryskání nejmodernějších fotoplymerních materiál v ultratenkých vrstvách o tloušťce 16 mikronů.

CMAE díky svému know-how vystavila miniatury veteránů či závodních aut přesných do nejmenšího detailu. K vidění byla také umělecké díla (například model Eiffelovky) vyrobená stejným způsobem.

Indie: důležitý obchodní partner Česka

Indie jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa se tento rok stala partnerem MSV. Dobrou pověst a váženost akce potvrdila i účast indické delegace složené z vrcholných představitelů vlády, která pavilon otevírala. Střední Evropa je totiž pro Indii významným partnerem.

Vzájemný obchod se v současnosti pohybuje v řádech miliard dolarů a stále roste. České firmy, jako například Škoda Auto, zde také v poslední době hodně investují. V pavilonech se prezentovaly produkty strojního inženýrství nebo metalurgie. Stejně jako celý veletrh, i Indové se zaměřili nejvíce na automatizaci, součástí expozice byla ale i elektronika vyrobená v Indii.

Mládí vpřed! ČVUT představilo studentské projekty a ultralehké letadlo

V pavilonu Z jsme si prohlédli mimo jiné i nové technologie a patenty, které vznikly ve spolupráci s některou školou či univerzitou. Pražské ČVUT vystavilo u svého stánku ultralehké, třísetkilové letadlo Phoenix Air U-15. I přes svou malou velikost a nízkou váhu nabízí dle expertů z vysoké školy maximální pohodlí pro pilota i kopilota. Jedním ze studentských projektů představených na veletrhu bylo velké robotické rameno s řidícím softwarem Arduino. Zajímavostí je, že vzniklo pouze za pomocí 3D technologie.

MSV své návštěvníky rozhodně nezklamal. Tisíce z nich mohly obdivovat nejnovější technologie a pokrok z oblasti průmyslu 4.0. Veletrhu se také účastnila česká politická špička. Očekávání na další rok jsou proto vysoká. Jubilejní 60. ročník, jehož partnerskou zemí bude tentokrát Slovensko, je ale určitě překoná.

 

  • Štítky:
Žádné komentáře.

Přidejte svůj komentář

Můžete použít HTML atrbitury: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>